Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Az oroszok ugyanazt csinálják, mint a damaszkuszi hatalom: az ellenzéket és az ISIS-t támadják, valamint civilek lakta vidékeket bombáznak - mondják Magyarországon élő szírek, akik szerint Moszkva ezzel emberiességellenes bűntetteket követ el.

A Magyarországon élő – egyébként nem nagyon összetartó – szír közösséget napok óta, érthetően, az oroszok szíriai beavatkozása tartja izgalomban. Mégsem volt egyszerű olyanokat találni, akik – legalább nevük elhallgatása mellett – megosztották az otthonról származó primer híreket, illetve kommentálták az oroszok akcióját.

Végül ketten álltak kötélnek: mindketten Aszad-ellenesek. Elmondásuk szerint sok szír már korábban sem szívelte az oroszokat, mert ők voltak azok, akik felfegyverezték az Aszad-rezsimet, és támogatták is a helyi hatalmat, amely egyebek mellett erős anticionista propagandát folytatott, és az oktatás is olyan volt, hogy a gyerekeket Izrael és Amerika ellenségévé nevelje.

Az oroszok a hatalmi érdekeiket védik

A nekünk megszólaló egyik szír szerint egyértelművé lett, hogy az oroszokat nem érdekli Szíria, csak a saját hatalmi szempontjaik fontosak nekik. Kérdésünkre, hogy mi lenne a jobb, tűzszünet Aszad kvázi győzelmével vagy a szabadságig folytatott harc, egy szír közmondással válaszolt: „Akinek a lába a vizes lavórban van, az más, mint akié a tűzben.” Ezzel azt akarta mondani, hogy nincs olyan helyzetben, hogy arról hitelesen tudna dönteni.

Mindenesetre az szerinte tény, hogy az Aszad-rezsim összeomlóban volt, amikor az oroszok beavatkoztak, akik viszont szerinte könnyen úgy járhatnak, mint Afganisztánban, ha szárazföldi erőkkel is beszállnak a háborúba. Amennyiben Aszad mégis megerősödik, akkor a véleménye szerint még inkább keménykezűvé válik a rezsim. Pedig a bebörtönzöttek és megkínzottak száma eddig is százezres nagyságrendű volt. Az ideális eset az lenne, ha széles körű nemzetközi katonai összefogással békét lehetne teremteni az ENSZ égisze alatt, de szerinte erre kevés az esély.

Amit valószínűbbnek tart, az az, hogy a libanoni Hezbollah, az Irán által anyagilag is támogatott síita félkatonai szervezet küld csapatokat az országba, amely erre késznek is mutatkozik. Az USA nemrég rendezte kapcsolatait Iránnal, ami egyesek szerint valós reményt adott a szíriai helyzet megoldására – míg Oroszország egyoldalúan be nem lépett a háborúskodásba. Forrásunk szerint könnyen elképzelhető, hogy Aszadot félreállítják, és a Hezbollah veszi át az uralmat, amely persze az oroszoknak is ugyanúgy partnere maradna.

Európának szerinte azt kéne akarnia, amit a szír nép, mert – forrásunk szerint – a szírek túlnyomó többsége hazatérne, ha sikerülni békét kötni. De az EU-tól nem vár katonai közbeavatkozást – Putyin esetleges bukásával és a menekültek befogadásával kisebb a kockázat, és nagyobb a politikai nyereség.

Az ISIS csak ürügy

Másik forrásunk, dr. A. O. szerint is nagy felháborodást keltett Szíriában az orosz lépés. Agresszió, új gyarmatosítás – ilyen véleményeket hallani az országban, illetve az egész arab világban. Az ISIS elleni fellépés remek indok a beavatkozásra az oroszoknak is, ahogy a világ többi nagyhatalmának, de a doktor szerint a valóságban az Iszlám Állam nem olyan erős. A menekültáradatnak sem az ISIS a fő oka – mondja –, hanem Aszad, aki ma is napi 100–200 lakást romboltat le a hadseregével, földönfutóvá teszi a saját népét, és egyébként az ISIS előretörésében is szerepet játszhatott.

A. O. ott volt a forradalom 2011-es kitörésekor (1980-ban jött ide, de 2003-ban visszament Szíriába, ahonnan 2012-ben tért vissza), amely spontán, népi mozgalom volt mindenféle iszlamista mozzanat nélkül. Ezt a vonást a háttérből támogató államok hozták be a képbe (pl. Szaúd-Arábia, Katar), és maga Aszad is próbálta megosztani a mozgalmat iszlamisták börtönből való kiengedésével (Aszad először Irakba "exportált" börtönből kiengedett, kiképzett szalafistákat, hogy erősítse az amerikai invázió iszlamista ellenzékét, majd 2011-ben a szíriai ellenzék megosztásáért nyitotta meg a börtönöket a vallási szélsőségesek előtt – a szerk.). Szerinte Aszad pénzeli is az ISIS-t azzal, hogy olajat vásárol tőle, és a harctéren csendes támogatást nyújtanak egymásnak. A szír szunnita arab ellenzék egységét pedig az is megtöri, hogy egyes államok (Katar, Franciaország, Törökország, Szaúd-Arábia) más-más csoportokat kiemelve nyújtott támogatást és fogalmazott meg célokat velük szemben. Ha éppen nem lépnek vissza vagy nem tétováznak.

Az oroszok, a doktor hazai értesülései szerint, nem támadják az ISIS-t, még Homsz kormányzóság keleti részében sem, ahol pedig jelen van a szervezet. Ellenben az északit bombázták, amelyet az antiaszadista hadsereg ellenőriz. Az orosz segítség nélkül a doktor szerint is egy éven belül megbukna Aszad. „Amúgy is házi őrizetben van, az iráni forradalmi gárda őrzi Damaszkuszban” – állítja forrásunk.

Ellenben az Európába irányuló menekültáradatot üdvözölte, mert végre az egész világ újra a szír polgárháborúra figyel, melyről 2011 után a Nyugat méltatlanul megfeledkezett.

Egyre többen mondják, a szíriai válság megoldásához Szaúd-Arábiának és Iránnak kell megegyeznie, különben nem lesz változás – Aszad megerősödése csak a vallási radikálisok még erősebb reakcióját váltja ki. De az is jogos kérdés, hogy egy esetleges katonai Aszad-győzelem után vajon visszatérnének-e az Európába menekült szírek az országba. Akkor, amikor a rezsim katonái úgy fogalmaznak, Szíria fundamentalista ellenségei "minden csepp kiontott vérért és whiskeyért fizetni fognak".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!