szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Gulyás Gergely egy szerdai sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a kerítés túloldalán, de még magyar oldalon üldögélő menekültekkel nincs dolga Magyarországnak, ugyanis azzal nem foglalkoznak, aki nem jön át a határzáron. A gond az, hogy a kerítés a szerb-magyar határvonaltól tíz méter távolságban épül, tehát a kerítés másik oldala is még magyar terület - tíz méter széles sávban.

Az EU hatályos szabályozása és az uniós irányelvek nem segítik, sőt a legtöbb esetben gátolják a hatékony szembeszállást a jelenlegi nagy bevándorlási hullámmal - mondta Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese szerdai sajtótájékoztatóján. A fideszes képviselő ezt azzal indokolta, hogy miután 2013-ban a menekültügyi őrizet szabályait módosítani kellett, lényegesen rosszabb lett a helyzet a bevándorlók számát tekintve.

Amíg volt lehetőség a menekültügyi őrizetre, a menekültstátusz iránt folyamodóknak 2010-ben 64, 2011-ben 70, 2012-ben pedig 64 százalékát lehetett őrizetbe venni. Miután az uniós irányelv átvételével megváltozott a szabályozás, 2013-ban csak 13, 2014-ben pedig 14 százalékát lehetett őrizetbe venni a Magyarországra érkező bevándorlóknak, akik menekültügyi kérelmet nyújtottak be - magyarázta. 

Hozzátette: ennek is következménye az a nagymértékű növekedés, amely 2013 után a menekültügyi kérelmet benyújtók számában figyelhető meg, ugyanis míg 2012-ben 2157-en adtak be ilyen kérelmet, 2013-ban 18 900-an, 2014 pedig már 42 777-en. Gulyás Gergely hangsúlyozta: az a tény, hogy nincs lehetőség a menekültjogi kérelem benyújtóinak őrizetbe vételére - vagy legalábbis csak nagyon szűk körben -, jelentős mértékben járult hozzá ahhoz, hogy ilyen nagy számban nőtt a bevándorlók száma Magyarországon.

Fazekas István

Mint mondta, a legfrissebb adatokból az látszik, hogy nem csökken a bevándorlási nyomás Magyarországon, idén eddig 118 690 jogellenes, tiltott határátlépési kísérlet történt, ezek több mint 99 százaléka a magyar-szerb határon. Ez pedig egyértelműen indokolttá teszi a technikai határzárat, amely a tervek szerint augusztus 31-re elkészül. Remélhetőleg ezzel elejét veszik annak, hogy Magyarország lehetetlen helyzetbe kerüljön - vélekedett. Gulyás Gergely szerint ugyanis bár az ide érkezők 90 százaléka tíz napon belül elhagyja az országot, a dublini egyezmény alapján Magyarországra bármikor visszaküldhetők, ez pedig reális és komoly veszélyt jelent. Közölte: méltányolják az egyházi és civil szervezetek munkáját, de más a feladata e szervezeteknek és más az államnak, az állam dolga ugyanis a tiltott határátlépési kísérletek mielőbbi megakadályozása.

Az Index azt írja, hogy arra a kérdésre, hogy a kerítés túloldalán, de már magyar oldalon üldögélők jogi státusza milyen, van-e szándék arra, hogy kidolgozzák, mit kell tenni velük, Gulyás úgy válaszolt: aki nem jön át a határzáron, azzal nincs dolga Magyarországnak. A kerítés a határvonaltól tíz méterre fog állni, 175 km hosszan, ezek szerint Gulyás Gergely ezzel a mondatával egy Monacó területével majdnem megegyező magyar földről mondana le.

A képviselő kérdésre elmondta: a kormány egyeztet azokkal a településekkel, amelyeket érint az ideiglenes menekülttáborok létesítése, és támogatni fogja e települések fejlesztési kéréseinek jelentős részét. A vonatkozó uniós irányelv azonban azt nem teszi lehetővé, hogy ezek a táborok zártak legyenek - mutatott rá.

A politikus szerint nem jelent pluszterhet az illetékes szerveknek a határzár megrongálásának bűncselekménnyé nyilvánítása. Végül Gulyás Gergely azzal kapcsolatban, hogy a bevándorlók nemzetközi vonatjegyet vásárolhatnak Magyarországon, közölte: a magyar és az uniós szerveknek nincs lehetőségük szankcionálni, ha valaki nem jelentkezik a menekülttáborokban, hanem Nyugatra indul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!