szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Visszakozott a kormány a német megszállási emlékmű ügyében, a választásokig biztos nem állítják fel a birodalmi sasos szobrot a Szabadság téren – írta a Népszabadság. A miniszterelnöki hivatalnál nem kommentálták a hírt, Rogán Antal V. kerületi polgármester azt mondta, őt nem tájékoztatták az ügyről.

Az MSZP máris reagált

Az MSZP üdvözli, hogy az Orbán-kormány végül belátta, óriási tévedés lenne a Szabadság térre tervezett birodalmi sasos emlékmű felállítása, és a Népszabadság értesülése szerint elállt a tervtől – írták a közleményükben. A döntéssel a párt szerint remélhetőleg végleg lekerül a történelem tudatos átírásának igénye a Fidesz asztaláról. "Az összefogás pártjai kezdettől fogva ellenezték a hazánk német megszállására emlékeztető, a magyar nép holokausztért viselt felelősségét elhallgató szobor felállítását. Többször tiltakoztunk a Fidesz történelemhamisító terve ellen, és a parlament illetékes bizottságában kezdeményeztük a holokauszt-emlékév előkészítését zavaró botrány megvitatását" – olvasható az MSZP közleményében. A párt hozzátette, "normális, békés és őszinte Magyarországot szeretne".

Nem állítják fel a német megszállás emlékművét a Szabadság téren, legalábbis egyelőre – közölte a Népszabadság, amely szerint a választások előtt biztos nem avatják fel Gábriel arkangyal és a felette lebegő birodalmi sas szobrát a Belvárosban.

Az emlékmű felállításának tervét a lap szerint azonban hivatalosan nem törölték. A halasztásról már tájékoztatták Rogán Antalt, a szobornak helyet adó V. kerület polgármesterét.

Rogán Antal az Index szerint kedd délben cáfolta, hogy a döntésről már őt is tájékoztatták. "Sem szóban, sem írásban nem kaptam tájékoztatást az ügyről" - mondta a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján.

A miniszterelnöki hivatal sajtóirodájánál az Indexnek azt mondták, sajtóértesüléseket nem kommentálnak.

A kormány 2013 utolsó napján döntött a szoborállításról, amit  rögvest nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősített, kiemelve a normál hatósági engedélyezési körből – idézte fel a Népszabadság. A határozat szerint az emlékművet 2014. március 19-én, a német megszállás 70. évfordulóján állították volna fel. A Népszabadság szerint ezt az időpontot halasztják a kormányhatározat megváltoztatásával.

A beszámoló szerint Orbán Viktor maga döntött arról, hogy a választások előtt nem állítják fel a szobrot, részben mert várhatóan mégsem készülne el a mű az évfordulóra, másrészt pedig a széles körű tiltakozás, de különösen a Mazsihisz bojkottfenyegetése késztette a halasztásra.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége a szoborállítás és a holokauszt-emlékévvel kapcsolatban kialakult vita miatt helyezte kilátásba, hogy távol marad a holokauszt-emlékév kormányzati programjaitól. 

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár február 6-ra, csütörtökre összehívta a Zsidó Közösségi Kerekasztalt a „magyarországi zsidó közösségeket foglalkoztató kérdések megvitatására”. A Mazsihisz vasárnap rendkívüli közgyűlést tart, amely az esetleges bojkottról hivatott dönteni.

Az emlékmű felállításának jegeléséről írt a Népszava is, amely szerint bár hivatalosan egyelőre nem tudni, miről tárgyal a Miniszterelnökséget vezető Lázár János csütörtökön a zsidó szervezetekkel, úgy tudni, "lefújhatják" a Szabadság térre tervezett emlékművet.

Heisler András, a Mazsihisz elnöke a Népszabadságnak azt mondta, hogy az emlékmű leállításáról – amely, ha így van, szerinte előrelépésnek tekinthető – még nem kaptak hivatalos értesítést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!