szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Belügyminisztérium szerint hatékonyan működik itthon az úgynevezett ESR 112 segélyhívó rendszer, megfelel az elvárásoknak, és az LMP-s Hadházy Ákos félrevezető állításokat tett a működésével kapcsolatban. Az Emminél is úgy látják, hogy jól halad a mentésirányítás korszerűsítése: a tableteket már tesztelik, és nemsokára minden mentőautóban lesz intelligens fedélzeti terminál.

Az LMP-s Hadházy Ákos szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy szerinte emberéletekbe kerülhetnek a mentőszolgálat mentésirányítással kapcsolatos milliárdos beszerzéseinek visszásságai. Az ellenzéki politikus egy 2,3 milliárd forintos, valamint egy 1,5 milliárdos uniós program megvalósítását bírálta az MTI szerint.

Azt mondta: előbbit, amely mentésirányítási szoftverek és tabletek beszerzésére, valamint 23 diszpécserszolgálat kialakítására szólt, már 2014-ben készre jelentette a mentőszolgálat, ugyanakkor csak 2016-ban kezdték el használni azt.

Emellett a mentőszolgálat 1,5 milliárd forintért dolgoztatott ki egy rendszert a 112-es egységes európai segélyhívó kiszolgálására, de 2016-ban 190 millió forintért írtak ki egy újabb pályázatot a két rendszer összehangolására.

BM: a 112-es segélyhívó jól működik, és ha kell, összekapcsolják a központokat

A Belügyminisztérium csütörtök este egy „Vigyázat! Hadházy félrevezet!” című közleményben reagált az ellenzéki képviselő állításaira.

A tárca szerint az úgynevezett ESR 112 rendszerben a korábbiaknál jelentősen gyorsabb reagálásra és pontos terület-megjelölésre van lehetőség. Az eddigi több millió segélyhívás közül mindössze 33 esetben volt okkal kifogásolható a hívásfogadó operátorok és a tevékenységirányítók eljárása. A megalapozott kifogások száma évről évre csökken, a rendszer megfelel a vele szemben támasztott elvárásoknak. A hívásfogadó központokban van elég megfelelően képzett, idegen nyelveket beszélő munkatárs, akik gyorsan és szakszerűen hoznak döntést – tették hozzá.

A BM-től jelezték azt is: ha több különböző szervezet egyidejű intézkedésére van szükség, összekapcsolják az irányítási-, mentési központokat. A bejelentőnek ilyenkor is egyszer kell elmondania a történteket, időveszteség nem keletkezik.

Emmi: a tableteket már tesztelik, tavaszra az intelligens fedélzeti terminálok is használhatóak lesznek

Hadházy Ákos írásban rákérdezett a parlamentben arra, hogyan halad itthon a mentésirányítási rendszer korszerűsítése.

Az Emmi parlamenti államtitkára válaszolt Balog Zoltán miniszter megbízásából. Rétvári Bence szerint a 2013 júniusában aláírt szerződés alapján 2013 októbere és 2014 augusztusa között érkeztek meg a mentőszolgálathoz az intelligens fedélzeti terminálok. Speciális tableteket is vásároltak a betegellátási folyamatok elektronikus dokumentálásához darabonként 220 ezer forint plusz áfáért.

Az OMSZ vezetősége tavaly úgy döntött, hogy megbízhatóbb szoftvert írat a tabletekre, valamint korszerűbb, kisebb energiaigényű operációs rendszerekkel látja el azokat. Az új szoftverrel ellátott eszközök éles üzemi tesztelését megkezdték, valamint hozzáfogtak az éles munkához történő országos bevezetésükhöz.

Tavaly júliusban indult a folyamat Bács-Kiskun megyében és valószínűleg 2017 első felében lesz elérhető a teljes országos használat. Most a dél-alföldi, észak-alföldi, dél-dunántúli , nyugat-dunántúli régiókban 776 egységből 450 használja éles munkához úgynevezett pilot módban a tabletes megoldást, de papírra is rögzítik még a szükséges adatokat. 

Az intelligens fedélzeti terminálok a tervek szerint 2017 tavaszára valamennyi mentőjárművön éles üzemi használatban lesznek – derül ki az államtitkár válaszából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!