Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának - élőben a kormányinfóról
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
A szívről készült CT-felvétel Magyarországon még mindig kevesek kiváltsága, helyette a drágább és több kockázattal járó szívkatéterezés dívik a diagnosztikában is. Csak egy példa: egy katéterezés 141 ezer, egy CT 38 ezer forint, ez páciensenként 100 ezres spórolás lenne.
„Azt kellene megírnia, hogy ma már nem a készülékek, a korszerű CT és MR hiánya szab korlátot a betegellátásnak, hanem az, hogy nincs szakember, aki a diagnosztikát működtesse” – adott útmutatást a készülő cikkhez Lázár István, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház radiológiai centrumának vezetője. Pedig sehol Európában nincs olyan kevés – egymillió lakosra jutó – CT-berendezés, mint a hazai kórházakban (7,7, míg például az uniós átlag 20, de még a briteknél és a románoknál is jobb a helyzet: 8,7, illetve 9,2 darab egymillió lakosra). Az OECD-statisztikáknál frissebb, az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) kapott 2013–2014-es adatok szerint az uniós beruházásoknak köszönhetően némileg nőtt a CT-k beszerzése, ám a teljes géppark közel 20 százaléka tízévesnél idősebb, és további 10 százaléka is idejétmúltan korszerűtlen, helytálló diagnózis felállítására alkalmatlan.
Szó szerint szívfájdító, hogy az egész országban alig van néhány olyan korszerű – legalább 64 szeletes – CT, amely technikailag alkalmas a szív és a koszorúerek állapotának leképezésére. De még ezek egy részét sem használják kardiológiai célra, csak Budapesten és fél tucatnál kevesebb megyeszékhelyen érhető el ez a vizsgálat. Miskolcon például szerda délelőttönként várják az egymillió lakosú régió mellkasi fájdalmakra panaszkodó pácienseit. Erre az időpontra szervezik a vizsgálatokat, így nem csoda, hogy három hónapig kell rájuk várakozni – nem mellesleg nincs ez másként az emlődaganatos betegeknél sem. Most mondott fel, mivel külföldre távozik a kórház egyik tapasztalt radiológusa, ami további hónapokkal hosszabbíthatja meg a kényszerű sorállást.
Szó sincs arról, hogy a kardio-CT az orvostechnológiai fejlesztés új területe lenne. Immár egy évtizede elérhetők azok a berendezések, amelyekkel a kisméretű és a szívdobbanás miatt gyorsan mozgó koszorúerek vizsgálhatók. Magánszolgáltatók 2005 óta kínálják a kardio-CT-vizsgálatot, az OEP finanszírozásában pedig 2010-től vehető igénybe. A kardiológusok azonban máig előnyben részesítik a katéterezést, amelynél a comb- vagy könyökhajlaton megnyitott éren keresztül juttatnak egy vékony műanyag csövet a koszorúerekig. A röntgen alatt kontrollált beavatkozás során a szív vérellátását akadályozó érszűkületet eltávolítják, s ha szükséges, egy fémháló behelyezésével megakadályozzák, hogy újra összeszűküljön a beteg érszakasz. Ha az infarktus gyanúja igazolódik, mindezt rendkívül gyorsan, néhány óra leforgása alatt kell végrehajtani.
A nemzetközi szakirodalom szerint a heveny mellkasi fájdalommal orvoshoz fordulók 60 százalékáról a katéterezés során kiderül, hogy nincs szüksége koszorúér-tágításra, vagyis sokkal gyorsabban, jóval kisebb sugárterhelés mellett, a katéter behelyezése nélkül, egyszerű CT-vizsgálattal megúszhatta volna a kórházi kalandot. Ráadásul egy diagnosztikus katéterezés 141 ezer forintjába kerül az OEP-nek, míg a speciális CT-vizsgálat csak 39 ezerbe. A szívről nyert képből 98 százalékos pontossággal eldönthető, hogy a beteg panaszát nem a koszorúér szűkülete vagy tüdőembólia okozta.
