szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pesti Központi Kerületi Bíróság közösség tagja elleni erőszak miatt nem jogerősen 3 év letöltendő szabadságvesztésre ítélte a nőt, akit a hatóságok jól ismertek már korábbi szélsőjobbos rendezvényekről. A Nol videója buktatta le a nőt, aki tettleg is bántalmazta a melegfelvonulás egy résztvevőjét. A Háttér Társaság szerint az ítélet azt bizonyítja, hogy érdemes szóvá tenni az attrocitásokat.

2008-as bevezetése óta első alkalommal állapította meg szexuális irányultságon alapuló közösség tagja elleni erőszak bűncselekményének elkövetését a bíróság. A Pesti Központi Kerületi Bíróság egy 2013-as Budapest Pride-ot követő támadás ügyében hozott ítéletet szerdán – közölte a Háttér Társaság.

Budapest Pride 2013
Túry Gergely

A sértett 2013. július 6-án a Budapest Pride-ról tartott hazafelé, amikor a „Mocskos buzik!” szöveget skandáló ellentüntetők közül kivált egy nő, hozzá lépett, letépte a szivárvány színű kokárdáját, majd megütötte. A támadásról a Nol stábja videófelvételt készített.

A sértett a Háttér Társaság jogsegélyszolgálatának segítségével feljelentést tett, és mivel a kamerafelvételen jól felismerhető nő számos szélsőjobboldali megnyilvánulásáról korábban is ismert volt, a rendőrség könnyen beazonosította az elkövetőt.

Ez is a Budapest Pride 2013
Túry Gergely

A bíróság az elkövetőt közösség tagja elleni erőszak miatt 3 év letöltendő szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte, és elrendelték további 8 hónapnyi büntetés végrehajtását is egy korábbi bűncselekménye miatt. Az ítélet nem jogerős.

10 évig nem zavart senkit a melegfelvonulás

Magyarországon 1997 óta tartanak a szexuális és nemi kisebbségek jogaiért kiálló felvonulásokat, az első tíz évben a rendezvények minimális rendőri biztosítás mellett, békésen zajlottak. 2007 óta azonban szélsőjobboldali ellentüntetők rendszeresen rátámadnak a felvonulás résztvevőire, és az erős rendőri biztosítás ellenére minden évben sor került bántalmazásra is – írta az LMBT közösséget támogató civil szervezet.

"Ez az ügy megmutatta, hogy igenis érdemes a hatóságokhoz fordulni, ha valakit szexuális irányultsága vagy nemi identitás miatt ér bántalmazás" – mondta Dombos Tamás, a Háttér Társaság ügyvivője. "A kutatások szerint minden hatodik LMBTQI embert ért már Magyarországon gyűlölet motiválta támadás, ám az esetek döntő többségét az áldozatok nem jelentik. A bírósági ítélet jelzésértékű a számukra is: van lehetőség az elkövetők felelősségre vonására."
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!