szerző:
G. M.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor számára mintha szűkössé válna az ország, évértékelő beszédében a miniszterelnök ugyanis nagyrészt a világ dolgaival volt elfoglalva. A Fidesz elnöke úgy érzi: a nemzetközi folyamatok és a hazai gazdasági mutatók is őt igazolják. Ennyi optimizmus után talán meglepő, hogy rögtön öt sorsdöntő harcot is felvázolt 2017-re.

A nemzetközi helyzet szőtte át Orbán Viktor 19. évértékelő beszédét (ennyi már gombócból is sok a kormányfő szerint). Érdekfeszítő évet vár 2017-től, amilyen a tavalyi is volt. Csodálkozni fogunk ugyanis még 2017-ben – mondta a magyar miniszterelnök. A sors szerinte fityiszt mutatott a liberálisoknak és az elitnek. A globális liberális világrend már azt hitte, hogy a nemzet örökre elveszett, de a történelem nem olvasta a liberális nagyokosokat, akik szerint neki már vége. "A történelem jelentkezett, és átlépte a gátakat." Ezek után nem csoda, hogy "mi magunk vagyunk a történelem" Orbán szerint.

Túry Gergely

A 2016-os sokak által szidott év Orbán számára izgalmas és szép volt, amely illett az 56-os forradalom hatvanadik évfordulójához. Kiderült ugyanis, mekkora érték még a szabadság. És hogy miért jött el a lázadás? Szerinte a nyugati demokráciák túlvannak a delelőn. Ennek pedig a politikai korrektség térnyerése az oka, ami a "magyar fajtának" eleve nem tetszik. A liberális szellemi irányzat szembefordult a demokrácia eszméjével – mondta Orbán. Világhálózathoz, médiagurukhoz, senki által meg nem választott szervezetek vezetőihez került a hatalom a kormányfő olvasatában. Ezek az országokat pályaudvarrá alakítják, amelyen át bárki szabadon járhat-kelhet. És aztán beengedik a rókát a tyúkólba.

Orbán világában Trump is áldozat

Orbán szerint ők azok, akik Európára rászabadították a migránsokat, akiknek eltérőek a szokásaik és erkölcseik. Az európai csúcspolitikusok egyenesen összeszövetkeztek az embercsempészekkel és a jogvédőkkel, hogy ideszállítsanak megannyi migránst – állította ismételten a magyar kormányfő. De mi lesz ebből? – kérdezi. Orbán szerint ugyanis a világhálózat folytatja, liberálisokat erőltetnek mindenkire, és kiabálnak, ha nem az ő jelöltjeik nyernek. Még az új amerikai elnök számára sincs kegyelem – tapasztalja Orbán.

Brexit, amerikai elnökválasztás, kipenderített olasz kormány és magyar népszavazás – ez a sor bizonyította Orbán számára, hogy 2016 a sikeres lázadások éve (talán érdemes megjegyezni: az olasz miniszterelnök által erőltetett referendum épp úgy elbukott, mint a magyar – a szerk.). Orbán tehát lázadást lát a világban, amely a nemzetek sokszínű világáért zajlik. Ezt látja Amerikában, Franciaországban és Ausztriában. A jövőért aggódó világpolgárok ma a globalizmus veszélyeiről és a fundamentalista migránsokról beszélnek – állítja Orbán. Ezt a helyzetet nehezen értjük a kormányfő szerint, mert sokáig ellentétesen írták le számunkra a felállást, miszerint Nyugaton van a biztonság és a jólét, Keleten pedig a bizonytalanság.

Túry Gergely

Magyarország hát a kivétel a rettegő kontinensen. Ám "a harang értünk is szól, hiszen mi is az Európai Unió tagjai vagyunk" – emelte ki Orbán évértékelőjében. Majd arról beszélt, hogy meg kell védeni a kultúrát, a munkahelyeket, az iskolákat és a nagyvárosok biztonságát az idegenek elől. A jövő árnyékot vet a jelenre – mármint Nyugaton. És ezt Orbán szerint nem ő mondja, hanem maguk a nyugatiak. 2016-ban ugyanis a hadállások élesen kirajzolódtak: nemzet a globalizáció ellen, emberek az elit ellen. Mi, magyarok szemben állunk a brüsszelitákkal.

A világpolitikus a sikerei sorolására hazaér

Egy magyarnak csábító a világkormányzás távlata, de ez nem az évértékelő témája – mondta Orbán, ami nagy örömöt okozott a meghívottak körében. Mi már túl vagyunk a lázadáson, a többiek hozzánk képest elsőbálozók a kormányfő szerint. Tehát a 2010-es fülkeforradalom mostanra "lázadás" lett, amely az elmúlt hét évben intézményesült. Ez lenne a NER, amelynek mozaikszavát bővített tagmondatokban magyarázta újra Orbán.

A magyar modell kötőanyaga a bátorság – értékelte saját teljesítményét. Ez kellett szerinte, amikor hazaküldtük az IMF-et és felszámoltuk a devizahiteleket. És jöttek a legfontosabb sikerek.

  • Négy éve növekszik a gazdaság.
  • A megígért egymillió új munkahelyből összejött 700 ezer.
  • Orbán büszke rá, hogy megvédte a rezsicsökkentést az EU-val és az ellenzékkel szemben.
  • A migránsokat pedig megállítottuk Brüsszel, Berlin és az akkori Washington akaratának ellenében is.

