szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Arkagyij Babcsenkóval tíz évvel ezelőtt egy közös hónapot töltött Berlinben. Azt írja, az orosz irodalom egy nagy íróval lett szegényebb. Frissítve!

Frissítés

Arkagyij Babcsenko él, csak megrendezték a halálát. Részletek itt. Dragomán is frissítette posztját:

Megírtuk, hogy lelőttek egy orosz újságírót Kijevben, a férfit otthonában érte a lövés, a mentőautóban halt bele sebesülésébe. Arkagyij Babcsenko orosz haditudósító 2017 óta élt Ukrajnában, a Reuters brit hírügynökség közlése szerint azért hagyta el Oroszországot, mert féltette az életét.

Később kiderült, az újságírót munkája miatt ölhették meg. A 41 éves újságíró a 1990-es években ez első csecsenföldi háborúban még orosz katonaként, a másodikban előbb önkéntesként, majd haditudósítóként vett részt. 2008-ban orosz újságíróként dolgozott a dél-oszétiai háborúban. Többször járt újságíróként a Donyec-medencei fegyveres konfliktus övezetében.

Dragomán György azt írta közösségi oldalán, hogy amikor találkozott Babcsenkóval, ő épp a grúz háborúból érkezett meg, és azt magyarázta neki, a háború függőség, utána már nincsen normális élet, maga alá gyűri a világot és a valóságot.

Akik megölték, nagy bűnt követtek el. Egy könyve, a Jelenetek egy háborúból magyarul is megjelent, vékony és súlyos könyv, durván a hatása alá lehet kerülni.

Ebből idéz is:

„Nincs korunk. Nincs múltunk, nincs otthonunk, nincs életünk és nincsenek vágyaink, nincs lelkünk, félelmünk és reményünk. Csak halálunk van. Nincs hova visszatérnünk, mert a múltunk valahol messze, túl ennek a gyárnak a kerítésén, elmaradt mögöttünk. Mintegy kívülről nézzük, mint a gyerekkorunkban látott rajzfilmet, amelyben ma már nem érezzük szereplőnek magunkat. Oda már nem lehet visszatérni. Embereket öltünk, és láttuk a bajtársaink halálát – az ugyanilyen tizennyolc éves kölyköket, akik annyira szerettek élni, és meg kellett halniuk – ez után visszatérni már lehetetlen. Nincs jövőnk; semmi se vár bennünket abban az életben, ahova annyira igyekszünk, és ez újabb árulás velünk, tizennyolc éves veteránokkal szemben, akik közül sokan már megőszültek.”

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!