A legkorszerűbb és legdrágább kardio-CT-k megvásárlása gyorsan megtérülő befektetés – legalábbis a brit állami egészségügy szakértői erre a következtetésre jutottak. Számításaik szerint minden, kardio-CT-vizsgálatra költött 100 font átlagosan 400 font kiadástól kíméli meg a kórházat. Ennyi a bizonytalan anginás „szorítással” érkező páciens kivizsgálásának költsége, akit legalább három napig tartanak bent az intenzív osztályon. Minderre nincs szükség, ha a szívzűr bekövetkezte egy CT-felvétellel kizárható. Ez a felismerés idehaza még várat magára, egyebek mellett azért is, mert míg a CT-re hónapokig kell sorban állni, a katéterezés gördülékenyebben megy. A fővárosban ugyanis öt, a megyei központokban pedig 14 kardiológiai centrumban zajlik napi 24 órás készenléttel ilyen beavatkozás.
Miközben a CT-ellátottságban Magyarország Európa sereghatója, a műszeres „duguláselhárításban” csak a német egészségügy agilisabb nála. Vagyis a kardiológiai ellátásból bántóan hiányzik a kiegyensúlyozottság, holott ennek oka nem a társadalombiztosítási finanszírozás szűkösségében keresendő. Az első számú közellenségnek számító, évi 60 ezer áldozatot szedő keringési betegségek elleni küzdelemre – ellentétben az egészségügy számos más területével – folyamatosan növekvő mennyiségű pénz jut. A szívkatéterezésekre 2008-ban 10 milliárd forintot, 2013-ban ennek a dupláját fizette ki az OEP. Eközben persze a beavatkozások száma is növekedett: nyolc év alatt közel 60 százalékkal több infarktusos beteg került katéteres műtőasztalra, a diagnosztikus célú katéterezések száma pedig 12 ezerről 17 ezerre emelkedett. Utóbbi vizsgálat, amely legalább részben kiváltható lenne CT-felvételekkel, 2,4 milliárd forinttal terhelte meg az OEP kasszáját.
A 17 ezer diagnosztikus katéterezéssel szemben nem egészen 4700 kardio-CT-felvétel készült – ám az OEP főigazgató-helyettese nem elégedetlen ezzel a teljesítménnyel. Gajdácsi József szép eredménynek tartja, hogy a 2010-ben finanszírozásra befogadott eljárás vizsgálatszáma az indulás évéhez mérten 2013-ra csaknem a négyszeresére növekedett. A többlet zömét a Semmelweis Egyetem budai, Városmajor utcai Kardiológiai Központja és a kaposvári kórház produkálta – az előbbi számolja el a hazai kardio-CT-vizsgálatok felét. Ez azért lehetséges, mert az egyetem kutatási programjához uniós pályázat révén jutott hozzá egy 256 szeletes CT-hez, miközben például az Országos Kardiológiai Intézetben nincs szívvizsgálatra alkalmas komputertomográf.
Amíg a közfinanszírozott egészségügyben finoman szólva sem feszegetik a szívvizsgálat lehetőségének határait, az államinál jóval magasabb – 100–160 ezer forintos – árral dolgozó magánszolgáltatók tünetmentes páciensek szűrésre is ajánlják ezt a képalkotó diagnosztikát. Legalábbis azoknak, akiknek a családjában halmozottan fordult elő koszorúér-betegség, infarktus vagy hirtelen szívhalál. A baj korai felismerését segítheti a kardio-CT azoknál is, akiknél egyszerre fordul elő diabétesz és magas vérnyomás, ami elhízással párosul. Akinek bírja a pénztárcája, a magánrendelőkben több hónapos várakozás nélkül kaphat pontos diagnózist.
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Több világörökségi védelmet élvező épület is van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kínálatában.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.
A politikus szerint minden jelöltnek mérlegelnie kell, hogy az indulása hozzátesz-e az ország jövőjéhez.