"Nem igaz" – rendbeteszi a népszavazás körüli tévhiteket a Századvég
Tisztázó videót csinált a kormányközeli politikai elemző alapítvány. Nem mindig járt sikerrel.
hvg.hu
Tények és hazugságok a népszavazásról címmel videót készített a kormány kedvenc politikai elemző cége, a Századvég. A népszavazással kapcsolatban téves információk és megtévesztő, hamis állítások láttak napvilágot, mondja a narrátor, és ezek közül a leggyakoribbakat igyekszik helyrerakni.
A hamis állítások:
- Az EU-ban nem született olyan döntés, amely a tagállamok számára kötelező betelepítési kvótát írna elő.
- A kötelező kvóta mindössze 1294 ember áthelyezéséről szól.
- A népszavazásnak nincs sem jogi sem politikai következménye.
- A népszavazás a bevándorlókkal szembeni gyűlöletkeltés eszköze.
A kérdéseket persze nagyon átgondoltan állították össze: az első kijelentésre adott válaszban beidézik az Európa Tanácsi határozat számát, de a másodiknál a kijelentés már elmossa, hogy döntésről van-e szó. A narrátor bevallja, hogy erre egy 2016-os egy javaslat létezik csak (döntés nem).
"A Századvég szerint fontos, hogy az emberek éljenek demokratikus jogukkal, és részt vegyenek a népszavazáson, mint ahogy az is fontos, hogy a tények birtokában hozzák meg döntésüket. Ezért döntöttünk úgy, hogy egy rövid infovideóban cáfoljuk meg a népszavazással kapcsolatos leggyakoribb hamis állításokat, egyúttal bemutatjuk a tényeket, és elmondjuk az igazságot" – idézi G. Fodor Gábort, a Századvég alapítvány elnökhelyettesét az Origo.
Tények és tévhitek az október 2-i kvótanépszavazásról: az Eötvös Károly Intézet felvilágosító videója szerint a kvóta nem automatikus befogadásra, hanem a menekültügyi eljárások lefolytatására kötelezné az államokat. Érthetetlen, hogy a kormány mire szeretne tőlünk felhatalmazást kapni a népszavazáson. Hogy miért? Kiderül a videóból.
Lassú víz partot mos – talán ez a mondás írja le a legpontosabban, mi történik, amikor kiderül, hogy egy egyházi személy kiskorúakkal szemben szeméremsértő módon viselkedett. A botrányokat rendszerint nagy médiazaj kíséri, és ma már a gyanúba kerültek felfüggesztése is rutinszerűen megtörténik, de hiába: az egyházi és világi eljárások eredményét többnyire lehetetlen kideríteni. A HVG a közelmúlt botrányos ügyeiről kérdezte az illetékes szerveket.