szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Molnár Gyula szerint Tarjányi Péter és Lattmann Tamás is része a párt meghekkelésének, de hogy ők szervezők vagy áldozatok, nem az ő dolga kideríteni.

Elképzelhetőnek tartja Molnár Gyula, az MSZP elnöke, hogy Tarjányi Péter – és mozgalma – színre lépése miatt lépett vissza Botka László a miniszterelnök-jelöltségtől. A szocialisták elnöke a Hír Tv Egyenesen című műsorában beszélt erről. Az első – és az összes hasonló – kérdés elől kitért, ami azt feszegette, a Fidesz vagy a szocialisták buktatták-e meg Botka Lászlót. Molnár következetesen tartotta magát a korábbi nyilatkozatához, miszerint Botka, felismerve, hogy ő az összefogás akadálya, inkább visszalépett.

Voltak politikai vitái Botkával – például Gyurcsány listás helyével kapcsolatban sem voltak közös állásponton –, ám Molnár szerint csak 5 százalékban különbözött a véleményük. "Attól, hogy politikai vita van, nem kell összeesküvés-elméleteket gyártani." Meggyőződése, hogy nincsenek fideszes ügynökök a pártban, inkább hagyni kellene ezt a témát. Az lett volna a korrekt magatartás, hogy "ha van erre bizonyíték, vannak erre szereplők, tegyük tisztába". Molnár emlékeztetett: volt már egy nekifutás, de érdemben annak sem lett vége. (Itt nyilván Molnár Zsolt leárulózására gondolt.)

Arról is beszélt, "aki most a fedélzeten van, azzal fogunk végig menni", akinek nem tetszik valami, kiszállhat, de "nagyot fog esni". Itt nem azokra gondolt, akik Botkát támogatták. Azt mondta, utolsó percig győzködte Botkát, hogy van megoldás a helyzetre (hogy melyikre és mi, azt nem árulta el), Lattmann megjelenését médiahekknek tartja, és durván nekiment a Mediánnak, amely 9 százalékra mérte az MSZP-t. Szerinte a történtekben ez a mérési eredmény is közrejátszott, utalgatott arra, új politikai forgatókönyv született, de hogy milyen műhelyben, azt nem tudja, hiába kérdezte Kálmán Olga.

"Nem fogok nyomozni."

Leegyszerűsítve Molnár szerint az új forgatókönyv, hogy "akkor járna legjobban a demokrácia, ha az MSZP helyén új virág tudna nőni, egy vonzóbb, szerethetőbb virág. De az MSZP-szavazók nem fognak új formációra szavazni, vagy otthon maradnak, vagy szélsőséges pártra szavaznak."

Beszélt arról is, Lattmann Tamást nem kérte fel miniszterelnök-jelöltnek, "ha valaki szeretne az lenni, és én nem mondok nemet, az nem azt jelenti, hogy már az". Majd arról beszélt, Lattmann a HVG Szuterénbaloldal című cikke miatt állt ki, azt akarta cáfolni, hogy nem kért miniszteri pozíciót. Ennek elmondásához kért felhatalmazást Molnár Zsolttól. Mire Kálmán Olga emlékeztette, Lattmann mégsem erről beszélt, hanem arról, ő volt a baloldal miniszterelnök-jelöltje. Molnár tartotta magát, nem kérték fel, majd arra az érvre, hogy Lattmann szerint nem vonták vissza felkérésüket, annyit mondott:

"ezt hívják hekkelésnek. Valakik azon dolgoznak, hogy az MSZP ne legyen a pályán."

A műsorvezető rákérdezett Lattmann Tamásra és Tarjányi Péterre, mire Molnár azt mondta, "vagy áldozatok vagy szervezők".

Majd megismételte, ő nem fog nyomozni, hogy kinek és minek az áldozatai vagy szervezői:

"nem fogok nyomozni, nem az én dolgom".

Ha házon belül kérték meg őket,

"lelkük rajta".

Majd újabb három kérdés után azt mondta, nem a szocialista pártból hekkelték meg a folyamatot. Ő pedig azért nem mondott le Botka távozása után, mert "ilyenkor érdemes összezárni a sorokat". Ha pedig őt is meghekkelik, legfeljebb nem megy többet a műsorba – próbált viccelődni a 27 perces interjú végén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Nem engedi kimúlni a Fidesz a széthullóban levő MSZP-t

Csillogó szemmel öltötték magukra hétfőn a képzeletbeli szürke kardigánt a kormánypártok megkérdezett képviselői, és kezdtek politológusi elemzésekbe arról, hogy vajon jó-e a Fidesznek Botka László kidőlése vagy sem. A Fidesz elnökségét információnk szerint nem érte váratlanul az MSZP miniszterelnök-jelöltjének bejelentése: bár eddig úgy tűnt, legszívesebben kinyírnák az MSZP-t, valójában muszáj lélegeztetőgépen tartaniuk az ellenfelet.

hvg.hu Itthon

Az MSZP innentől a túlélésért küzd, ilyen kihívás előtt még nem állt

Az örök reménység bukása után nincs sok ideje a szocialistáknak arra, hogy megtaláljanak és felépítsenek egy olyan jelöltet, akivel reális esélyük lehet egy sikerként interpretálható eredmény felmutatására 2018 áprilisában. Őrült casting és kapkodás jöhet, amiben végtelenül gyenge a belső fegyelmet nehezen viselő MSZP.

Windisch Judit Itthon

MSZP-sek Botka lemondása után: "a következő 2-3 nap sorsdöntő lehet"

Súlyos válságba került Botka László távozásával az MSZP – ami megfigyelőként egyértelmű, azt a pártban is épp így látják. Többen még bíznak abban, hogy a helyzet menthető, de kulcsfontosságúnak tartják, mi történik a következő napokban. Szocialista politikusokkal beszélgettünk arról, miért mondott le Botka, és mi lehet a folytatás? Ahány párttag, annyi vélemény.