szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy mélygarázst is építenének a budai Vár alá a minisztériumok oda költöztetése miatt – árulta el L. Simon László államtitkár, akit nem hatott meg az, hogy egyes szakértők kiléptek a Hauszmann Bizottságból.

Szembesítette a budavári fejlesztésekért felelős Hauszmann Bizottságból kilépett Schneller István építész-urbanistát és L. SImon László örökségvédelmi államtitkárt egy interjúban a Heti Válasz. Mint ismert, Schneller István Csomay Zsófia Ybl-díjas építésszel és Lővei Pál művészettörténésszel együtt kilépett a Hauszmann Bizottságból, mondván, hogy nem átgondolt a budavári rekonstrukció, nem véleményezhették a terveket, illetve elfogadhatatlannak tartják a kortárs megoldások helyett a 100-150 éves tervek megvalósítását, illetve teljesen lepusztult épületek újjáépítését.

Schneller a Heti Válasznak azt mondta, azért léptek ki a bizottságból, mert nem akarták legitimálni a kormány azon döntéseit, amelyek egy részével egyáltalán nem értenek egyet. Hozzátette, kifogásolták a testület működési mechanizmusát, koncepcionális kifogásaik voltak az egész projekttel szemben és stiláris kérdéseik is voltak, hogy milyen értékű épületeket érdemes visszaépíteni a Várba. Szerintük a tervezett Lovarda és a Főőrségi épület nem ilyen.

Mint mondta, bár tudja, hogy a Várba költöztetett minisztériumok nem a palotában fognak helyet kapni, hanem a polgárvárosban, koncepcionálisan nézve így az egész Vár jellege megváltozik. Schneller azt is elmondta, nem érti, Tarlós István főpolgármester miért vesz mindent önálló véleményalkotás nélkül tudomásul.

L. Simon László azzal védekezett, hogy a bizottságot egyébként is azért hozták létre, hogy "az értelmiségi párbeszéd szempontokat adjon a kormánynak", ráadásul azt elfogadták, hogy nem lehet mindent hitelesen rekonstruálni a palotában. Hozzátette, Berlintől Rigáig számos városban rekonstruáltak már lerombolt épületeket.

Nemzeti Hauszmann-terv

Nemzeti Hauszmann-terv

Posted by L. Simon László on Sunday, 15 November 2015

Schneller István kifogásolta, hogy éppen Hauszmann Alajos neobarokk palotáját akarják rekonstruálni, amely már saját korában is avítt volt, most pedig igazából már nem is létezik. Mint mondta, a kormány által a palotába betelepíteni akart palotamúzeum ötlete is értelmezhetetlen, mert egyetlen eredeti enteriőr sem maradt meg.

L. Simon László azzal védekezett, hogy azért pusztult el minden, mert 1945 után szisztematikusan elpusztították azokat, de 2018-ig rekonstruálják a Szent István termet, hogy bebizonyítsák, képesek a mai tudással és eszközökkel valamit visszahozni.

L. Simon azt mondta, a minisztériumoktól nem fog a Vár gépkocsiforgalma megnőni, mert mélygarázsokat fognak építeni: egy már épült a Várkert Bazárnál, de még egyet akarnak a Lovarda helyén, amely egy lifttel lenne összekötve a Miniszterelnökséggel. Lesz még egy garázs a Szabó Ilonka utcában, amely a Pénzügyminisztériumot és helyi lakosokat fogja kiszolgálni, de a hegy túloldalára még egyet építenének a Belügyminisztériumnak.

A Ligettel kapcsolatban Schneller István azt mondta, szerinte alapvetően káros és elhibázott a projekt, mert a kortárs kulturális beruházásokat arra szokták használni, hogy lerobbant területeket élesszenek újjá, és nem arra, hogy városi közparkokban zsúfoljanak össze múzeumokat. L. Simon László tagadta, hogy lenne bármilyen összefüggés a Vár átalakítása és a Liget-projekt között, holott a Magyar Nemzeti Galéria elköltöztetése miatt van szükség a Ligetben új múzeumépületre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!