"Ma azért vonnak kérdőre, mert keveslik az ATV-n a Jobbikot"
Amikor belépek az ATV-be, a világnézetem kint marad – hangsúlyozza Németh S. Szilárd, a csatorna vezérigazgatója. Szerinte csak az számít, hogy "tisztességesen elvégezzük a munkát, tisztességes újságírók legyünk". Ha Orbán Viktor nyilatkozna az ATV-nek, az nem Hajdú Péter, hanem Rónai Egon feladata lenne. Németh elmondta, miért fogadták be idén a pártok ingyenes hirdetéseit, ha 2014-ben nem tették. Megkérdeztük azt is, befolyásol-e valamit a Hit Gyülekezete és a Fidesz közeledése.
hvg.hu: Mit kérdezhetett Hajdú Péter Deutsch Tamástól, amiért nem kerülhetett képernyőre az interjú a Frizbiben?
Németh S. Szilárd: Nem az volt az alapvető probléma, hogy mit kérdezett.
hvg.hu: De azzal is voltak problémák?
Névjegy |
A jogász végzettségű Németh S. Szilárd 1983-ban született. Édesapja, Németh Sándor a Hit Gyülekezete nevű pünkösdi-karizmatikus gyülekezet vezető lelkésze. Németh 1997-től a Hetek című hetilapban dolgozott újságíróként, 2007-ben kezdett az ATV-nél, amelynek 2010 őszétől hírigazgatója, ezt a posztot nemrég átadta Bednárik Imrének. Jelenleg a csatorna általános vezérigazgatója. |
NSSZ.: Több probléma volt az interjúval. Műfajidegennek tartjuk, hogy politikusok szerepeljenek az Esti Frizbiben. Erre ott van az ATV-n például az Egyenes Beszéd és a Start. Ráadásul a műsor a választások előtt került volna adásba, ahol csak egy párt politikusa szólalt volna meg, ez így nem lett volna fair. Mivel előzetesen nem tudtunk egyeztetni Deutsch Tamás meghívásáról, így a vétójogommal kellett élnem. De a döntés nem a Fidesz, nem Deutsch és nem is Hajdú Péter ellen szól.
hvg.hu: Hanem?
NSSZ.: Ha van lehetőségem arra, hogy megóvjam ezt a csatornát fölösleges médiatámadásoktól és jogos kritikáktól, meg fogom tenni.
hvg.hu: Nógrádi György viszont volt már az Esti Frizbi vendége, ahogy a Fidesz fórumainak is rendszeres előadója. Az ő meghívása nem volt aggályos?
NSSZ.: Nógrádi György nem pártpolitikus, az a beszélgetés pártpolitikától mentes volt és akkor nem volt kampány.
hvg.hu: Deutsch Tamással tisztázták az ügyet?
NSSZ.: Igen, korrekt módon megbeszéltem vele.
hvg.hu: Hajdú Péterrel beszélt már?
NSSZ.: Már az interjú felvétele előtt jeleztem neki, hogy a beszélgetést nem szeretnénk adásban látni.
hvg.hu: Látszik némi működési hiba. Hajdú Péter büszke rá, hogy többször készített már tegezős interjút Orbán Viktorral, de akkor most nem fog beszélgetni vele a választások előtt?
NSSZ.: Nem is volt érdemben napirenden, hogy Orbán az Esti Frizbi vendége legyen.
hvg.hu: A csatorna más műsoraiban egyébként hívták a miniszterelnököt?
NSSZ.: Az utóbbi hetekben már nem. Korábban többször kerestük.
hvg.hu: Azt az interjút ki készítené?
NSSZ.: Rónai Egon.
hvg.hu: Mi a csatorna műsorkészítési szemlélete?
NSSZ.: Erősen jelen van a kritikai újságírás, amit a nézőink már megszoktak, olyan vendégeket hívunk, akik karcos véleményt tudnak adni azokra a hírekre, amely érdekli az embereket. Látjuk, hogy egyes politikusok mekkora nézettséget tudnak generálni.
hvg.hu: A választások után le lesz tekerve a politika az ATV-n?
