szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiállt Pásztor Albert volt rendőrkapitány miskolci polgármesterjelöltsége mellett Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke a Magyar Narancsnak adott interjújában. Mint mondta, meg kell nevezni és újra kell definiálni a problémákat, ez is a kultúraváltás része, Budapesten pedig az ellenzék teljes összefogásával lenne a legnagyobb esély a váltásra.

Pártpolitikusra, és nem várospolitikusra van most szükség Budapesten, ezzel magyarázta budapesti elnökké választását Kunhalmi Ágnes MSZP-s politikus a Magyar Narancsnak adott interjújában. Mint mondta, most nem lehet kizárólag várospolitikai programmal megnyerni a választást, mert Budapest egy politikai ütközőzóna, az önkormányzati választásokon pedig az ország jövője a tét, a fővárosiak szavazatán nem csak Budapest sorsa múlik.

Kunhalmi azt mondta, nem az a baj az MSZP-vel, hogy nincsenek szakpolitikusok, de a céljuk az, hogy a város "ne öreguras nagyüzemben, hanem egyfajta start up logika szerint működjön", ezért azt is szeretné, hogy a megválasztása valamifajta kultúraváltást jelenthessen.

Az előző budapesti elnök, a szkinhedmúlttal megvádolt Molnár Zsolt távozásáról azt mondta, elfogadta a politikus indoklását, mert rettentő nyomás volt rajta, méltatlan támadások érték, és még egy fenyegetést is kapott.

MTI/Máthé Zoltán

"A pártom komoly baja jelenleg, hogy elvesztette a méltóságát, tartását a szavazói előtt. Sértődötten vettük tudomásul, hogy 2010 után kisebb pártok is megjelentek a baloldali térfélen. Ezáltal megkérdőjeleztük sok baloldali szavazó döntési kompetenciáját is" – mondta az MSZP EP-választási kudarcáról.

Kunhalmi felidézte, azért mondta el a hvg.hu-nak, hogy régebben elítélték, mert többen, jobboldali politikusok is odamentek hozzá, hogy vigyázzon magára. "Láttam magam előtt a Magyar Nemzet címlapját meg a Hír TV híradóját, és azt akartam, hogy az emberek inkább tőlem tudják meg, ne a Fidesz propagandagépezetéből" – mondta.

Teljes összefogást akarna az MSZP Budapesten

Az esetleges összefogásról azt mondta, nyitott és együttműködő taktikával készülnek, meghallgatva a többi párt szempontjait is, de az EP-választás eredménye szerinte nem a valóságot tükrözi, akkor a saját szavazói büntették az MSZP-t, azóta viszont két közvéleméynkutatás is jobban mutatta a valós támogatottsági arányokat. Mint mondta, a rossz híre ellenére a teljes összefogás jelenti a legnagyobb esélyt arra, hogy érvényesüljön a váltani akarók szavazata Budapesten, de ha ebbe más pártok nem mennek bele, akkor egy lehetőség a koordinált indulás is a kerületekben, ami viszont indokolatlan kockázatot jelentene.

Kunhalmi Ágnes kifejtette, mivel ő 1982-ben született és akkor kezdte az iskolát, amikor Orbán Nagy Imre újratemetésekor beszédet mondott, ezért nem lehet őt lekommunistázni, azt pedig szomorúan hallja, hogy a miniszterelnök továbbra is a kommunisták legyőzését tartja feladatának.

A politikus azt mondta, a politika sokszor elveszti a kapcsolatát a valósággal, erre példának mondta a cigánykérdést, amelyről a baloldal kevésbé mer nyilatkozni. Felidézte, Spiró György a Feleségverseny című antiutópiájában azt írta, Békés megye Romanisztánná alakult, ahová a cigányokat telepítik, ezzel pedig egy valós problémára reflektált. "Őt ezért nem rasszistázta le a belvárosi értelmiség, azt a miskolci polgármesterjelöltet viszont igen, aki valódi problémára segélykiáltást hallatott" – mondta Kunhalmi Pásztor Albert volt miskolci rendőrkapitánnyal, az MSZP helyi jelöltjével kapcsolatban, aki 2009-ben egy sajtótájékoztatón azt mondta, a miskolci bűnelkövetők többsége roma.

"A választók többsége nem rasszista"

Pásztor Albert védelmében Kunhalmi azt mondta, ő nem tud róla, hogy a rendőri munkájában valaha is diszkriminatívan járt volna el, és polgármesterként sem fog rasszista módon közelíteni a problémákhoz. "Pásztor Albert nagyon jól tudja, hogy a miskolciak többsége jelenleg nem alkalmaz cigány szobafestőt, nem fogadja el cigánytól a felvágottat a hentesnél. Ez egy jelenség, amire a politikának reflektálnia kell, nem pedig szavazatszerzésre használni" – magyarázta hozzátéve, hogy a szegénység és a nyomor igazából összeköti az embereket és a bűnözésnek nincs színe.

A politikus azt mondta, egyetért Pásztorral abban, hogy a szociális helyzeten kívül mélyebb okai is vannak annak, hogy a cigányok követik el a közterületi bűncselekményeket, ez alatt a munkanléküliség lelkiállapotát, az oktatás hiányát, a családon belüli pozitív példák hiányát, a kirekesztést, a megkülönböztetést és a gyanakvást érti.

"Egyet nem szabad elfelejteni: vagy Pásztor Albert keresi a megoldásokat a szociálliberális közeggel a háta mögött, vagy a valódi rasszisták. A választók többsége nem rasszista, csak éppen eddig senkitől sem hallották, még ha esetlenül is, hogy megpróbált volna a problémákról beszélni. Mert beleragadtunk a tanult válaszainkba" – mondta Kunhalmi, aki szerint újra kell definiálni a problémákat is, mert az V. kerületből nehéz megmondani, hogy Kőbányán vagy a VIII. kerületi "dzsumbujban" mi történik.

Hunvald Györgyről és a megvádolt MSZP-s politikusokról Kunhalmi azt mondta, az ügyészség és a Fidesz sokszor egy és ugyanaz, Hunvaldot végül elítélte a Kúria, de az MSZP szerint az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, amíg jogerősen el nem ítélik. Molnár Gyula XI. kerületi volt polgármestert viszont végül felmentették, ezért "nem bizosan bűnös az, akit rabláncon visznek el" – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!