Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kinek a botránya a Szeviép? Az elmúlt napokban a kormánypárti média vette elő a sokéves botrányt, amely jelenleg bírósági szakaszban van. A cél, hogy kétes ügyekbe keverjék Botka Lászlót. Az MSZP közleményben válaszolt: szerintük a Szeviép valójában fideszes botránytörténet.

A terepet a Lokál, az Origo és az M1 készítette elő, hétfő délután pedig Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője már az Országgyűlés előtt beszélt a Szeviép botrányáról. Napirend előtti felszólalására a kormány válaszolhatott is. Kósa olvasatában 379 kisvállalkozót tett tönkre a Szeviép, amely mintegy 11 milliárd forint adósságot hagyott maga mögött. Hozzátette: az adóhatóság 2013-ban csődbűncselekmény miatt nyomozást indított, a büntetőeljárás most is zajlik a cégvezetőkkel szemben, akik több szálon kötődnek a szocialistákhoz, kiemelten Ujhelyi Istvánhoz, az MSZP alelnökéhez. Kósa elmondása szerint amikor a Szeviép a nagy pénzeket kapta, egy olyan ember volt az aláírási joggal rendelkező vezetője, aki Botka László szegedi szocialista polgármesterrel is szoros kapcsolatot ápolt, Ujhelyi Istvánnak pedig üzlettársa volt.

Kósa Lajos szerint a mostani bírósági tárgyalásokon kiderült: "az eltűnt milliárdok az MSZP kasszájában végezték". A Szeviép alvállalkozóinak képviselője azt mondta, hogy a cég milliárdokat nem fizetett ki nekik, miközben a Szeviép több nagyberuházáskor olyan cégeket segített kölcsönökkel, amelyek Ujhelyi Istvánhoz köthetőek – mondta. A tárgyaláson elhangzottakat idézve közölte, a szegedi uniós beruházásokat kivétel nélkül a Szeviép vitte el, amely az alvállalkozókkal megcsináltatta a munkát, de őket nem fizette ki, "helyette kitolta a pénzeket Ujhelyi István sofőrjének és a cégének". 2008-tól 2010-ig heti, havi rendszerességgel milliós és tízmilliós nagyságrendben, összességben félmilliárd forintot "talicskáztak ki" ebből a cégcsoportból - tette hozzá.

Ujhelyi István
Fazekas István

Kósa Lajos ugyancsak a tárgyalásról idézve közölte, a Szeviép cégcsoporttól a pénzek különböző baloldali pártokhoz, elsősorban az MSZP-hez és az MDF-hez vándoroltak. Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős államtitkára válaszolt, szerinte ez az ügy azt mutatja, hogyan működött 2010 előtt Magyarország. Hangsúlyozta, keményen fel kell lépni ezekkel az ügyekkel szemben; az ügyészségnek, a bíróságnak az a feladata, hogy igazságot szolgáltasson.

MSZP: a Fidesznél félnek

Tuzson szerint azok szoktak korrupció ügyében a legjobban kiabálni, akik sárosak. Nos, a vádaskodás hangereje mindkét oldalon jelentős. Az MSZP hétfő délután közleményben válaszolt a vádakra.

"A Fidesznél annyira félnek Botka Lászlótól, hogy beírták az internetes keresőbe a "Szeged" és a "botrány" szavakat, majd miután rátaláltak a 7 éve megszűnt Szeviép ügyére, most boldogan hajtogatják, hogy Orbán Viktor kihívója adjon magyarázatot" – kezdődik az MSZP állásfoglalása. Szerintük a Szeviép valójában egy fideszes botránytörténet. A megszűnt cég tulajdonosának üzleti partnere ugyanis a Fidesz korábbi gazdasági alpolgármestere, Tímár László volt. A cég másik vezetője pedig a felszámolás után egy fideszes oligarchának lett a tanácsadója.

Bárhogy is erőlködik a Fidesz lejárató gépezete, a szegedi önkormányzat, Botka László vezetése alatt, semmilyen szerződéses kapcsolatban nem állt a Szeviép nevű céggel – írja az MSZP.

Ujhelyi: felülnek egy botránycelebnek

"A lejárt szavatosságú Fidesz lejárt hitelességű politikusai egy olyan hivatásos botrányceleb kijelentéseire építik rágalmaikat, akit az elmúlt években már számtalan politikai bulvár-sztoriban karolt fel főszereplőként a fideszes polipmédia" – írta Facebook-oldalán az ügyben megnevezett Ujhelyi István. Az EP-képviselő reakciója szerint "Szabó Bálint hangzatos, címlapra tehető állításai eddig is leginkább csak megmosolyogtató ál-történetek voltak, a mostani rágalomhalmaz is ebbe a sorba illik".

Ha a korrupciótól és pökhendi urizálástól fuldokló Fidesz már ilyen eszközökhöz nyúl, akkor tényleg őszintén rettegnek Botka Lászlótól és a közelgő kormányváltástól – írja Ujhelyi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!