szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felsőoktatás modellváltását koordináló Stumpf István szerint a mostani munka kivételes, ennyi pénzt és lehetőséget még egyetlen kormány sem adott az egyetemeknek.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Stumpf István szerint, ami a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) esetében történt, bizonyos értelemben egyfajta baleset, és reméli, hogy ilyen a többi modellváltó egyetem esetében nem fog előfordulni. A felsőoktatás modellváltását koordináló kormánybiztos az ATV Egyenes beszéd című műsorában arról is beszélt, az egész folyamat egy esélyteremtés arra, hogy egy korábbi, bürokratikus struktúrából kiszabadulva, a piaci viszonyokhoz igazodva, az egyetemek maguk is keressenek lehetőséget arra, hogyan tudnak versenyképes tudást adni a magyar fiataloknak.

Stumpf István: Orbán szerintem most próbálja újraformálni a környezetét

"Az első tíz egyetem átalakulása, és most a vidéki, illetve tudományegyetemek belépése új dimenziókat nyit, mert a tudományegyetemek több mint tíz karral rendelkeznek, és a klinikák ügyét is megnyugtatóan kell elrendezni" - mondta a adott interjúban Stumpf István, akit csak nemrég neveztek ki a modellváltási feladat felelősévé, kormánybiztosként.

A kormánybiztos arról is beszélt, hogy az ügy körül azért ekkora a visszhang, mert egy évvel vagyunk a választások előtt. Hozzátette: az elmúlt 25 év állóvíz volt az egyetemek életében, kialakult “a teljesítmény-visszatartás kultúrája”. A modellváltással viszont lehetővé válik szerinte, hogy az oktatók koncentrálhassanak a hallgatókra, és megteremtsék a hidat a piaci viszonyok felé.

Stumpf István, akit Orbán Viktor miniszterelnök nevezett ki a posztra, azt is mondta,

nem áll érdekükben, hogy azzal lehessenek vádolhatók, hogy csak kormányközeli cégeknek adnak megrendeléseket. Ezek a vádak szerinte ráadásul a közelgő választások miatt merültek fel.

A kormánybiztos szerint azok az ingatlanok, amelyeket az intézmények kaptak, a működéshez szükségesek, de ezek eladhatók. Az intézmények ugyanakkor csak hasonló célra fordíthatják a befolyt összeget. Hangsúlyozta: az egyetemi vagyon egy olyan közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítvány tulajdonába kerül át, ami ezt a pénzt csak erre a célra tudja felhasználni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!