szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Török Gábor és Mráz Ágoston Sámuel is egyetértett abban, hogy a Momentum Mozgalom főleg az ellenzékre, és különösen az LMP-re jelenthet veszélyt.

A Momentum Mozgalom főleg a baloldalnak jelenthet kihívást – ebben egyetértett Török Gábor politikai elemző és Mráz Ágoston Sámuel, a kormányközeli Nézőpont Intézet vezetője a Heti Válaszban közölt páros interjújukban. Mráz szerint a minden választókerületben jelöltet állítani kívánó és a koordinált jelöltállítástól elzárkózó Momentum a baloldal helyzetét nehezíti tovább, Török pedig azt mondta, ez a pártrendszer szerinte túl szűk és túl zárt az új nemzedéknek, ezért szerinte generációs konfliktusról is szó van a Momentum és más pártok között.

Mindkét politikai elemző úgy vélte, hogy az ellenzék által megszólítani kívánt 1–1,5 millió inaktív szavazó valójában tévedés, mert a nyolcmillió magyar választópolgárból legfeljebb ötmillió mozgósítható 2018-ban is. Mráz szerint 2018-ban a 2014-esnél is kevésbé lesz nyitott a választási verseny, mert sem a Jobbik, sem a baloldal nem hisz igazán a győzelemben, de Török Gábor szerint lehetnek még meglepetések, mint mondta, szerinte a Fidesznél "van esély az abszolút többség és egyben az önálló kormányzás elvesztésére is", mert ehhez az ellenzéknek csak 40 választókerületet kellene megnyernie. Mráz szerint viszont a Momemtum egyéni jelöltjei miatt csak még rosszabb lesz az ellenzék választási eredménye.

Mráz emellett úgy vélte, a Momentum végzetes lehet az LMP-re nézve: "úgy vélem, egy sikeres Momentum az egyszázalékos baloldali pártocskák mellett az LMP-re nézve a legveszélyesebb. A párt eltűnése sem lehetetlen". Török Gábor szerint szintén az LMP-től happolhatja el a legtöbb szavazót az új párt.

Az olimpiai pályázat visszavonásáról Török azt mondta, két felelőst lát, egyrészt a konszenzusból kihátráló ellenzéket, másrészt a döntéshozókat, "akik nem tettek meg mindent azért, hogy a vágyott, sokat emlegetett egység és közmegegyezés érvényesüljön. Hiba volt például, hogy kizárólag a Fideszhez köthető szereplők jelenítették meg az ügyet a nyilvánosságban" – mondta. Török bírálta például azt is, hogy Schmitt Pál volt köztársasági elnök lett a pályázati bizottság elnöke, aki államfőként megbukott. "Egy pillanatra álljunk meg, és nézzünk körbe, mennyire átpolitizált és egyoldalú világ ez" – tett hozzá Török azt idézve, hogy kizárólag a Fideszhez köthető szereplők voltak az olimpiai védnöki testületben is.

Mráz szerint a Los Angeles-i pályázatnál is politikai figurák vannak a testületben, főleg Clinton-pártiak, minthogy a város demokrata fellegvárnak számít. Hozzátette, a budapesti pályázat visszavonása miatt a német tőke lehet még bosszús, akik így egy csomó beruházástól estek el Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!