Egyre fokozódik a feszültség Kárpátalján

A következő hetekben, az ukrán elnökválasztáshoz közeledve valószínűleg tovább nő majd az etnikai feszültség.

  • hvg.hu hvg.hu
Egyre fokozódik a feszültség Kárpátalján

Bár a tavaly februári, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ungvári székházát ért támadások után felmerült, hogy az Ukrajnával vitában álló Magyarországnak is köze lehet a kárpátaljai magyarok elleni provokációhoz, Kárpátalja helyettes kormányzója, Jaroszlav Halasz a HVG-nek azt mondta, ők nem így gondolták.

Tavaly február elején egy Molotov-koktélt dobtak a KMKSZ ungvári székházára, majd február végén is megtámadták az épületet, s a második akció következtében kiégett az iroda. Az első támadással három oroszpárti lengyel állampolgárt vádoltak meg, az ő perük a napokban kezdődött Lengyelországban, a második támadást szintén Oroszországgal kapcsolatban álló ukrán tisztek követték el, ellenük Ukrajnában folyik vizsgálat. A három lengyel férfi azt vallotta, hogy egy német szélsőjobbos, az Alternative für Deutschland (AfD) pártnak dolgozó újságírótól, Manuel Ochsenreitertől kapták a megbízást és a pénzt.

Jaroszlav Halasz szerint ugyanakkor a tavalyi támadások után is történtek provokációk, a szélsőséges ukránok szerint ugyanis a magyarok nem elég hazafiasak, és volt arra is példa, hogy a "magyar szeparatisták" nevében helyeztek ki ukránok provokatív óriásplakátokat.

A KMKSZ elnöke, Brenzovics László azt mondta, mindeközben az ukrán politikusok és médiumok már két éve magyarellenes kampányt folytatnak, ennek eredményeként pedig Oroszország mögött Ukrajnában már Magyarországot tartják a második legellenségesebb államnak.

További részletek a kárpátaljai helyzetről az e heti HVG-ben olvashatók!

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.