szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A színésznő egy 120 tagú leánykórusban énekelt, amit egy akkor hatvanas éveiben járó ember, a város megbecsült polgára, édesanyja jó ismerőse vezetett. Egy külföldön turné után hívta a karvezető és leültette egy kanapéra, majd itallal kínálta.

Harvey Weinstein, Sárosdi Lilla története és a Me too nemzetközi mozgalom elindulta után az Ernelláék Farkaséknál színésznője is leírta, hogyan zaklatták őt gyerekként. Kórusban énekelni nemcsak azért volt nagy élmény a számára, mert örömöt okozott neki az éneklés, hanem azért is, mert a 90-es évek elején Romániából így könnyen eljuthattak külföldre, például Magyarországra és Franciaországra.

Egy ilyen turné után hívott fel a karnagy, hogy ugorjak át hozzá, szeretne egy fényképet nekem ajándékozni kettőnkről, ami az egyik fellépésen készült. A szomszédos utcában laktak, jól ismertem a házat, hiszen korábban a feleségéhez jártam zongorázni. Egyedül volt, nyájasan fogadott, és hölgyemnek szólított. Leültetett a kanapéra, és Unicummal kínált.

Mondta, hogy nem kér, de a férfi próbálta rátukmálni, mondván egy ilyen korú lány biztos kipróbált már ezt-azt. Később a fiúkról kérdezgette Török-Illyést, akinek ekkor már nagyon mehetnékje volt. „Azt se bántam volna, ha soha nem kapom meg a fotót, amin szerinte gyönyörű vagyok. Mondtam, hogy mennem kell. Előkotorta a képet, és hosszan, hízelgően elemezte minden porcikámat.” Amikor a kezében volt a kép és búcsúzni akart, a férfi magához rántotta, ölelésével lefogta, altestét hozzá szorította, és miközben próbálta megcsókolni, azt hörögte, legyenek barátok.

Kisebb dulakodás után kiszabadultam a szorításából, és elrohantam. Másnap már nem jelentem meg a próbán, és azután soha többé.

Történetét először egy zárt csoportban akarta megosztani, az egykori kórustagok csoportjában, hogy megmagyarázza, miért nem akar részese lenni annak a közössége, de észrevette, hogy a karnagy halála az apropó.

Töröltem a sorokat. Most mégis. Sárosdi Lillaért. A lányomért. És másokért. Me too.

A bejegyzés alá kommentelt Janisch Attila is. A rendező már korábban megszólalt az ügyben, akkor érthetetlennek nevezte, hogy a szakmán belül "tökéletes csend és hallgatás" övezi Sárosdi Lilla vallomását. Janisch hozzászólásában úgy fogalmazott:

Undorító. De sajnos hétköznapi is. Az a dráma, hogy ez bárkivel, pl. fiúkkal is megtörténhet. Velem pl. tízévesen. Szerencsére elég talpraesett voltam, hogy megvédjem magamat. De azért elég sokkoló volt a dolog – kisiskolásként egy tanártól elszenvedni. Sajnálom, ami Veled tötént, Orsi!

Korábbi publicisztikájában azt írta: ahhoz, hogy egyes férfiak ne élhessenek vissza a hatalmukkal, és ne kezelhessék kiszolgáltatottként azokat a nőket, akik felett a beosztásuknál, a hatalmuknál fogva befolyással rendelkezhetnek, társadalmi összefogásra, a sértettek melletti határozott kiállásra lenne szükség. A hallgatásból előlépők azonban utólagos és újbóli verbális megaláztatással, áldozathibáztatással, a cselekmény relativizálásával találkoznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!