szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az alapvető jogok biztosa az előírások felülvizsgálatát kérte a tárcától – ismét.

A fagyasztott embriókkal való rendelkezés jogi környezetét vizsgálta az alapvető jogok biztosa. Székely László hivatalból indított átfogó utóvizsgálatot, 2007-ben ugyanis a korábbi biztos már vizsgálta a terület szabályozását, és visszásságokat állapított meg. Akkor felkérte az egészségügyért felelős minisztert, hogy pontosítsa a fagyasztva tárolt embriókkal való rendelkezés és az embrióadományozás szabályozási környezetét, különös tekintettel a fagyasztva tárolt embriókkal kapcsolatos nyilatkozatok megtételének, módosításának és azok hatályosságának kérdéseire.

Ez azonban, úgy tűnik, nem történt meg maradéktalanul, az ombudsman ugyanis jelentésében azt írja: a szabályozás továbbra is ellentmondásos, hiányos, és több ponton is korszerűtlen. Jelentésében a biztos megállapította: sérti a jogbiztonság követelményét, hogy az érintettek és a jogalkalmazók számára nem egyértelmű az embriók jogi sorsa, és hogy bizonytalanság jellemzi az embriókkal való rendelkezési jog pontos tartalmát és kereteit. Az ombudsman szerint a feleknek joguk van olyan nyilatkozatot tenni, amelynek alapján legkésőbb a tárolási idő végén kötelező megsemmisíteni az embriókat, különösen akkor, ha a klinika nem fogadja el felajánlásukat, hogy azokat más személynél használják fel, vagy tudományos kutatást végezzenek velük.

Az ombudsman felkérte az emberi erőforrások miniszterét, hogy vizsgálja felül a fagyasztott embriókkal kapcsolatos rendelkezési jogot érintő törvényi és rendeleti szabályokat, a részletszabályok között pedig térjenek ki a jelenlegi elavult maximális tárolási idő meghosszabbítására, valamint az embrióadományozás egyértelmű és világos előírásaira.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Tudnia kell a főnöknek, hogy az alkalmazottja lombikbébi-programban vesz részt? A munkajogász válasza

Bár a munkajogi szabályok védik az emberi reprodukciós eljárásban részt vevő női munkavállalót, a helyzet így sem egyszerű. Beavassuk-e a munkáltatót vagy sem? Mettől meddig tart egy eljárás? Mikor mondhatjuk, hogy befejeződött? Meddig nem szüntetheti meg a munkáltató felmondással a munkaviszonyt? Az újabb kezelés tartamára is jár védelem? Tudja meg az Adózóna cikkéből!