szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több magyarországi folyón is árhullámok várhatók, minden előrejelzés azt mutatja, hogy komoly erőfeszítéseket kell tenni az árvízi védekezésben - mondta újságíróknak az országos katasztrófavédelmi főigazgató szombaton Budapesten.

A szélvihar elmúlt, s az intenzív esőzés is mérséklődött, de a vízgyűjtőterületeken lehullott jelentős mennyiségű csapadék áradásokat indított a folyókon. Emiatt több helyszínen folytatnak intenzív védekezést - mondta Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató. Az éjszaka Kőszeg térségében ezrek dolgoztak azon, hogy megakadályozzák a gátszakadást, s megvédjék a települést. Szombaton a Hernádon is harmadfokúra emelték az árvízi készültséget, s kiemelt figyelmet fordítanak a Mura térségére is. Mindemellett a Sajón, a Bodrogon és a Bódván is árhullámokra számítanak. A szakember kitért arra is, hogy az elmúlt napokban a viharos szél által okozott nagy hullámok miatt a Balatonnál is komoly veszélyhelyzet alakult ki, amelynek elhárítása nagy erőket igényelt.

Magyarok mentenek Szerbiárban

Elindult  Magyarország hivatásos mentőalakulatának (HUNOR) egy csoportja szombaton délelőtt Budapestről, hogy a szerbiai árvízi mentést segítse. A HUNOR 26 emberrel, hat csónakkal, egy mentőhelikopterrel és hét gépjárművel csatlakozik a szerb árvízi alakulatokhoz. Magyarország ezen felül további erőket: helikoptert, homokzsákokat és egyéb eszközöket is felajánlott, de erre Szerbia egyelőre nem tartott igényt - mondta a főigazgató.

Szerbiában van olyan 100 ezer lakosú város - Obrenovac - amely gyakorlatilag teljesen víz alatt van. Sok más település, Nyugat- és Közép-Szerbiában is víz alatt áll. Sokan menekülnek a vízzel elárasztott településekről - tette hozzá a nagykövet. Jelezte: több folyón - köztük a Száván - további árhullámok várhatók.
A magyar kormány által küldött helikopter Belgrád térségében, a mentőcsoport többi eszközével Obrenovac, Ub, Lazarevac, Sabac és Loznica térségében segítik majd a mentést.

A Balatonon 130, időnként 150-160 kilométer/órás széllökések is voltak. Az ilyen orkán erejű szél alacsonyabb vízállás esetén is problémát okozott volna - tette hozzá. A Balatonnál mintegy 700 ház volt veszélyben, de mivel ezek jellemzően üdülőterületen vannak, így kitelepítésre nem volt szükség. A katasztrófavédelem hivatásos és önkéntes egységei összesen 4 ezer emberrel vettek részt a munkálatokban, a védekezésben mintegy 12 ezer homokzsákot használtak fel. A viharos szél miatti veszély mostanra megszűnt, folyamatban vannak a helyreállítási munkálatok: visszabontják a gátakat, a kertekben szivattyúzzák a vizet. A vasúti és közúti közlekedés is megindult.

Az országos katasztrófavédelmi főigazgató kitért arra is, hogy az elmúlt napok viharos időjárásával összefüggésben az ország szinte összes megyéjében több mint háromezer beavatkozást hajtottak végre a katasztrófavédelem egységei. A vihar sújtotta Tornanádaskán 114 ház sérült meg, 130 embert telepítettek ki. Az eddigi helyreállítások nyomán viszont már az emberek nagy többsége visszatérhetett otthonába. Jelenleg mintegy háromezer ember - katasztrófavédelmi és vízügyi dolgozó, valamint önkéntesek - dolgoznak az árvízi védekezésben. A katasztrófavédelemnél minden esetre felkészültek, megvannak a szükséges terveik - emelte ki a főigazgató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!