Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Állagmegóvási és felújítási munkálatokra kapott pénzt a józsefvárosi Károlyi–Csekonics kastély, amit viszont a homlokzat mögött teljesen visszabontottak.

Totálisan újjáépítik az egykori Károlyi–Csekonics kastélyt a Józsefváros Palotanegyedében, a Reviczky utcában. Ahogy minden arrajáró láthatja: csak a homlokzata marad meg. Műemlék épület esetében ez viszont azt jelenti, hogy elveszti védettségét, azaz a munkálatok során elpusztult a magyar épített örökség egy kiemelkedő darabja. Az építkezés felújítást és állagmegóvást ígért, a cél az volt, hogy visszaadják az épült eredeti megjelenését. Nem kell szakembernek lenni ahhoz, hogy értsük: az eredetihez hű felújítás során az épület belsejéből is illene meghagyni minél többet.

Az épületet eredetileg a Károli Gáspár Református Egyetem kapta meg, de a kormánynak is vannak vele céljai. De ugorjunk vissza egy kicsit időben.

hvg.hu

2015 végén került a református egyház tulajdonába a budapesti VIII. kerületi Reviczky utca–Múzeum utca közti telken álló Károlyi–Csekonics kastély, amit az akkori hírek szerint a Károli Gáspár Református Egyetem használhat majd. De nem csak oktatási célokat szolgálna az épület, ahogy az Átlátszó kiemeli: "A Beruházás fő célja egy olyan reprezentatív események rendezésére alkalmas épületegyüttes létrehozása, mely amellett, hogy megfelel Államfői-, illetve Kormány szintű rendezvények lefolytatására, annak teljeskörű háttér-szolgáltatását biztosítva, egyúttal bemutatja és megőrzi az egyedi műemléki értékeket, alkalmazza a mai, modern kor technikai vívmányait, századfordulós hangulatban. Az állagmegóvó, illetve rekonstrukciós munkák célja egyrészt, hogy visszaadja az eredeti, történeti műemlék-együttes építészeti megjelenését, másrészt, hogy korszerű megoldásokkal a hosszú távú fenntartási- és üzemeltetési költségek jelentős mértékű csökkenését is eredményezze."

Az építkezésen most is az állagmegóvást hirdető tábla van kint, miközben jól láthatóan gyakorlatilag mindent lebontottak a homlokzat mögött.

hvg.hu

2017 novemberében a kormány 14 milliárd forintot adott kormányhatározatban az épület "átfogó, állagmegóvó felújításának kivitelezési munkálataira". A pénzt három év alatt folyósítják: 2017-ben 1 milliárdot, 2018-ban 8,7 milliárdot, 2019-ben pedig 4,5 milliárdot kap a beruházás. Ahogy az Átlátszó megírta, a tervezést a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az MG Építész Tervező és Szolgáltató Kft. alkotta konzorcium végezte el 303 millió forintért.

Az épület az NKA-támogatással elkészült Műemlékem adatbázis szerint műemlék, állapota pedig veszélyeztetett – utóbbival immáron nehéz vitatkozni. Az 1881-es épületet az a Ferdinand Fellner és Hermann Helmer tervezte, aki a Vígszínházat, Operettszínházat, a Szegedi Nemzeti Színházat és rengeteg más színházépületet is. 1960-ban két emeletet építettek rá, ezt az utólagos ráépítést is vissza akarja állítani a felújítás, de belül nem csak a ráépítést bontották vissza.

hvg.hu

Kérdéseinket az állagmegóvásnak hívott teljes visszabontásról feltettük a beruházó Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságnak (NÖF) is, amint megérkezik, frissítjük a cikket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!