Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy Fővárosi Közgyűlésen feltett kérdésre adott válaszból derült ki, hogy bár a magyar kormány még február végén a forradalom helyett a semleges "1956-os események" kifejezést ajánlotta fel az orosz félnek, a Kerepesi úti szovjet sírokon máig az ellenforradalom szó szerepel – holott ez megsérti az Alaptörvényt. Orbánék inkább tűrik a törvénysértést – pedig Biszku Bélára is azért kért életfogytot az ügyész pár napja, mert ’56-ot ellenforradalomnak nevezte.

Gy. Németh Erzsébet DK-s fővárosi képviselő hétfőn, a közgyűlésen kérdéssel fordult a főpolgármesterhez a Fiumei úti sírkertben található szovjet katonai sírokon szereplő feliratok miatt. A Putyin-látogatáskor kapott nyilvánosságot, hogy az 1956-os forradalom során elesett szovjet katonáknak emléket állító, 2012-ben helyreállított síremléken és a hadisírokon a felirat a magyar forradalmat ellenforradalomnak nevezi – "Dicsőség a szovjet hősöknek, akik értünk estek el az ellenforradalommal szemben vívott harcban."

Ez pedig törvénysértés – nemcsak a Btk. 333-as paragrafusát (A nemzeti szocialista vagy kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása) meríti ki, de az Alaptörvénnyel is ellentétes. Mint ismeretes, Biszku Bélára többek közt épp e vád miatt kért életfogytiglani büntetést az ügyészség március 18-án – Biszku egy 2010-es tévényilatkozatban nevezte ellenforradalomnak '56-ot, és a megtorló pereket is független eljárásoknak titulálta.

Gy. Németh kérdésére Tarlós István főpolgármester úgy válaszolt, hogy az állami temető fővárosi üzemeltetésben áll, de a hadisírokért a Honvédelmi Minisztérium felel. A kérdéses síremlékek ügyében pedig külön államközi szervezet jár el, az 1995-ben alapított Magyar-Orosz Kormányközi Hadisírgondozó Vegyes Bizottság. Ennek 2013. május 30-i ülésén a magyar fél felvetette a feliratok megváltoztatásának igényét – az ügy diplomáciai megoldást igényel. A Fővárosi Önkormányzat további lépéseket nem tervez.

Kíváncsiak voltunk, hogy hogy áll a HM az ügyben, ezért még a hét elején megkerestük őket a kérdéseinkkel. Válaszában a minisztérium a Putyin-látogatáskor már ismert helyzetet tárta elénk: a vegyesbizottság 2015. február 26-27-én megtartott 12. soros ülésén ismét felvetette a feliratok megváltoztatásának magyar igényét. Ebben azt is megfogalmazta, hogy a mostani feliratot cseréljék le a „Az 1956. évi események során elesett szovjet katonák emlékére” változatra. "A tárgyalások során az orosz fél elvben nem zárkózott el a feliratok megváltoztatásának lehetőségétől. Kérésének megfelelően a feliratmódosításra irányuló magyar javaslatot a Honvédelmi Minisztérium március folyamán diplomáciai úton is eljutatta az Oroszországi Föderáció Védelmi Minisztériumához" – csakhogy a történet itt egyelőre le is zárul. Azóta érdemi változás nem történt, úgy tűnik, inkább vállaljuk a törvénytelen állapot fennmaradását, mint hogy bármit is kockáztassunk az oroszokkal egy ilyen szimbolikus konfliktussal.

Az észtek meglépték, hogy átszállították a tallini városközpontban álló szovjet világháborús emlékművet egy külső területre – és ők nemcsak az orosz vezetés, hanem az ország harmadát adó orosz kisebbség haragját is kiváltották ezzel. Oroszország kegyeletsértéssel vádolta az észteket, és az országon keresztülfutó kőolajvezetékek elzárásával fenyegetőzött.

Vlagyimir Putyin még 2007-ben rendelte el a külországi orosz katonai temetők felújítását világszerte, és a budapesti a második volt a sorban. A Kerepesi úti sírok rendebetételét egy orosz milliárdos alapítványa segítette anyagilag.

Orbán Viktor '56 emlékezetéről egyébként 2006-ban így beszélt: "Igen, az 56-os magyarok velőtrázó üzenete nemcsak a szabad Magyarország, de a szabad Európa, sőt a szabad világ kialakulásához is nélkülözhetetlen volt. Legyünk hát büszkék rá, míg magyar él a földön."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!