Önkormányzati választás 2019
Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.
A tavalyi országgyűlési választások előtt kerültek nyilvánosságra Kövér László szavai. Akkor azt mondta:
Az, amit mondanak a választási rendszer reformjáról, nem mondom, hogy nincs benne földrajzi bűvészkedés, vagy nem volt, de csak annyi bűvészkedés volt benne, mint a 90-es törvényben, amit a szocik alkottak meg.
Az a jó, „ha az ellenzék nem rúg labdába”, összegezte a házelnök. Választástechnikai „bűvészkedés” most ősszel, az önkormányzati voksolás előtt is lesz, ahogy arra a Népszava felhívja a figyelmet.
Hét helyen (öt városban és a főváros két kerületében) szabták újra a választókerületi határokat, mindenhol csökkentették az egyéni kerületek számát – ezért a körzethatárok változása. A Nemzeti Választási Iroda arról tájékoztatta a lapot, hogy Budapest VII. és XXI. kerületében, Debrecenben, Miskolcon, Pécsen, Kecskeméten és Komlón változtak a választókerületi határok. A két budapesti körzetben és Komlón kettővel, míg a többi helyen eggyel kevesebb egyéni képviselő juthat be a képviselő-testületbe októberben.
Magyarországon 169 olyan település van, amelynek lakosságszáma meghaladja a tízezer főt, ami azért lényeges, mert az önkormányzati választáson a 10 ezer fő alatti településeken csak listára lehet szavazni, egyéni képviselőkre nem. Az egyéni választókerületi határok tehát csak a nagyobb településen lényegesek, ott azonban sok múlhat ezen, különösen az olyan városokban, mint például Miskolc, Budapest vagy Komló, ahol az ellenzéknek érdemi esélye lehet a győzelemre.
A miskolci választókerületi térkép különösen érdekes. Ott korábban azt a körzetet szüntették meg, ahol nem tudták legyőzni az MSZP-t, 28 képviselő helyett csak 27-et választanak majd az önkormányzati választáson. A fideszes önkormányzat jegyzője által vezetett Helyi Választási Iroda éppen egy olyan körzetet számolt fel, amelyet a Fidesz képtelen volt bevenni.
A miskolci átrajzolásról most a lapnak Tompa Sándor, a DK helyi politikusa azt mondta, különös, hogy a területileg szinte önálló Miskolc-Tapolcát kettévágták, és egyik részét a hejőcsabai, másikat a győri-kapui körzethez „csapták”. Hozzátette: az ellenzék – amely nem nyilváníthatott véleményt a határok kijelölésekor – próbál alkalmazkodni a kényszerű helyzethez: olyan képviselőjelölteket indítanak, akik a mesterségesen újrarajzolt körzetek legalább egyik részében ismertek.
Csepelen is csökkenek a kerületek, tizennégy helyett tizenkettő lesz. Csepel országgyűlési képviselője, Szabó Szabolcs erről azt mondta, érzékelése szerint Csepelen igyekeztek úgy megrajzolni a választási térképet, hogy azzal végeredményben a Fidesz járjon jól. „Markánsan szétválasztották a szinte biztosan fideszes és a szinte biztosan ellenzéki körzeteket. Emellett a bizonytalanokhoz igyekeztek fideszes részeket pakolni.”
A VII. kerületben szintén két körzettel lesz kevesebb, ott is a lakosság létszámának csökkenése miatt nem maradhatott a létszám. A helyi ellenzéki képviselő, Ujvári-Kövér Mónika azt mondta, az erre jogosult úgy határozza meg a határokat, ahogy akarja, és „nyilván, ahogy neki a legjobban megfelel.”