szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gyurcsány Ferenc pártjának diadala csak látszólag nem fáj a Fidesznek, a hvg.hu által megkérdezett kormánypárti képviselők többségét azért sokkolta a DK eredménye. Volt, aki este tízkor már pezsgőt bontott az aktivistáival az akkori feldolgozottságnál mért 60 százalékos eredmény miatt, aztán lefagytak, mikor elkezdett feljönni a DK és a Momentum, és ment egyre lejjebb a Fidesz. A Momentum eredménye ráadásul nem szimplán egy rivális erősödését jelzi előre, hanem azt is, hogy ha így megy tovább, a Fiatal Demokraták Szövetsége lassan lemondhat a fiatalokról. Bár a vasárnapi 13 mandátumot összességében igyekszik sikerként láttatni a párt, a képviselők körében egy nappal a választás után azért tapintható volt a csalódottság.

"Ezt nem láttuk jönni" – széttárt kezekkel és ezzel a manapság közkeletű kifejezéssel reagálta le hétfőn a Parlamentben több, a hvg.hu által megkérdezett kormánypárti képviselő is a vasárnapi európai parlamenti választás eredményét, amely a Fidesz papírformaszerű győzelmét hozta ugyan, de egyúttal a DK és a Momentum olyan arányú előretörését is, amelyet sem a közvélemény-kutatók nem jeleztek előre, sem – mint kiderült – a Fideszben sem gondolt senki.

Mint ismert, Gyurcsány Ferenc pártja – nagyrészt a kampány arcává vált feleségének, Dobrev Klárának köszönhetően – vasárnap 16,2 százalékot és négy mandátumot szerzett, vagyis kétszer annyi EP-képviselői helyet, mint amit a felmérések jósoltak a DK-nak, a rendre a bejutás határára mért Momentum pedig több mint 4 százalékkal teljesítette túl a bejutási küszöböt, amellyel rögtön két képviselőt is küldhet Brüsszelbe.

A hvg.hu-nak megszólaló fideszesek közül többen mondták hétfőn, hogy "benne volt a pakliban", hogy a DK és a Momentum a felméréseknél esetleg jobban szerepel, de ennek mértéke mindenkit ledöbbentett.

 

Valószínűleg egyébként magát Orbán Viktort is, aki szokásától eltérően és többek meglepetésére hétfőn nem állt ki az övéi elé a frakcióülésen, hogy értékeljen, vasárnap késő este a Bálna előtti színpadon azonban nem tűnt felhőtlennek az öröme (bár a beszédében az arckifejezésével teljes disszonanciában korszakos győzelemnek nevezte a Fidesz 52 százalékos eredményét.)

Túry Gergely

A szavazatok abszolút többségének megszerzését kétségkívül nem lehet bagatellizálni: a Fidesz és a KDNP majdnem 1,8 millió embert tudott mozgósítani és maga mellé állítani – ezt Európában sem sokan tudták utánacsinálni –, a megszólított és mobilizált szavazók száma arányaiban viszont nem nőtt érdemben a korábbi évekhez képest. Az eredmény mellől pedig azt sem szabad elfelejteni, hogy azt a Fidesz elképesztő mennyiségű (zömmel állami) pénzből megvalósított kampány, óriási – főként vidéki – médiafölény és helyenként törvénytelen módszereket alkalmazó mozgósító-mechanizmus mellett érte el.

Tulajdonképpen szép eredmény...

Bár a megszerzett 13 mandátum kétségkívül több, mint a legutóbbi voksoláson elért 12, ahhoz képest, hogy egy héttel a választás előtt a megkérdezettek közül legtöbben 14 – sokan egyenesen 15 – mandátumot vártak, már nem az, és hétfői körkérdésünkkor kevesen is leplezték csalódottságukat.

"Tulajdonképpen ez egy nagyon szép eredmény."

"Hiszen győztünk, nem is kicsit, ez a lényeg, nem?"

– mentegette szinte még maga előtt is a várakozásoktól elmaradó eredményt jó pár fideszes, de volt, aki inkább európai szintre tolta az értékelést, mondván, "a zöldek előretörése igazából nem baj, mert ha az EP-ben többet törődnek a fenntarthatósággal, az az egész Földnek, tehát magyaroknak is jó lesz".

Találtunk olyan – az eredménnyel állítása szerint elégedett – képviselőt, akit nem lepett meg a kiugró DK-s szereplés. Igaz, állítása szerint csak ezért nem, mert az MSZP és a Jobbik közben arányosan kevesebb voksot kapott, márpedig a nem kormánypárti szavazók szerinte közlekedőedény-szerűen jönnek-mennek egyik erőtől a másikig: amikor az MSZP már ciki volt, a Jobbikhoz mentek, majd miután a Jobbik is kifújni látszott, most a DK-nál jelentek meg.

