szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A június 12-i héten – ha esik, ha fúj – megtartják a nagy vihart kavart civiltörvény parlamenti zárószavazását – közölte a Fidesz frakcióvezetője. Kósa Lajos szerint muszáj, mert Botka László első útja Brüsszelbe vezetne. Nem érti az összefüggést? Nincs egyedül.

Mindenképpen lesz szavazás a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslatról még a parlamenti nyári ülésszakán – közölte keddi sajtótájékoztatóján a Fidesz frakcióvezetője.

Kósa Lajos korábban azt mondta: a frakció megvárja a nemzeti konzultáció erre vonatkozó kérdésére érkező válaszokat, és a javaslatot vizsgáló Velencei Bizottság állásfoglalását is. Bár utóbbi testület csak a nyári ülésszak tervezett utolsó ülésnapja, június 12-e után, június 16-i plenáris ülésén tárgyalja a civiltörvény ügyét, a frakcióvezető szerint ez nem gond. A bizottság június 2-ára ugyanis előzetes állásfoglalást ígért a kormánynak tervezetről, így ez alapján meg tudják tartani a zárószavazást.

A voksolást Kósa Lajos szerint akkor sem halasztják el, ha a bizottság esetleg a törvényjavaslat nagyobb, a zárószavazásig nem átvihető átalakítását kéri majd, de a megszavazott törvényen állítása szerint később – az őszi ülésszakon – ha kell, még lehet módosítani. Egy biztos, hogy a Fidesz a kettős mércét nem fogadja el, vagyis, hogy olyasmit tiltson meg a bizottság Magyarországnak, amit más tagállamokban gond nélkül alkalmaznak – jelentette ki Kósa Lajos.

A szavazásig a frakcióvezető magyarázata szerint a nemzeti konzultáció (rész)eredményeivel is tisztában lesznek a képviselők, a kormány ugyanis június 12-én – feltehetően a miniszterelnök vagy a Miniszterelnöki kabinetiroda vezetőjének napirend előtti felszólalása formájában – beszámol ezekről a képviselőknek.

Az MSZP finanszírozása miatt kell a civil törvény?

Kósa Lajos hosszú fejtegetésében egyébként azzal magyarázta, hogy semmiképp nem akarják elhalasztani a javaslat zárószavazását, hogy tisztán akarnak látni a külföldről finanszírozott szervezetek ügyében, szerinte ugyanis több jelből arra következtetnek, hogy „szándék mutatkozik arra, hogy a magyar politikai élet alakulását kívülről befolyásolják”.

A frakcióvezető példaként hozta a Botka Lászlónak az MSZP miniszterelnök-jelöltjének a párt hétvégi kongresszusán tett kijelentéseit, miszerint, ha megnyernék a választást, lebontaná a határkerítést, az első útja pedig Brüsszelbe vezetne, de idézte a szerinte Botka László tanácsadójaként dolgozó Lengyel László szombati cikkét is, amelyben a politológus arról írt, hogy ha az európai vezetők a magyar választást európai választásnak is tekintik, akkor politikai és anyagi támogatást nyújtanak egy Európa-párti demokratikus ellenzéknek. Kósa szerint ezért is fontos tisztán látni a civil szervezetek külföldi támogatását, no, meg azért is, mert sajtóhírek szerint Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselőn keresztül a Jobbikot orosz pénzzel finanszírozhatják.

A frakcióvezető később a hvg.hu kérdésére komplikált fejtegetésbe kezdett, hogy kerül egy lapra a civilek támogatása Botka belengetett brüsszeli útjával, illetve a párttörvény alá tartozó MSZP finanszírozásával.

Egy másik kérdésre Kósa „nem bizonyíthatóra” finomította Lengyel László MSZP-tanácsadói minősítését. (A szóbeszéd alapja, hogy a kormánypárti médiában két hete az évtized leleplezéseként söpört végig egy fotó, amelyen az MSZP miniszterelnök-jelöltje „Budapest legdrágább éttermének” – valójában a teljesen normális, belvárosi árazású Kiskakukk étterem – teraszán beszélget a politológussal.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!