szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a településen egy „etnikailag meghatározó népcsoport tagjai egy nagy jelentőségű összeget fognak kapni mindenfajta munkavégzés nélkül”.

Nyugalomra int és felelős hozzáállást vár az érdekeltektől Gyöngyöspata Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata (RNÖ). A testület azután adott ki közleményt, hogy Orbán Viktor évnyitó nemzetközi sajtótájékoztatóján szóba került a településen évekig elkülönítve oktatott roma fiatalok ügye.

Az érintetteknek szeptemberben a Debreceni Ítélőtábla összesen 99 millió forintot ítélt meg – a pénzt január 17-ig kell kifizetni –, tekintettel arra, hogy a Nekcsei Demeter Általános Iskola két jogcímen is megsértette a gyerekek személyiségi jogait. Január elején Horváth László, a térség fideszes parlamenti képviselője „a Soros-hálózat pénzszerző akciójának” nevezte az ügyet.

Erről kérdezték csütörtökön a miniszterelnököt, így értékelte a bíróság döntését:

Etnikailag meghatározó népcsoport tagjai egy nagy jelentőségű összeget fognak kapni mindenfajta munkavégzés nélkül.”

Az RNÖ a kormányfő szavaira reagálva emlékeztetett: a roma gyerekek fizikailag elkülönített oktatását másfél évtizede szeretnék a gyöngyöspatai romák megszüntetni. „Mindenféle hivatalokhoz fordultak, sikertelenül. Ezek után a független magyar bíróságot kérték, hogy szolgáltasson igazságot. Ez egy megalázóan sokáig tartó eljárás végén meg is történt: kimondásra került, hogy törvénybe ütköző módon szegregálták a roma gyerekeket a helyi iskolában.”

A roma önkormányzat jelezte, hogy az iskola azután sem változtatott a gyakorlatán, hogy az elmarasztaló ítélet megszületett, ezért az oktatási szegregáció ellen küzdő szervezet, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány vállalta, hogy kártérítési pert indít, hogy a gyermekeknek az elkülönített, szándékosan nem megfelelő színvonalú oktatás miatt elszenvedett hátrányukat és kárukat az ezért felelős fenntartók térítsék meg.

„Első- és másodfokon is, immár jogerős döntés mondja ki, hogy iskolaévenként 300-500 ezer forint kártérítés jár az elkülönített oktatás elszenvedőinek. Az életben való érvényesülés az iskolapadban kezdődik, ezt a lehetőséget vették el ezektől a gyerekektől, és ez az az okozott kár, amiért a bíróság szerint kártérítés jár. Mi elfogadjuk és tiszteletben tartjuk a független bíróságok döntéseit, és bízunk benne, hogy az eddigi, évtizeden át tartó jogszerűtlen magatartás után végre jogkövetően állnak a felelősök is a gyöngyöspatai romákhoz. Nem kérünk se többet, se kevesebbet.

Azt viszont mindenkitől elvárjuk, hogy az eddigi folyamatos jogsértések után úgy tudjuk lezárni a kártérítés kifizetésével a múltat, hogy újabb jogsértés, újabb megaláztatás már ne érje a patai romákat.”

Az önkormányzat szerint az elmúlt időszakban Gyöngyöspatán „érdemi párbeszéd és együttműködés indult meg a város többségi és roma lakói között, az új vezetés pedig gyökeresen más felfogásban irányítja az iskolát. Együtt képzeljük el a jövőnket ebben a csodálatos városban.

Ne feledjük, hogy mi, pataiak január 18-án, és azután is Gyöngyöspatán fogunk reggel felkelni, és akkor is egymás szemébe kell majd néznünk.”

Orbán szavaira korábban a Társaság a Szabadságjogokért is reagált:

A jogvédők szerint elfogadhatatlan és felháborító Orbán kijelentése Gyöngyöspatáról

A TASZ álláspontja szerint a magyar miniszterelnök a gyöngyöspatai gyerekeknek megítélt kártérítésről elmondott mondatai csak tovább fokozzák a romákkal szembeni előítéleteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!