A Liget Projekt felelőse szerint a Városligetet felújítással, új épületek emelésével lehet megőrizni

Örül Karácsony tárgyalási készségének Baán László, a Liget Projektért felelős kormánybiztos, bízik a kompromisszumban. Szerinte a Városliget attól különleges, hogy nem körülötte, hanem benne épültek mindig is épületek.

  • hvg.hu hvg.hu
A Liget Projekt felelőse szerint a Városligetet felújítással, új épületek emelésével lehet megőrizni

Baán László, a Liget Projekt miniszteri biztosa volt az Atv-n az Egyenes beszéd vendége, és arról beszélt, senki nem látja előre, milyenek lesznek a tárgyalások Karácsony Gergellyel a városligeti fejlesztések sorsáról - ő maga egyébként nem fog tárgyalni, csak szakmai érveket fog mondani a kormánynak. Baán arról beszélt, az új városvezetés által leállítani szándékozott, még csak a tervezés, előkészítés fázisában járó projektelemek közül az Új Nemzeti Galéria lenne az egész fejlesztés legfontosabb eleme, "vezérhajója", enélkül helyi érdekűvé válna a projekt, és meg sem térülne. Máshol szerinte nem lehet felépíteni a galériát.

Fazekas István

Baán azt mondja, Városligetet akkor lehet a legjobban megőrizni, ha még több épületet építünk bele, mert keletkezése óta ez történik: 50 év alatt az Állatkerttől a Széchenyi Fürdőig épültek benne épületek. A biodóm pedig fővárosi projekt, Karácsony is megszavazta az építését a közgyűlésben. Baánnak tetszett az a mondat, amit Karácsony mondott: normális csávóként akarja vezetni a várost, és Budapest érdekeit fogja nézni.

A Városliget Zrt. cikkünk megjelenése után úgy pontosítást kért, azt közölték, hogy a projekt során felépítendő új épületek mindegyike a már meglévő épületek vagy lebetonozott parkoló helyén épülnek, illetve épülnének fel: az Új Nemzeti Galéria a Petőfi Csarnok helyén, a Magyar Zene Háza az egykori Hungexpo irodaházak helyén, a Magyar Innováció Háza a korábbi Közlekedési Múzeum helyén, a Néprajzi Múzeum pedig a lebetonozott volt Felvonulási téren. Szó sincs tehát arról, hogy a Városligetet úgy lehetne megőrizni, hogy minél több épület kerülne bele. A Ligetet a fővárosiak nem pusztán zöld parkként, hanem számos kulturális és kikapcsolódást szolgáló intézményt magában foglaló, zöldbe ágyazott kulturális-rekreációs negyedként alkották meg maguknak az elmúlt 150 évben. A Liget Projekt ezt a hagyományt tartja szem előtt a régi épületek megújításával és az új, korszerű épületek felépítésével, úgy, hogy közben a park zöldfelületét is jelentősen növeli és megújítja: a hatályos jogszabályok szerint a park 93 százaléka a projekt befejeztével is beépítetlen maradna. 

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.