Hallott róla, hogy Áder János államfő pénteken találkozik Joachim Gauck volt német szövetségi elnökkel? Ha nem, akkor az nem az ön hibája, ugyanis furcsa mód egyik fél sem reklámozza túl a találkozót: a német nagykövetség egy fél mondat erejéig utal arra, hogy a magyar köztársasági elnök fogadja Gauckot, Áder hivatalának oldalán azonban még ennyi információt sem találtunk, és a megbeszélés az MTI eseménynaptárában sincs meghirdetve.
Szokatlan találkozó lesz
Pedig Gauckra nem lehet azt mondani, hogy egy sokadrangú politikus lenne; a német újraegyesítés után ő vezette a keletnémet titkosszolgálat, a Stasi tevékenységét feltáró vizsgálatot, később pedig a Stasi-archívum szövetségi biztosa volt egészen 2000-ig.
2012-ben pedig ő lett a Német Szövetségi Köztársaság tizenegyedik szövetségi elnöke, hivatali ideje idén márciusban járt le.

MTI / EPA / Michael Kappeler
Rákérdeztünk a Köztársasági Elnöki Hivatalnál a látogatásra, ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Áder egy magánlátogatás keretében valóban fogadja Gauckot pénteken.
Diplomáciai forrásaink szerint mivel Gaucknak nincs hivatalos állami tisztsége, nem sérti a protokollt, hogy ennyire low profile kezelik a találkozót, de egy ilyen kaliberű ember esetében mindenesetre szokatlannak számít. Forrásaink elképzelhetőnek tartják, hogy a küldő és a fogadó fél előzetesen megállapodott arról, hogy egyikük sem verik nagydobra a találkozót.
Kínos a CEU-díjassal találkozni?
És hogy mi lehet ennek az oka? Tudni kell, hogy Gauck azután találkozik a magyar államfővel, hogy a CEU-n átveszi a Nyílt Társadalom-díjat. Azaz a CEU-t ellehetetlenítő törvényt szentesítő Áder azzal a politikussal fog találkozni, akit a kormány által csak Soros- és fantomegyetemnek nevezett CEU részesített elismerésben.
A volt szövetségi elnök egyébként “az emberi jogok hősies védelméért és a szabad társadalmak szolgálatában kifejtett munkásságával” érdemelte ki a díjat, amit korábban többek között Göncz Árpád, Václav Havel és Kofi Annan is megkapott.
A díj odaítélése alkalmából az Orbán-kormány első számú közellensége, Soros György így gratulált Gaucknak: „Joachim Gauck arra áldozta életét, hogy ne merüljenek feledésbe azok, akik a kommunizmus alatt szenvedtek, és hogy a Stasi bűnei ne maradjanak megtorlatlanul.”