Hiába nyertünk pert, mégsem tudhatjuk meg, milyen munkát végzett 6,8 milliárdért a Századvég

Rogán Antal minisztériumától két hete kértünk hiánypótlást a jogerős ítélet nyomán január elején átadott Századvég-anyagokhoz, mert feltűnt, hogy a 6,8 milliárdos keretszerződés alapján készült dokumentumok java - összesen több mint 350 szakpolitikai tanulmány - hiányzik az átadott adatcsomagból. A Miniszterelnöki Kabinetiroda most válaszolt: szerintük mindent átadtak, amire kötelezte őket az ítélet, a többi tanulmányért perelhetjük egyesével a szakminisztériumokat.

  • hvg.hu hvg.hu
Hiába nyertünk pert, mégsem tudhatjuk meg, milyen munkát végzett 6,8 milliárdért a Századvég

Hamarosan kiderülhet, hogy mire kapott összesen több mint 9 milliárd forintot 2015 és 18 között a Századvég Politikai Iskola Alapítvány és a Századvég Gazdaságkutató konzorciuma – írtuk január közepén, amikor a hvg.hu munkatársa, Joó Hajnalka többévnyi pereskedés után végre átvehette a Miniszterelnöki Kabinetirodától (MK) azokat az előző Orbán-kormány idején készült tanulmányokat, amelyeket a 2015-ben kötött, több mint 6,8 milliárd forintos tanácsadói megbízása és annak kiegészítő szerződései keretében írt a kormánynak a cégcsoport.

De mégsem tudhatjuk meg: bár elsőre technikai hibának gondoltuk, hogy a kabinetirodától átvett 4 DVD-n 2015 novemberét és decemberét leszámítva nem szerepelt egyetlen szakpolitikai tanulmány sem, emiatt az átadott adatok kiegészítésére kértük Rogán Antal minisztériumát, a Miniszterelnöki Kabinetiroda jogi képviselője szerdai válaszában egyértelművé tette:

nem adják ki az általunk hiányolt összesen majdnem 350 szakpolitikai tanulmányt, mert azoknak állítása szerint nem a Miniszterelnöki Kabinetiroda az adatkezelője.

A dokumentumokat így az egyes minisztériumoktól kell kikérni, ami lényegében azt jelenti, hogy - ellentétben a 2016-ban a Miniszterelnökségtől sikeresen kiperelt, és cikksorozatban feldolgozott 2013-14 közötti tanulmányokkal – most minden egyes tárca ellen külön-külön pert kellene indítani, ha rá szeretnénk látni a több milliárdos megbízás teljesítésének minőségére.

Máté Péter

A kabinetiroda elleni perben a munkatársunkat képviselő Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közben a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult, amiért a minisztérium – mint azt januárban megírtuk – feldolgozhatatlan, vagyis kereshetetlen, másolhatatlan, és a szöveggé alakító programok ellen jelszóval védett formában adta át a dokumentumokat. A TASZ szerint ez a gyakorlat hátráltatja a közérdekű adatok megismerhetőségét.