szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán megint arra panaszkodott, hogy nem kapunk pénzt határkerítésre Brüsszeltől. A valóságban erre nem is adnak lehetőséget az uniós jogszabályok, viszont határvédelemre több mint 45 milliárd forintot kaptunk.

Nem először és valószínűleg nem utoljára panaszkodott arra Orbán Viktor, hogy az Európai Unió nem ad pénzt a magyaroknak a határkerítésre. A miniszterelnök csütörtökön Peter Pellegrini szlovák kormányfővel járt Röszkén, ahol arról beszélt: Brüsszelből egy filért sem adnak nekünk, mert „mi rossz listára vagyunk felírva”.

Orbán szerint

Magyarország azért a főbűnös, mert elsőként épített kerítést.

Az Európai Bizottság már többször világossá tette: csak olyan projekteket finanszírozhat, melyek összhangban állnak a migrációs és menekültügyi uniós jogszabályokkal, ebbe pedig a kerítés építése nem fér bele. (A jogszabályokkal természetesen mindent tagállam tisztában kell, hogy legyen.)

A magyar miniszterelnök azonban nem csak ezt felejtette el közölni, hanem azt is, hogy a hivatalos adatok szerint az Európai Bizottság 2015 óta 137,14 millió eurós támogatást ítélt meg Magyarországnak a bevándorlás kezelésére.

Ez átszámítva 45,5 milliárd forintot jelent.

Ezek egy része – Magyarország esetében a jelenlegi költségvetési ciklusban 110,3 millió euró – minden tagállam rendelkezésére áll. Ironikus módon azonban az összegből tavaly októberig csak 45,53 millió eurót vett igénybe az Orbán-kormány.

Ha még ez sem lenne elég, rövidtávú támogatásként a magyar hatóságok kérésére gyorssegélyt is kaphatunk. 2015 óta ebből is bőven jutott: a menekültügyi alapokból 5,35 millió, a belső biztonsági alapokból pedig 21,49 millió euró volt a pluszpénz.

Mondani sem kell, hogy az így megítélt 26,84 millióból sem hívtuk még le az összeset, eddig 17,07 millió euró kifizetésére került sor.

A témáról ebben a cikkünkben írtunk részletesen:

Ilyen, amikor Brüsszel nem küld pénzt: 45,5 milliárd határvédelemre és a migrációra

Két alapból jár pénz és gyorssegély is, jutott belőle befogadó állomásokra, személyzetre, sőt integrációra is. Más kérdés, hogy hazánk eddig nem hívta le a teljes összeget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!