szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban megerősítette, a következő három hétben nem kell a tervezett műtéteket elhalasztani, jövő június-júliusban lehet vakcina. Az interjúban a külföldi bírálatoknál arról beszélt, a baloldal ősi ösztönből örömét leli abban, hogy a saját fajtájával szemben idegenekkel fogjon össze.

Orbán Viktor miniszterelnök szerint a gyógyszerkutatásra és a koronavírus elleni védekezésre fordított pénz meghozta az eredményt, de végleges ítéletet csak akkor lehet mondani, ha már vége van a járványnak (a felvezető kérdésben a remdesivir gyártását és a favipiravir klinikai tesztjét és a gyors PCR-teszteket hozta fel a műsorvezető). A miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában dícsérte a magyar tudósokat, majd azt mondta,

a legnagyobb dolog az lett volna, ha mi fedezzük fel a vakcinát, de ez még nem adatott meg.

Orbán beszélt arról is, az EU több gyógyszercéggel szerződött, a kutatásra rengeteg pénzt ad, ezért legutóbb megkérdezte az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent, mikor lesz vakcina. Erre egzakt választ nem kapott, de úgy gondolja, ez nem lesz hamarabb, mint a következő év fele.

Orbán ismét katonai hasonlatot hozva azt mondta, mostantól kifele megyünk a járványból és nem befele, hamarosan vágni lehet a centit.

A magyaroknak június-júliusig kell kibírni, a rosszkedvünk tele addig tart. Szabadulás május-június-július táján ér el minket.

Varga Mihály csütörtökön arról beszélt, az ország túljutott a válság mélypontján - idézte fel Nagy Katalin műsorvezető, mire Orbán azt mondta, ő is tuningolja magát jó hírekkel, és ha a pénzügyminiszter beszél a kilábalásról, az bizató.

Varga ugyanis nem a lelkesedéséről ismert, szóval ha azt mondja, vannak biztató jelek, azt megszorozhatjuk kettővel.

Orbán is bizakodik, a következő néhány hónap hoz majd igazán fontos tapasztalatot. Orbán azt mondja, a magyar kormány más válaszokat adott a járvány első hullámok alatt, mint a többi.

Az egészségügyi válasz arról szólt, hogy tudják, lesz egy második hullám, a nyarat a felkészítésre használták. Egyrészt ott volt a politikai készülés (a nemzeti konzultáció), elindították a védekezéshez szükséges gyártókapacitást, beszálltak az európai gyógyszerkutatásokba, meghozták a szükséges gazdasági intézkedéseket.

A legtöbb országban sok pénzt szétosztottak - ezt hívják propellerpénznek - hogy pörgessék a gazdaságot. Ez is jó gondolat, 2-3 hónap múlva meglátják, milyen hatékonysággal segítette a kilábalást.

Orbán azt mondta, a kormány másfele indult, mert a magyar az egy munkaalapú gazdaság, a gazdasági védekezés középpontjában a beruházások ösztönzése áll. A lakásépítésre újból bevezetett 5 százalékos áfa is ezt a célt szolgálja, hiszen a vállalatok mellett a családok beruházása is fontos. A legnagyobb értékű családi beruházás pedig az otthonteremtés. Novák Katalin miniszter dolgozik a további részleteken, Orbán a lakásfelújítási kedvezményt is említette, emellett más elemek is várhatók.

Orbán szerint a legnagyobb veszély a kivárás, akkor áll meg a gazdaság, ezért adtak sok pénzt beruházástámogatásra, az otthonteremtési támogatás is a válságkezelési logika soron következő lépése volt.

Orbán kérdésre válaszolva megerősítette, a következő három hétben nem kell a tervezett műtéteket elhalasztani, ezt az állapotot minél tovább szeretné fenntartani. A második hullámban a győzelmet az jelenti, ha az egészségügyi rendszer jól bírja a terhelést mindaddig, míg megjön a vakcina.

Beszélnek az orvosi béremelésről is, Nagy a Magyar Orvosi Kamara kritikáiból egy hangot nem említ, viszont megkérdezte Orbánt, gondolta-e volna, hogy a Parlament egyöntetűen elfogadja a javaslatot.

Orbán ezzel lehetőséget kapott arra, hogy elmondja, a baloldal nem hogy nem segíti a védekezést, de még ellene is dolgozik, a védekezés kulcsszereplőit támadva. Kamuvideót gyártanak, az emberekben azt a benyomást keltik, hogy mindjárt összeomlik az egészségügyi rendszer.

