szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A földművelésügyi minisztert kérdezték a nagy kárt okozó madárról. Magyarországon a kárókatonák negyedét minden évben kilövik, és fiókáik tojásba fullasztásával igyekeznek megfékezni a szaporaságukat.

Mit tesz a kormány a kormoránbűnözés megállítása érdekében? - tette fel a kérdését a földművelésügyi miniszternek Magyar Zoltán jobbikos képviselő, ami így még viccesen is hangozna, ha nem épp a Jobbik által évekig nyomatott "cigánybűnözés"-kampányra volna ez egyfajta visszautalás.

A kormoránokkal az a baj, hogy kizabálják a halat a magyar halastavakból: vonuló madár, idejön, fészket rak, szaporodik és rengeteg halat elfogyaszt. Erre gondolt tehát a jobbikos képviselő, amikor írásbeli kérdését megfogalmazta, több más, halgazdálkodással összefüggő kérdéssel együtt.

A kárókatona itthon sem védett faj, felelte Fazekas Sándor miniszter az írásbeli válaszban, évente 25-30 ezer egyed tartózkodik Magyarországon, kisebb részük itt fészkel, a többi vonuló madár északról érkezik, és a Dunánál, Tiszánál, Balatonnál táplálkozik. Komoly károkat okoz a halállományban, ezért a negyedüket minden évben kilövik, ezt engedéllyel, de időnként engedély nélkül is lehet rájuk vadászni. Vannak ennél kíméletesebb módszerek, legalábbis annyiban azok, hogy más madarakat kevésbé riasztanak: a kormoránok fészkéhez felmászva lelakkozzák azok tojásait, ezzel lényegében leragasztják, és a fióka nem tud áttörni rajta, megfullad.

De ezek a ritkítási módszerek is csak arra jók, hogy a kárókatona-állomány idehaza ne növekedjen, hanem stagnáljon - derül ki a miniszter válaszából. Meg az is, hogy a halgazdálkodókat tavaly azzal segítette a minisztérium, hogy pályázhattak ólommentes lőszerre adott vissza nem térítendő támogatásra a kormoránok kilövésére, erre idén már 10 millió forint áll majd rendelkezésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!