NSSZ.: Határozottan nem. Legfeljebb modernizálásról lehet szó, lejjebb tekerésről nem. A csatorna nem fog besimulni vagy csúnyábban kifejezve, becsicskulni.
hvg.hu: Az ATV új logóján három kör látható, három halmaz. Mintha három arca lenne a csatornának is. Van Rónai Egon, aki együttérzően sóhajt fel, miközben Kunhalmi Ágnest interjúvolja. Van Hajdú Péter és a TV2-ből érkezettek, akik ismerkednek a szeriőz újságírással. És van az ön édesapja, aki vasárnaponként vidám perceket szerez a nézőknek, miközben a Fidesz mellett tör lándzsát.
NSSZ.: Szinte szomorú vagyok, hogy ez a hasonlat nem nekem jutott eszembe a halmazokkal. Viccet félretéve, ezt a logót olyan emberek tervezték, akik erre biztosan nem gondoltak.
hvg.hu: Voltaképp nem viccelődni akartunk, arra voltunk kíváncsiak, hogyan áll össze a csatorna identitása.
NSSZ.: Az ATV mindig is sokszínű volt, korábban egyszerre futott a Sajtóklub és az Újságíróklub, vagy épp a Fásy Mulató és az Egyenes Beszéd. Ha említették a Vidám Vasárnapot, ott lehet, hogy hallanak egy véleményt, de később, az Egyenes Beszédben egy teljesen ellentétes nézőponttal találkozhatnak a tévézők. Én ezt pozitívumnak gondolom.
hvg.hu: Nem nehezebb így igazgatni a csatornát?
NSSZ.: Nem, mert nem feladatom, hogy eggyé olvasszam az itteni nézeteket. Nekem is van egy világnézetem, de amikor átlépem a küszöböt, ez kint marad. Csak az számít, hogy tisztességesen elvégezzük a munkát, tisztességes újságírók legyünk.
hvg.hu: Ha azt állítjuk, hogy a Hit Gyülekezete életbiztosítása az ATV, akkor nagyot tévedünk?
NSSZ.: Kis részben van csak igazuk. A Hit Gyülekezete a tévé nélkül is tudna működni, már csak az óriási taglétszáma miatt is. De az tény, hogy a tévé ad neki egy erősebb társadalmi beágyazottságot.
hvg.hu: Említette, sokszínű tévét csinálnak. Hogy lehet ma úgy sokszínű műsorokat csinálni, ha kormánypárti politikusok a legritkább esetben merészkednek ki a kormánypárti médiumok langymelegéből?
NSSZ.: Nagy kihívás ez. Nem könnyítik meg az életünket a nem kiegyenlített politikai erőviszonyok. Ha egy párt úgy érzi, magabiztosan vezet, nem érdeke elmenni olyan műsorokba, ahol kemény kérdéseket kap. Ezzel együtt nagy eredménynek tartom, hogy hozzánk rendszeresen bejárnak kormánypárti politikusok is.
hvg.hu: Tavaly ősszel interjút adott itt Rogán Antal is, de egyetlen kérdést sem kapott helikopterezési ügyéről, ellenben riogathatott Soros Györggyel és embereivel. Az interjút Demcsák Zsuzsa készítette, de lehet úgy interjúzni ma fideszessel, ha a kellemetlen témákat kerüljük?
NSSZ.: Olyan interjúkat kell készíteni, ahol minden aktuális témát érintünk. Amikor nemrég a Húzós vendége volt Gulyás Gergely, megkapta kérdésként a Kósa-, illetve a Semjén-ügyet. Ezt a néző és a csatorna vezetése is elvárja. De ezeket a kérdéseket az ellenzék is megkapja, például amikor legutóbb itt volt Gyurcsány Ferenc, kérdeztük a nagy visszhangot kiváltó erdélyi magyarokról szóló videójáról.
hvg.hu: Mi a helyzet a Jobbikkal? A Hit Gyülekezetének két párttal van furcsa viszonya, a Fidesszel, ennek a pártnak a vonzáskörzetébe került, illetve a Jobbikkal, amit komoly veszélynek tartanak.
