"Az Egyesült Államok csalódással értesült" a lex CEU elfogadásáról
A budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője tolmácsolta hazája álláspontját a felsőoktatási törvény kedden elfogadott módosításáról.
hvg.hu
A budapesti Amerikai Nagykövetség ideiglenes ügyvivője, David Kostelancik kedden, a lex CEU elfogadása után az alábbi nyilatkozatot tette közzé.
Az Egyesült Államok csalódással értesült róla,
hogy a Közép-európai Egyetemet (CEU) célbavevő törvényt ma gyorsított eljárással elfogadták, az Egyesült Államok, helyi és nemzetközi szervezetek és intézmények százai, valamint a tanszabadságot becsben tartó magyarok ezrei által kifejezett komoly fenntartások, illetve mindannak ellenére, amivel a CEU a magyarországi kultúrát gazdagította.
A CEU sikeres és magas presztízsű amerikai-magyar intézmény, és immár 26 éve fontos eleme az amerikai-magyar kapcsolatoknak.
Az Egyesült Államok a továbbiakban is szót fog emelni a CEU függetlenségéért és háborítatlan magyarországi működéséért - zárta közleményét az ideiglenes ügyvivő.
Orbán Viktor miniszterelnök a szavazás után közölte, a következő lépés, hogy leülnek tárgyalni "Washingtonnal". Arra a kérdésre, hogy onnan jöttek-e már visszajelzések, Orbán úgy válaszolt, "az egy komoly ország, először megvárják, hogy legyen jogalap, ez most már megtörtént, most már csak ki kell hirdetni".
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.
A Magyar Olimpiai Bizottság kapta a legtöbbet, de utalták a szokásos 110 milliót az ATV volt elnöke vállalkozásának, és jutott némi apró a Rogán-szomszéd Csetényi Csaba cégének, egy Tiborcz-, illetve egy Mészáros-közeli magántőkealap érdekeltségének is.