szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A CEU estleges távozása elsősorban a magyaroknak lenne rossz. Azért Oroszországon is rajta tartják a szemüket - közölte az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára.

Az Egyesült Államok aggódik a felsőoktatási törvény módosítása miatt, amely Washington szerint a Soros György alapította CEU ellen irányult - közölte a Reuterssel Hoyt Yee, az amerikai külügy legmagasabb rangú közép- és kelet-európai ügyekkel foglalkozó diplomatája.

"Az Egyesült Államokat aggasztja a törvénymódosítás (...), mert egyértelműen a CEU-t célozza, és fenyegeti (...) ezt a fontos amerikai-magyar intézményt" - közölte az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára kedden.

A diplomata, akit azért küldték Budapestre, hogy a CEU-ról tárgyaljon, azt mondta, Magyarország az Egyesült Államok kulcsfontosságú partnere maradt annak ellenére, hogy az új jogszabály árt az egyetemnek és sérti a tanszabadsághoz fűződő jogot.

AFP / Kisbenedek Attila

Yee szerint a törvény jellegén ugyan lehet vitatkozni, de az biztos, "hogy az egyetem számára a magyarországi működés sokkal nehezebb lesz".

Arra a kérdésre, hogy a CEU elleni támadás közelebb vitte-e Moszkvához Budapestet, a diplomata úgy válaszolt, hogy

az egyetem távozása elsősorban a magyaroknak lenne rossz.

"Természetesen figyelünk arra, hogy Oroszország milyen hatással van a régióra, illetve a Balkánra" - tette hozzá. A magyarországi tendenciákat figyeljük, továbbra is közeli szövetségesek vagyunk. Arra számítok, hogy ez így lesz a jövőben is."

Szijjártó örül

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn azt mondta, örül a kormány, hogy Washingtonból küldöttek érkeznek Budapestre a CEU-ról egyeztetni, mert "azzal nehéz mit kezdeni, ha valaki előbb mondja ki az ítéletet és utána kérdez".

Az Egyesült Államok többször is reagált a CEU-ra irányuló törvénymódosításra. Amikor az még csak terv volt, a budapesti nagykövetség ideiglenes ügyvivője, majd az amerikai külügy is közleményt adott ki. David Kostelancik az írta, az Egyesült Államok nagy aggodalommal tekint a magyar kormány által benyújtott törvénymódosítási javaslatra, amely súlyosan akadályozná a CEU működését. (...) Az Egyetem továbbá fontos sikertörténete az amerikai-magyar kapcsolatoknak, és erős kétpárti támogatást élvez az amerikai kormányban" – írta. Az amerikai külügyminisztérium pedig nyomatékosan kérte a magyar kormányt, hogy ne tegyen olyan törvényhozói lépéseket, amelyek veszélyeztetnék a CEU függetlenségét és fennállását.

A törvény elfogadása után pedig az ideiglenes ügyvivő útján azt üzenték, az Egyesült Államok kormánya csalódással értesült róla, hogy a tömeges tiltakozás ellenére a kormány keresztülvitte szándékát. Pénteken pedig kiderült, az Egyesült Államok megbízottakat küld Budapestre a CEU miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!