szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendőrség adatai szerint egy román állampolgár váltotta ki Kecskeméten az Ausztriában talált, halottakkal teli hűtőkocsi magyar rendszámát. A járművet egy szlovák cégtől vásárolhatták. Ezek is erősítik azt a feltételezést, hogy szervezett embercsempészek áldozatainak maradványait találták meg az A4-es sztrádán, Parndorfnál félreállított kamionban – mondta a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Lázár János szerint az osztrák rendőrség már jelezte az esetet a magyarnak.

A szokásos csütörtöki kormányszóvivői tájékoztató elején jelentette be Lázár János, hogy magyar rendszáma volt az Ausztriában talált, halottakkal teli hűtőkamionnak. A miniszter azt mondta, hogy legalább 20 halott lehetett a járműben, más források legalább 50 tetemet említettek. Az elhunytak azonosítását megkezdték, az osztrák rendőrség már tájékoztatta a magyart az esetről.

AFP / Dieter Nagl

A magyar kormány együttérzését fejezi ki az elhunytak hozzátartozóinak, legyenek bárhol is – tette hozzá Lázár János.

Nem kizárt a hadsereg bevetése

A menekültügyi helyzet sokat romlott az elmúlt hetekben, a népvándorlási nyomás fokozódhat a következő időszakban, a magyar határ embercsempészek akcióinak van kitéve – fogalmazott Lázár János, aki szerint „Magyarország kifejezetten sérelmezi, hogy az EU semmilyen segítséget nem ad Magyarországnak a schengeni határ védelméhez”.

Egy kérdésre a miniszter azt válaszolta: míg Görögország, Olaszország 500 millió eurót kapott, Magyarországnak 61 millió eurót ítéltek meg a védekezés költségeire, és a pénz még nem is érkezett meg. Könyörögtek, tárgyaltak Brüsszellel, de lényegében nem jött segítség – fogalmazott. Még a cseh külügyminiszter és német politikusok is szóvá tették, hogy segíteni kellene a magyaroknak – jegyezte meg.

Orbán Viktor miniszterelnök utasította a külügyminisztert, hogy soron kívül tájékoztassa Brüsszelt és Berlint az elmúlt 48 óra, illetve a mai nap eseményeiről, köztük a halottakkal teli kamionról. A miniszter azt is mondta: az elmúlt napok eseményei bizonyítják, hogy az EU nem tudja megvédeni Európa határait, illetve nem tudja garantálni az EU polgárainak biztonságát. Emiatt Magyarországnak kell megvédenie saját határait – tette hozzá.

MTI / Kovács Attila

Lázár János szerint az embercsempészet erősödését mutatja az is, hogy a Magyarországra belépő menedékkérők körülbelül 10 százaléka hajlandó végigcsinálni az ilyenkor szokásos procedúrát, a többiek továbbmennek, és emellett egyre több köztük az agresszív ember.

A miniszter azt is mondta, hogy a kormány meglátása szerint nem menekültügyi, hanem népvándorlási krízis van. A szerb hatóságok becslése szerint a következő napokban újabb 6-8 ezer ember jöhet Magyarországra, több hullámban. Lázár János közölte, hogy a kormány nem zárja ki a honvédség bevetését a következő időszakban, ha megkapják ehhez a parlament felhatalmazását, illetve ha szükség lesz erre.

Ma már átlagosan napi 3 ezer menekült érkezik a szerb-magyar határra, és év végére elérheti a számuk a 300 ezret – mondta még.

Egy újságíró megkérdezte tőle, milyen pluszt jelentene a határvadász század mellett a hadsereg. Azt válaszolta: "ma 3 ezer emberről beszélünk, mi a garancia arra, hogy holnap nem 30 ezer?".

Egészségügyi gondok

A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról is beszélt, hogy eddig 14 ezer ide érkező embert köteleztek itthon egészségügyi vizsgálatra, de csak 5-10 százalékuk volt hajlandó erre, a többiek megtagadták. Sokan nem akarnak regisztrálni, ujjlenyomatot adni sem. A migránsok érkezésével olyan betegségek is felbukkantak Magyarországon, amelyek ritkán vagy soha nem voltak tapasztalhatók itthon, akut járvány veszély ugyanakkor nincs – közölte. Konkrét betegségeket nem említett itt.

Így nézne ki a jogi és személyi védelem

Lázár János Kövér László házelnökhöz fordult a kormány nevében, és kérte tőle a menekültügyben illetékes két parlamenti bizottság, a honvédelmi valamint a nemzetbiztonsági bizottság összehívását jövő hétre. A kormány kezdeményezi emellett, hogy a parlament jövő csütörtökön és pénteken tárgyalja meg a déli határ védelmével kapcsolatos törvénycsomagot, amelyet még most csütörtökön benyújt a kormány.

A javaslatok között szerepel egyebek mellett az embercsempészet büntetésének szigorítása, a vagyonelkobzás szabályainak módosítása az embercsempészekkel kapcsolatban, a határzár megrongálásának büntetése, valamint a menedékjogi törvény módosítása és a tranzitzónák kialakítására vonatkozó törvényi szabályozás. Lázár János ezzel kapcsolatban már múlt héten is mondott részleteket.

A miniszter megismételte, hogy szeptember elsejére elkészül a szerb-magyar határon épülő határzár első szakasza, a pengés NATO-drót, és gőzerővel építik a második részt jelentő kerítést is. Ugyancsak a védelem erősítésére állítják fel a korábban beharangozott, szeptember 1-jére felálló határvadász századot.

A kormány tájékoztató kampány indít a bevándorlóknak, főleg a tranzitországokban, de a származási országokban is. A feladattal egy nemzetközi ügynökséget bíznak meg a héten, az érintett céget az ígéretek szerint nem sokára megnevezik. A menekülteket a határzárról és a jogi környezet megváltozásáról akarják tájékoztatni, illetve azt üzenik neki, hogy nem érdemes a következő időszakban Magyarországra jönniük – derült ki a csütörtöki tájékoztatón.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!