szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az író a 168 Órának adott interjút új regénye apropóján, de közéleti aktualitásokról is beszélt.

Péterfy Gergely a lapnak elmondta:

  • A kultúra a szabadság perspektíváját jelenti, ami a kormány számára félelmetes és veszélyes.
  • Ennek ellenére az írókat nem lehet betiltani, ellehetetleníteni, mint egy színházat vagy egy kutatóintézetet, amelyek működéséhez rengeteg pénz kell, amíg szabadon be lehet menni egy könyvesboltba és lehet olvasni, vagy amíg elérhető az internet.
  • A Petőfi Irodalmi Múzeum új főigazgatójának, Demeter Szilárdnak az elképzelései szerint csak az kaphat majd alkotói ösztöndíjakat, aki kötelező fellépést vállal a PIM rendezvényein. Ez olyan, mint az ötvenes évek ideológiája, de még akkor is elkészültek a fontos művek.
  • Hiába próbálkozik a hatalom, az olvasókat nem lehet leváltani, és az írókat sem.
  • A golyó, amely megölte Puskint című új regényének cselekménye a negyvenes években kezdődik, és a kétezer-tízes évek közepén fejeződik be. Arról szól, hogyan jutottunk az értékek totális kiüresedéséig, a kultúra lerombolásáig.
  • Az ELTE görög-latin szakán végzett, az antikvitással foglalkozóként pedig mindent történelmi távlatból szemlél. Így volt ez a rendszerváltással is.
„Azt gondoltam, úgyis azok a gazemberek mentik át a hatalmukat, akik eddig is voltak, vagy jönnek új gazemberek. A szabadabb periódusok később zsarnokságba fordulnak át, szellemi hanyatlásba. Ezt a ciklikus folyamatot vissza lehet vezetni a görög városállamokig vagy a római császárság bukásáig.”
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!