Olyan is akadt viszont, aki kerek perec elismerte: le kellett gurítania pár pohárral, hogy el tudja hinni, pontosabban el tudja fogadni az eredményt. Sőt, olyan is, aki vasárnap este tíz óra környékén már a pezsgőbontásra és ünneplésre készült az önkénteseivel – az akkori feldolgozottságánál körülbelül hatvan százalékon állt a Fidesz –, amikor elkezdett durván feljönni a DK és Momentum, és aggasztóan apadni a kormánypárti eredmény.

"A végén nem is volt ünneplés, csak néztünk bután, hogy ez hogy lehet"

– idézte fel az egy nappal korábbi eseményeket a hvg.hu-nak az illető.

Juhász István

A DK-val kapcsolatban a legtöbben egyébként azt nem értették, hogyan felejthették el a választók a pártnak Gyurcsány Ferencet. Bár egyesek úgy vélték, hogy csak egyszeri alkalom volt, hogy szándékosan a háttérbe vonták a volt miniszterelnököt, de a személye miatt a pártnak "mindig is meglesznek a felső korlátai", többen nevezték azért aggályosnak, ha a mostani trükköt a DK esetleg később is beveti, netán Gyurcsány hátra is lép, hogy pártja 2022-es parlamenti választási szereplését az akár Orbán Viktor kihívójaként is előlépő feleségére építse.

Öregecskedő Demokraták Szövetsége

A hétfői beszélgetések egyik, a Fideszre nézve legelgondolkodtatóbb, a Momentum előretöréséből következő tanulságát egy ötvenes éveiben járó választókerületi elnök vezette le, mégpedig azt, hogy az egykori Fiatal Demokraták Szövetsége lassan lemondhat a fiataloktól: a pártot a húszas éveik közepén, harmincas éveik elején megalapító őstagok mára inkább a hatvan felé közelítenek (maga Orbán Viktor is a héten lesz 56 éves), de a később csatlakozó tagság nagy része is lassan "elöregecskedett", az elvileg a fiatal generációk megszólítására létrehozott Fidelitas pedig a visszatérő belső kritika szerint semmit nem tesz ennek érdekében.

"Most mit csináljak, ők vannak ott az egyetemeken, nem én"

– mentegette a saját szerepét a Momentum kiugróan jó eredményében az említett fideszes.

Bár a Jobbik gyenge szereplése az értékelésekben többnyire negatív, lesajnáló kontextusban került elő, két kormánypárti képviselő az eredmény fontos hozadékára figyelmeztetett. Egyikük szerint miután a Jobbik menthetetlenül lefelé tart a lejtőn, a Fidesznek érdemes középre nyitnia, "miután jobboldalt már úgysincs senki" (a radikális exjobbikosokból összeállt Mi Hazánk Mozgalom az általános vélemény szerint támogatottsága maximumát hozta a vasárnap elért 3,3 százalékkal) – vagyis új nyelvezettel és intézkedésekkel a baloldali szavazókat megszólítani és onnan elvinni szavazatokat. Frakciótársa viszont a "piacon megmaradt árut olcsón meg lehet szerezni"-elvre hívta fel a figyelmet, vagyis arra, hogy a Fidesznek főként a Jobbik megmaradt szavazóit kellene valamilyen módon magához édesgetnie, "mielőtt lehajol értük más".

Máté Péter

A vasárnapi eredményeknek az októberi önkormányzati választásra kiható aspektusairól kevesen bocsátkoztak találgatásokba. Azt mindenki biztosra vette, hogy az ellenzék egyetlen esélye az összefogás, a megegyezésnek viszont – ha létre is jön – már eltérő sikert jósoltak.

"Attól, hogy a szart összelapátoljuk eggyé, azért még nem lesz belőle arany"

– heherészett például egy erősen kormánypárti beállítottságú térség képviselője, akadt viszont, aki úgy látta, hogy az összefogás, és főként "a személyek jó megválasztása" sok helyen azért a Fideszt is nehéz helyzetbe hozhatja ősszel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gergely Márton Itthon

Orbán Viktor problémája: aki messiásnak áll, attól a sima győzelem smafu

Minden a miniszterelnök kezére játszik 2018 áprilisa óta, mindenki a lába előtt hever. Ezek után a Fidesz nagyjából azt az eredményt hozta vasárnap, mint az előző két választáson. Orbán Viktor számára nem csak ez okozhat fejfájást: Európában a Néppárt tőle függetlenül is a legnagyobb frakciót alakíthatja, míg Magyarországon az ellenzék két pártja is szokatlan életjeleket mutat. Igaz, utóbbi még akár Orbán előnyére is válhat.