NSSZ.: Az ATV semmilyen módon nem diszkriminálja a Jobbikot 2014 óta.
hvg.hu: Emlékszünk, a 2014-es választások után történt ez a döntés.
NSSZ.: Így igaz. Hírigazgatóként ez az én döntésem volt. Ezért anno nagyon sok támadást kaptam az ellenzéki oldalról. Akkor sokan azért támadtak, hogy beengedem a Jobbikot az ATV-be, ma meg azért vonnak kérdőre, mert keveslik a Jobbikot.
hvg.hu: Ugyanazok az emberek?
NSSZ.: Ugyanaz a kör helyez nyomás alá.
hvg.hu: A kormány menekültellenes hirdetéseinek sokkal kevésbé álltak ellen később, mint a Jobbiknak.
NSSZ.: Gazdasági döntést hoztunk, amikor azt mondtuk, vannak olyan állami hírdetések, amiket beveszünk.
Mögöttünk nincs nagy multinacionális cég, nincs a német vagy épp a magyar kormány, nincsenek közbeszerzéseken nyertes tulajdonosaink. Azzal gazdálkodunk, amink van. Volt egy pont, amire már azt mondtuk, hogy ez nem mehet le hirdetésként.
hvg.hu: Annak idején az ATV kereste fel a kormányt vagy fordítva?
NSSZ.: Mi semmilyen hirdetés után nem futkorászunk. Soha.
hvg.hu: Rogán Antallal és Habony Árpáddal milyen gyakran szokott találkozni?
NSSZ.: Egy vezérigazgatónak mindenkivel kapcsolatot kell tartania, és azt gondolom, az összes valamire való csatorna vezetője ismeri őket.
hvg.hu: Csak eddig nem válaszolt a kérdésre.
NSSZ.: A találkozók olyan mértékűek és mennyiségűek, amiről azt gondolom, normális. Semmilyen tisztességtelen ajánlat nem hangzott el ilyen találkozókon. Az ATV műsorainak tartalmán ezek a találkozások nem látszanak meg.
Csatt a konkurenciával |
Április 8-án az ATV nyerni akar, méghozzá a televíziók verszenyében. Sváby András vezetésével csatasorba küldik szinte az összes képernyőst. Kilenc külső helyszínen és három stúdióban zajlanak majd az események már délután kettőtől. Rónai Egon politólogusokkal elemzi majd az aktuális helyzetet, Krug Emília és Vujity Tvrtko az eredményeket figyelik, óránként lesz Híradó is. És hogy a választások után is marad-e Sas József kabaréja? Igen. Németh azt mondja: “minél többet ismételjük, annál nézettebb”. |
hvg.hu: Ha már tartalom. Az utóbbi időkben mintha kicsit bizonytalanok lettek volna abban a tekintetben, hogy szórakoztatni akarnak vagy közszolgálati feladatokat ellátni.
NSSZ.: Ez nem így van. Az utóbbi időkben hozzánk került emberek, Vujity Tvrtko, Kárász Róbert és Sváby András hosszú éveket töltöttek el a közszolgálati televíziókban. A közszolgálat a cél, olyan személyekkel, akik azokat a nézőket is meg tudják szólaltatni, akik eddig főként szórakoztató műsorokat néztek. Az új arcok megjelenésével tudtuk fiatalítani a nézőközönségünk arányán, az 50 alatti nézőink száma erős növekedésnek indult. Megszűnt a nyugdíjas csatorna stigma és felkerültünk a térképre, sokszor a harmadikok vagyunk főműsor időben az RTL Klub és a TV2 mögött. Egyértelműen a közszolgálati funkció marad a fő irányelv. Napi 16 óra hír- és hírháttér műsor megy, míg összesen heti 5 óra a szórakoztató tartalom.
hvg.hu: Ezen a torz magyar hirdetési piacon meg lehet élni csak reklámbevételekből?
