Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Az amerikai külügyminisztérium friss jelentése komoly hiányosságokat kér számon a magyar kormányon az emberkereskedelem elleni harc terén. Az európai emberkereskedők minden ötödik áldozata magyar, a hazai rendszer viszont nagyon keveset tesz a prevencióért, és az áldozatoknak nyújtott segítség sem elégséges.
Átfogó jelentést adott közzé az USA külügyminisztériuma az emberkereskedelem 2014-es helyzetéről, külön részt szentelve minden államnak, így Magyarországnak is, amely az elemzés szerint kibocsátó, tranzit-, és célországként is érintett a kérdésben. Egyben leszögezi azonban, hogy nálunk az emberkereskedelem elsősorban a kényszermunkával és a prostitúcióval függ össze.
Az áldozatok között túlreprezentáltak a mélyszegénységben élők, a romák és a hajléktalanok. A nőket és a gyerekeket jellemzően prostituáltnak adták el, főleg Svájcba és Hollandiába, míg a férfiak kényszermunkásként kerültek a hatóságok látókörébe. A jelentés szerint az emberkereskedők az állami gondozásban nevelkedett, javítóintézetből kikerült, vagy más okok miatt nehéz sorsú fiatalok között szedik legszívesebben áldozataikat. Magyarországra pedig főleg Romániából kerültek áldozatok, általában gyerekek, akiket kéregetésre, vagy más kisstílű bűncselekmények elkövetésére kényszerítettek.
Az Europol adatai szerint 2009 és 2013 között az emberkereskedelem összes áldozata közül majdnem minden ötödik magyar volt. Viszont a jelentés finom, diplomatikus nyelvezetéből is kitűnik, hogy a probléma volumene ellenére a magyar kormány nem tett elegendő erőfeszítés sem az emberkereskedelem visszaszorítására, sem az áldozatok segítésére. Sőt, kifejezetten problematikusnak találták, hogy az áldozatokat a magyar hatóságok hajlamosak elkövetőként azonosítani.
Magyarország számára ezért a következő ajánlásokat fogalmazták meg:
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.