Önkormányzati választás 2019
Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.
Kósa Lajos, a Fidesz önkormányzati választásokért felelős kampányfőnöke a választás másnapján kezdte el terjeszteni a saját maga által kiötlött megfejtést Tarlós István vereségére: szerinte az döntött Karácsony Gergely javára, hogy 90 ezer uniós külföldi szavazó volt, akik Budapesten létesítettek lakcímet, és így tudtak voksolni. Azt feltételezte, hogy a Budapesten élő külföldiek kevésbé fogékonyak a konzervatív üzenetekre, így szerinte inkább Karácsonyra szavaztak.
Karácsony és Tarlós között 46 985 szavazat volt a különbség a Nemzeti Választási Iroda szerint.
A Magyar Hang kikérte az NVI-től az erre vonatkozó adatokat, eszerint Budapesten összesen 56 303 fő nem magyar állampolgár szerepelt a névjegyzéken az október 13-i önkormányzati választás során.
Ebből:
- az Európai Unió más tagállamának állampolgára: 37 121 fő,
- bevándorolt 5745 fő,
- menekült 1150 fő,
- letelepedett 12 287 fő”.
Vagyis, ha a minden egyes uniós külföldi el is ment volna szavazni (ami a sci-fi kategóriát kimerítené, tekintve a fővárosi 51,4 százalékos részvételt) és mindegyikük Karácsonyra tette volna a voksát, akkor sem ők lettek volna a mérleg nyelve, mert 10 ezer szavazat még mindig hiányzik.
Ha mindez nem lenne elég, a Társaság a Szabadságjogokért arra hívta fel a figyelmet, hogy sok külföldi, de Magyarországon élő személy nem adhatta le a szavazatát október 13-án, annak ellenére, hogy jogosultak lettek volna részt venni az önkormányzati választáson.