szerző:
Tóth Richárd
Tetszett a cikk?

A magyar miniszterelnök berlini látogatása előtt egy nappal azt mondta a Bild német bulvárlapnak, Magyarország feltételekkel, de hajlandó kétoldalú menekültügyi megállapodásról tárgyalni Németországgal.

Magyarország hajlandó tárgyalni a Németországgal egy kétoldalú menekültügyi megállapodásról, mondta Orbán a Bildnek. A magyar kormányfő szerint előbb Németországnak és Ausztriának kell megegyezni a visszatoloncolások szabályairól, azután Ausztriának és Magyarországnak, de ennek a feltétele az Európán kívüli táborok létrehozása és a külső határok fokozott védelme.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ehhez hozzáteszi, Orbánnak lesznek még követelései, úgy fogalmaznak, a bevándorlásellenes magyar miniszterelnök túl könnyen hajlandó a Németországból visszaküldött bevándorlók fogadására, még ha ezeket az embereket később tovább is küldik a hatóságok Szerbia és Görögország felé.

Szerdán Orbán telefonon beszélt Sebastian Kurz osztrák kancellárral, a Huffington Post német kiadása azt írja, az illegális bevándorlók kitoloncolására vonatkozó kétoldalú egyezményről beszéltek. A német NTV hírtelevízió is Orbánnal foglalkozott, szerintük Orbán örömmel készül a német bevándorlási szigorításra, úgy tűnik, minden a szája íze szerint alakul. A Deutsche Welle pedig arról ír, magyar példára épülhetnek a német tranzitközpontok, az azonban egyelőre nem ismert, hogy a szabad mozgást megőrizhetnék-e a táborok lakói, vagy magyar példára a táborból se engednék ki őket.

Korábban megírtuk, hogy Merkel és Orbán az EU-csúcs után tárgyaltak már, ugyan nem írtak alá semmilyen egyezséget, de könnyen lehet megállapodás közöttük. Angela Merkel közeléből azt válaszolták a hvg.hu-nak, hogy a kancellár az EU-csúcs után több tagország vezetőjével politikai egyezséget kötött.

Megkérdeztük a német szövetségi kormány sajtó- és információs irodájától, történt-e egyezség az érintett országok között, valamint arra is kíváncsiak voltunk, mi okozhatta a zavart, amelynek következtében később több ország azt kommunikálta, semmit nem írtak alá.

Merkel hivatalának egyik szóvivője levélben arról tájékoztatta a hvg.hu-t, hogy az EU-s csúcs után számos európai partner kifejezte hajlandóságát arra, hogy megbeszéléseket folytassanak a dublini rendelet 36. cikke szerinti átcsoportosítások esetén a jobb együttműködés érdekében. „Ezeknek a közigazgatási megállapodásoknak a célja a nemzeti menekültügyi hatóságok együttműködésének erősítése a dublini mechanizmus hatékonyságának növelése érdekében” – áll a levélben.

Merkel sajtósa felhívta a figyelmünket arra, hogy a német kancellár nemrég egy tévéinterjúban arról beszélt:

Sajnálom, ha mindez félreértésekre adott okot, de továbbra is egyeztetni fogunk erről. Nem megállapodásokat kötöttünk, hanem politikai egyetértésünket fejeztük ki – tisztázta a helyzetet a kancellár.

Csütörtökön kettesben tárgyal Berlinben Merkel és Orbán, a magyar kormányfő találkozik Seehoferrel is, már Berlinben van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!