szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az új szolgálati jogviszonyról szóló szerződést alá nem író orvosok és ápolók kisebb végkielégítést kaptak, mint ami közalkalmazottként járt volna nekik.

Márciusban mintegy 5500 orvos és szakápoló döntött úgy, hogy nem dolgozik tovább az állami egészségügyben, és nem írja alá az új szolgálati jogviszonyról szóló szerződést. Ők érintettek abban a feltételezett jogsértésben, amellyel szemben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és a Magyar Orvosi Kamara közösen lép fel – írja a Világgazdaság.

Azok ugyanis, akik nem írták alá a szerződést, egy-három havi végkielégítést kaptak, holott közalkalmazottként – a jogviszonyuk hosszától függően – akár nyolchavi bérnek megfelelő összeget is kaphattak volna.

Asbóth Márton, a TASZ jogásza azt mondta a lapnak, hogy az állami egészségügyből távozóknak már ki is fizették a megédemeltnél kisebb végkielégítést. A TASZ a Helsinki Bizottsággal és a MOK-kal együtt közös beadványt készített, amellyel az Alkotmánybírósághoz fordulhatnak a károsultak. Ezt a beadványt minden érintett kitölthette és elküldhette az Alkotmánybíróságnak május 17-ig.

Asbóth szerint ez jogi értelemben nem jelent pertársaságot, de az Ab vélhetően egyesíteni fogja az ügyeket és egyben bírálja el azokat.

Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke szerint a korábbi közalkalmazotti jogállás szerint kellett volna a végkielégítéseket rendezni.

Az új jogviszonyt alá nem íróknak viszont egy egyszeri jogszabályt iktattak be, amely alapján kisebb végkielégítést kaptak. Balogh reméli, hogy még idén születik valami állásfoglalás az Alkotmánybíróságtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!