Ezen a ponton pedig eljutott Orbán legnagyobb viccéhez, amely szerint "az igazi menekülteket be fogjuk fogadni, a németeket, a hollandokat, a franciákat, az olaszokat". A közönség nevetésben tört ki, majd Mráz Ágoston Sámuel a tévéstúdióban szigorú arccal tényleg sorolni kezdte, hány nyugati talál kellemes életet maga számára nálunk és a lengyeleknél, miközben az ellenirányú mozgást elfeledi.

Megjelent az új célcsoport: a külföldre vágyó takarítónő

A béremelések sikerével folytatta Orbán Viktor, ami szerinte nem alamizsna, hanem kiérdemelt pénz. Képesnek kell lennünk arra, hogy a saját országunkat mi építsük fel és tartsuk fenn – mondta, és kiemelte, hogy ide magyar takarítónők is kellenek. Ezért emelik a minimálbért.

MTI / Koszticsák Szilárd

A magyarok jövője diákokkal és nyugdíjasokkal együtt biztosítva van, és ezért tízmillióan dolgoztunk meg. Orbán teljes foglalkoztatást ígér, és hogy minden gyerek látni fogja a szüleit dolgozni. A gazdasági sikerek után a közbiztonságra tért át Orbán. A rendőrség, a katonaság, a katasztrófavédelem rendben, pipálja ki a miniszterelnök. Majd áttér a családok támogatására, a kötelező óvodára, az ingyentankönyvre, a mindennapos testnevelésre és hittanra. Eközben 50 százalékkal nőtt a pedagógusok bére. De emelkedik a kutatók, az orvosok és az ápolók bére. Orbán szám szerint is sorolja a sikereket.

Jönnek a csaták Brüsszellel és Sorossal

Öt súlyos kérdésre kell választ találnia a magyar politikának 2017-ben. Öt dologban kell védekeznünk. Már az év első felében meg kell védenünk az Európai Unióval szemben a rezsicsökkentést. A második front a migránskérdés. Szerinte őrizetbe kell venni őket, amíg nincs döntés róluk. A harmadik front a külföldi pénzen működő szervezetek befolyása ellen zajlik. Ezek nem civil szervezetek szerinte, velük szemben az átláthatóságot kell erőltetni. Soros György szervezetei szerinte a migránsok beszállításán dolgoznak, és ez ellen fel fog lépni.

Brüsszel gazdasági döntéseket akar magához vonni Orbán szerint. Az adópolitikát márpedig nemzeti jogkörben kell tartani. Az ötödik front a munkahelyteremtés támogatása, amelynek jogát meg kell őrizni. Az öt kérdést összefogja a nemzeti önrendelkezéshez való ragaszkodás.

Vagyis a négy plusz egy front:

  • Rezsicsökkentés megvédése Brüsszel ellen
  • A migránsok európai elosztásának megakadályozása
  • Az adópolitika nemzeti kézben tartása
  • A munkahelyteremtési támogatások megőrzése Brüsszel akaratával szemben
  • És Soros György szervezetei elleni harc

A holnap miatt nem kell aggódnunk, nálunk a jövő nem vet árnyékot a jelenre – állítja Orbán azok után, hogy szerinte öt fronton is védekezésre szorul az ország idén.

Orbánnak csak a népességfogyás fáj nagyon

A sikerekre visszatérve, nem kevés dicsekvéssel a hangjában azt közölte Orbán: most kell szerénynek lenni, mert most van mire. A kormányfő ugyanis már a holnaputánról gondolkodik a saját elmondása szerint. A demográfiai számokból ugyan kiolvas előremutató adatokat, de talán egyetlen önkritikának felérő állításként azt is elmondta: a fogyás, akkor is fogyás. Ezen a döntő fronton még nincsen áttörés – értékelt, ezért kormánya minden módon támogatni akarja a gyerekvállalást.

Túry Gergely

Egy nemzet élni akarása szerinte benne van a demográfiai számokban. Orbán úgy látja, hogy az elmúlt hét év után látható javulás kormányának is szól, mert ez a nemzet élni akar. Szerinte hazafias érzelmekre kell nevelni. A jövő generációk patriotizmusa miatt aggódik hát Orbán. Mindenekelőtt magyarnak kell vallanunk magunkat, és az iskoláknak is erre kell tanítania a kormányfő szerint. Ebben úgy gondolja, még rosszul állunk. Majd a távoli jövő technológiáiról beszél címszavakban. Aggodalmait azonban nem fejti ki, elmondása szerint azért, hogy jövőre is maradjon muníció az évértékelésre.

A nyílt beszéd híve vagyok – vezeti fel Orbán záró gondolatait, amikor rátér arra, jól kormányzott-e 2016-ban. Szerinte nem szabad megsértődni az elégedetlenség miatt, ő látott sok miniszterelnököt, aki meg volt sértődve, és az nem szép látvány. A magyar már csak fanyalog. Orbán szembeállítja önmagával a böszme vezetőket, és a hallgatósága nevetéssel jelzi, hogy érti, kikről van szó. Az önsajnálat jellemzi tehát szocialista ellenfeleit, ebből szakította ki magát a Fidesz. Sikerült az országnak átlépnie a cselekvés kultúrájába.

Nincs módunk középszerűnek lenni – mondta az imént még szerénységre intő Orbán. Érezzük hát azt, hogy ment ez, mint a karikacsapás – lelkesítette táborát összegzően, és némi hirtelenséggel le is zárta beszédét: Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!