NSSZ.: A kábeldíj teszi ki a bevételünk kétharmadát, a maradék reklám. Voltak olyan éveink, amikor nem voltak állami hirdetéseink, azt is túléltük. De nem akarom megkerülni a választ, megélünk állami pénz nélkül is, de a fejlesztésekhez jól jön.
hvg.hu: Mi indokolta azt, hogy 2014-gyel ellentétben idén befogadták az ingyenes politikai reklámokat a választás előtt?
NSSZ.: Járt nálam az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az EBESZ megfigyelője nemrég, neki is ez volt az első kérdése. A válasz pedig a Jobbik. 2014-ben attól féltünk, hogy egy nyíltan rasszista, kirekesztő és antiszemita videót kell leadnunk a Jobbiktól, ezért inkább mindenkire nemet mondtunk. Idén ettől nem kell tartani, reméljük.
hvg.hu: Sok médiatulajdonos vagy olyan ember, aki felelősséget érez a magyar médiapiac iránt, attól tart, hogy egy újabb kétharmad esetén drasztikusan átrendeződnek a médiaviszonyok, adott esetben portálok vagy csatornák lehetetlenülnek el. Ön tart ettől?
NSSZ.: A konkrétumokban hiszek és semmi olyan konkrétumról nem tudok, ami miatt ettől tartanom kellene.
hvg.hu: A Népszabadság beszántása előtt sem lehetett konkrétumról tudni.
NSSZ.: De én nem érzek olyat, hogy viharfelhők gyülekeznének a csatorna körül. Folyamatos rettegésben pedig nem lehet élni. Élvezem a pillanatot, amíg tart. Nem akarom megbántani a bezárt orgánumokat, de a televíziós piac biztosabb lábakon áll, mint a nyomtatott sajtótermékek terepe. Egy tévét sokkal nehezebb ellehetetleníteni, mert sokkal többen néznek tévét, mint olvasnak nyomtatott sajtót.
hvg.hu: A Népszabadság esete azt mutatja, hogy a piacvezetőt is le lehet venni a pályáról.
NSSZ.: A napilapok piaca válságban van, a tévéké nincs.
hvg.hu: Ha attól nem is tart, hogy az ATV-t bárki is el akarná vagy tudná lehetetleníteni, az megfordult a fejében, hogy a csatornából patyomkin adó lesz, amolyan őfelsége ellenzéke?
NSSZ.: Azt a 150-200 szakembert, aki itt dolgozik, nem lehet átállítani egy másik irányba. A mi függetlenségünket eddig is az mutatta a legjobban, hogy nem voltak tömeges felmondások.
Az ATV szemlélete nem egyetlen ember, például miattam vagy édesapám miatt olyan, amilyen, hanem az itt dolgozók miatt. Ezeket az embereket nem lehet dróton rángatni, nem vagyunk bábok. Itt hiteles, nagymúltú újságírók dolgoznak.
hvg.hu: Azt mondja, nincsenek viharfelhők, de apja azért egy kisebb hurrikánt okozott. Az elmúlt hetekben több olyan megszólalása is volt, amikor az eddigieknél konkrétabban tett hitet a Fidesz mellett. Beszéltek erről? Gondot okoz ez önnek vagy osztja Németh Sándor véleményét?
NSSZ.: A kérdés ravasz. Mi ezeket az ő és a gyülekezet állásfoglalásának, és nem tulajdonosi direktívának tekintjük. Az ATV teljesen független, ezt ő is és mi is mindig elmondjuk. Soha nem látszik a tartalmon a tulajdonos politikai nézete.
hvg.hu: Ilyen téren van önnek politikai nézete? Esetleg drukkol valakinek április 8-án?
NSSZ.: Tényleg annyira hülyének néznek, hogy ezt elmondom? (nevet)
hvg.hu: És mit gondol, kollégái, mondjuk az Egyenes Beszéd utolsó adásában a választások előtt elmondhatják, hogy a nézők ellenzéki jelöltre szavazzanak?
NSSZ.: Nem javasolnám nekik, és nem is tennék meg, hiszen objektív újságírók.