szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A székesfehérvári Szent György kórház főigazgatója szerint tragikus a helyzet. Náluk a lélegeztetőgépre kerülő betegek 84 százaléka meghal.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Bár mindig azt mondja az OKFŐ (Országos Kórházi Főigazgatóság), a minisztérium, hogy konkrét számokról ne beszéljünk, én úgy döntöttem, hogy beszélek konkrét számokról. Abból kiindulva, hogy az emberek – még mindig azt mondom, hogy – nagy része nem tudja, hogy mi van”

– közölte a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója egy hétfői sajtótájékoztatón. Bucsi László felszólalásáról a Fehérvár FMC tette közzé a felvételt a YouTube-on.

A főigazgatót az késztette a drámai adatok közlésére, hogy csak kevesen regisztráltak a kórházban hétfőn indult, háromnapos tömeges oltásra: az intézménybe 7100 adag vakcina érkezett, a jelentkezők száma azonban nem érte el a 3 ezret.

Hogy érzékeltesse a Fejér megyei járványhelyzet súlyosságát, Bucsi László elmondta:

  • a múlt hétre az a megye lett a Dunántúlon a leginkább átfertőzött, és országosan is csak Borsod-Abaúj-Zemplén előzi meg.
  • a kórházukban 125 intenzív ágyat készítettek fel a koronavírusos betegek ellátására, amelyek két és fél héttel ezelőtt szinte mind megteltek, csupán kettő maradt szabad közülük. Megjegyezte: most úgy tűnik, hogy ez a kapacitás elegendő lesz, mert „mennek visszafelé a számok”.

Azt is közölte ugyanakkor, hogy

az intézményben lélegeztetőgépre kerülő betegek 84 százaléka meghal.

A magas halálozási arány miatt a kórház két hűtőkonténert bérelt, amelyeket az udvaron helyeztek el, két héttel ezelőtt pedig annyira rossz volt a helyzet, hogy azok is megteltek.

Olyan Magyarország történetében nem volt még, hogy a krematóriumokat arra kérték, hogy három műszakban dolgozzanak. Tragikus a helyzet, és nem jut el az emberekhez”

– fakadt ki a kórházigazgató.

„A vakcinát föl kell venni, mert jön a negyedik hullám. Egyre súlyosabbak! Az első nagyon enyhe volt, a második kicsit súlyosabb, a harmadik meg nagyon súlyos volt, de a negyedik elviszi a fél országot, ha visszajön. És ez ellen egyetlen dolog van, amivel tehetünk: a vakcina. Mindegy, hogy milyen vakcina” – mondta, majd beszélt arról is, hogy a kórház januártól mostanáig egymilliárd forintot költött a koronavírusos betegek ellátására, miközben általában az intenzív osztály „évi 400 millió mínuszt csinál”.

Felszólalásában jó hírként említette, hogy a sürgősségi Covid-ambulanciára az utóbbi héten jelentősen kevesebben kerülnek, mint korábban. „De ez nem jelenti azt, hogy megnyugodhatunk” – figyelmeztetett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Szijjártó László: "Magyarországon senki nem fogja észrevenni, ha összeomlik az egészségügyi rendszer"

Komoly tévedés, hogy az igazság kimondása az egészségügyről pánikot kelt – állítja Szijjártó László, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke. A gyermekgyógyász szerint a magyar egészségügyet jelenleg azok az orvosok és ápolók tartják össze, akikben mélységes hivatástudat van. Több évtizedes hollandiai tapasztalattal a háta mögött úgy látja, a magyar egészségügy a hatvan-nyolcvan évvel ezelőtti tradíciók mentén, hierarchikus rendszerben működik, ez is magyarázza a tragikus halálozási adatokat.