szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szigetszentmiklósi gyermekbántalmazásról szóló tudósítások egy része tartalmazta a gyermekek vezetéknevének első betűjét, a keresztnevét, a születési évét, képeket házukról, iskolájukról, így lehetővé tette a gyermekek azonosítását, ami nagymértékben nehezíti az őket ért trauma feldolgozását - közölte Székely László ombudsman.

Vizsgálatot indított a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) azzal kapcsolatban, hogy a Szigetszentmiklóson bántalmazott gyermekek adatait megfelelően kezelte-e a sajtó.

Az ügyről készített jelentésben a sajtó felelősségét is felvetette az ombudsman; egyebek mellett azt írta: a szigetszentmiklósi gyermekbántalmazásról szóló tudósítások egy része tartalmazta a gyermekek vezetéknevének első betűjét, a keresztnevét, a születési évét, képeket házukról, iskolájukról, így lehetővé tette a gyermekek azonosítását, ami nagymértékben nehezíti az őket ért trauma feldolgozását.

Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke a csütörtökön megkapott kérést követően megindította a vizsgálatot, lefolytatására két hónap áll rendelkezésére. Ha az elnök további intézkedést tart szükségesnek, lezárja a vizsgálatot, és adatvédelmi hatósági eljárást indít. A közvéleményt a vizsgálat lezárulta után tájékoztatják.

Az ombudsman is a hírekből értesült

Székely László ombudsman - hivatalának közleménye szerint - a hírekből értesült arról, hogy a szigetszentmiklósi családban a szülők gyermekeiket éveken át bántalmazták. A Blikk 2013 novemberében számolt be arról, hogy a két felnőtt évekig "emberi ésszel fel sem fogható borzalmakat művelt lányukkal és két fiukkal". A szülők ellen büntetőeljárás indult azért, mert tettlegesen és szexuálisan napi rendszerességgel bántalmazták gyermekeiket. A férfi és felesége ellen nevelése alatt álló, 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak és más bűncselekmény miatt emelt vádat a Pest Megyei Főügyészség. A büntetőper idén januárban kezdődött a Budapest Környéki Törvényszéken.

Az alapvető jogok biztosa hivatalból vizsgálta az illetékes hatóságok és szervek tevékenységét, majd elkészítette jelentését. E szerint a gyermekekkel kapcsolatban álló, védelmükre hivatott és köteles szervek, hatóságok - az egészségügyi szolgáltatók, a pedagógusok, a gyermekjóléti szolgálat és a gyámhatóság - már 2005 májusában elrendelték a gyermekek védelembe vételét, de a szülői elhanyagolásból fakadó veszélyeztetettséget szociális munkával nem tudták megszüntetni.

Az ombudsman rendelkezésére bocsátott iratok szerint a gyermekek szexuális bántalmazására utaló jeleket a velük naponta találkozó pedagógus, orvos, védőnő, gyermekjóléti szolgálat munkatársa soha nem észlelte, arra utaló jelzést nem kapott. A gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjai között a jelzéseken kívül nem volt érdemi együttműködés, és a gyerekek csak 2012 januárjában kerültek nevelőszülőkhöz. Mindez sértette a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz fűződő jogát, a gyermekek mindenekfelett álló érdekét szolgáló eljárás elvét, a jogbiztonságot és a tisztességes eljárás követelményét - olvasható az alapjogi biztos közleményében.

A sajtó csak tette a dolgát

A Magyar Lapkiadók Egyesülete értetlenül áll az Alapjogi Biztos jelentésének a sajtóra vonatkozó, súlyos jogsértést feltételező megállapításai előtt.

Visszautasítja a jelentés mindazon megállapításait, melyek a megjelent tudósításokra visszavezethetően vélelmezik a kiskorú áldozatok személyiségi jogainak megsértését. Álláspontjuk szerint azzal, hogy sajtónyilvánosságot kapott ez a borzalmas rémtett, ráirányult a figyelem a gyermekvédelmi rendszer hiányosságaira, ennek lett a következménye mind a Pest Megyei Kormányhivatal, mind az Alapvető Jogok Biztosának vizsgálata.

Mint írták, a média nem az elhallgatással, az érdekellentétek szőnyeg alá söprésével tudja betölteni ezt a szerepét, funkciója az, hogy minél szélesebb körben juttassa el információit, annak érdekében is, hogy a jövőben az ilyen és ehhez hasonló tragédiák megelőzhetőek legyenek.

A Magyar Lapkiadók Egyesülete tagjai által nyilvánosságra hozott tudósításokban tudomásuk szerint nem szerepelt semmilyen, az érintett kiskorúak személyazonosítására alkalmas szenzitív adat, így elfogadhatatlannak tartjuk az Alapjogi Biztos jelentésének azon részét, mely perindítást javasol személyiségi jogsértés miatt, annak a szociális és gyámhivatali vezetőnek, akinek a vezetése alatt álló hivatal – mint azt a különböző vizsgálatok mára már részletesen feltárták – bűnös hanyagságára, és szakmai mulasztások sorozatára vezethető vissza a kiskorúak hosszú évekig tartó kálváriája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!