Járvány idején nem támogatni a közös védekezést azt jelenti, hogy az ország ellenében tesznek.

Orbán szerint az elmúlt 30 évben volt már példa egyhangú döntésre, ez most csak a baloldal viselkedése miatt lehetett meglepő.

Orbán beszélt arról is, az orvosoknak nem csak a kevés fizetés volt a bajuk, hanem az is, hogy folyamatos sodródás volt atekintetben, hogy milyen legyen az egészségügyi rendszer. Eddig senki nem adott rendes választ arra, mennyi pénzt keressenek az állami és a magánrendszerben, emiatt sodródás, zűrzavar alakult ki.

Orbán már 10 éve készített egy tervet, hogy hogyan kell előre haladni. Miután az ápolók hiánya a legnagyobb probléma, először az ő bérüket emelték, majd döntöttek kórházfelújításról, újak építéséről. A végén jött a legnehezebb kérdés, hogy mi legyen az orvosi bérekkel illetve magával a rendszerrel. Sok orvos a magánbetegeit az állami rendszer infrastruktúrájával gyógyította, de a profit végül nála csapódott le, jelen volt a hálapénz (aminek az adását is büntetik az új törvénnyel), kialakult egy olyan zűrzavar, amihez mindenki alkalmazkodott.

Erre jött a Magyar Orvosi Kamara javaslata, amit "betű szerint elfogadtak" (az Orvosi Kamara ezt több pont miatt nem így érzi), de számos kérdést még rendezni kell. Például, hogy mi legyen a háziorvosokkal, a magánpraxisokkal, az orvosválasztás lehetőségével.

Ezeken munkacsoportok dolgoznak, év végéig szeretné ezt rendezni. Orbán azt reméli, "végre lesz egy rendezettség", a becsületes orvosok és a rendes betegek ki tudnak majd alakítani egy normális, erkölcsös viszonyt.

A műsor végén rátértek Brüsszelre, a témát Nagy azzal vezette fel, hogy az álvideók fogékony talajra hullanak Brüsszelben. Akadozva hozza fel, hogy az Európai Parlament egyik alelnöke, Katarina Barley korrupcióval vádolta meg őt és családját, majd rögtön Angela Merkel kijelentését hozta fel példaként, aki szerint Magyarországon jól hasznosulnak az uniós pénzek. Most akkor kinek kell hinni - kapja a kemény kérdést Orbán.

A baloldal, ha veszélyes embert lát - az én esetemben erről van szó -, akkor megpróbálja levadászni

- mondja a miniszterelnök, aki egy székely viccet is elmesél a műsorban: ugyan a székely nem tudja, hogy a hal iszik-e vizet, de módja lenne rá. A baloldal jól érzékeli, hogy a jobboldaliakat korrupcióval kell támadni, és ez hatékony. A székely vicc analógiájánál maradva azt mondja, az emberek magukból indulnak ki, nem tudják, hogy történt-e korrupció, de tudják, hogy történhetett volna. Az ember ilyenkor kiáll az igazáért, megvédi magát, ez nem egy istencsapása, amit ne lehetne elhárítani, de egy jól kitalált rendszerről van szó - mondta. De mikor a németek jönnek ezzel, emlékeztetni kell őket, hogy német nyelvterületen nagyobb a korrupció, mint Magyarországon.

Orbán szerint egy hatalmas, globális pénzmosási botránysorozat középpontjában egy német bank állt, de a skandinávoknál is bedőlt két akkora bank, amely magával rántott kisebbeket is. Orbán nem szereti, ha a nyugatiak hibátlannak láttatják magukat, miközben a kelet-európaiakat korrupcióval vádolják. Senki sem hibátlan, de senki sem eleve bűnös - mondta Orbán. Az ügyeket higgadtan végig kell venni, Merkel logikáját követve pedig a beruházásokban jól hasznosul az uniós pénz.

A nemzetközi támadások közös eredője Soros György, és amíg neki ekkora befolyása van az Európai Bizottság és az Európai Parlament fölött (ahol Orbán szerint "embereket vesz meg"), ki kell mondani, hogy az EU korrput.

Orbán szerint most nyílt csata zajlik, miután Soros kiadta a parancsot.

A baloldalnak van valami ősi ösztöne, hogy örömét leli abban, hogy a saját fajtájával szemben az idegenekkel fog össze, és azoknak ad igazat. Ez a nemzeti érzelműeknek nehezen érthető reflex. Kinek mi jutott, nekünk magyaroknak ez

- zárta a beszélgetést Orbán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!