szerző:
Tetszett a cikk?

Két hetük van az ellenzéki jelölteknek a szükséges aláírásokat összegyűjteni az előválasztási induláshoz, ennek jegyében a pártelnökök országos turnékba kezdtek hétfőn, önmagukat, pártjukat, és az összellenzéki ambíciókat promótálva.

Hétfőn hivatalosan is elindult az ellenzéki előválasztás első szakasza: a jelölteknek két hetük van összegyűjteni a szükséges ajánlásokat, hogy hivatalosan is felkerüljenek a szavazólapokra. Ennek részeként az ország és a főváros több részén kitelepülésekkel, utcafórumokkal és sajtótájékoztatókkal nyitották a napot a miniszterelnök-jelöltek és a különböző választókerületekben versenyzők.

A Dobrev Klára mögé felsorakozott Demokratikus Koalíció (DK) a Széll Kálmán téren indította a napot. A miniszterelnök-jelölt szerint az Orbán-rendszer lebontásának első napja a hétfői, a „Nemzeti Elnyomás Rendszerének” felszámolásában pedig oroszlánrészt tervez vállalni a DK, ugyanis „nemcsak választást nyerni tudnak, hanem kormányozni is.” Az eseményen jelen voltak a DK budai jelöltjei, Gy. Németh Erzsébet, Kálmán Olga, Komáromi Zoltán és Molnár Gyula is, akik alapvetően a helyi zöldterületek épségének megőrzését, valamint az orvosi, és egyéb humáninfrastrukturális helyzet javítását tűzték ki célul. Kálmán Olga mindehhez hozzátette, hogy célja a II-III. kerületi fideszes hazugságokkal egyenes beszédet használva szembenézni.

Fazekas István

Dobrevet ezután arról kérdezték, lesz-e nyilvános miniszterelnök-jelölti vita, mire a DK-s jelölt megerősítette, hogy a választás első és második fordulójában is lesz lehetősége a választóknak meghallgatni a vezetők véleményeinek ütköztetését. Hozzátette,

a fideszeseknek, illetve Orbán Viktornak fel kell kötnie a gatyát, mert a demokratikus ellenzéknek van mondanivalója, a vitát pedig elvárják az állampolgárok.

A DK-s miniszterelnök-jelölt azt is kiemelte, hogy az ellenzéknek nem csak az előválasztásról lesz mondanivalója: már most elérhető az az alapprogram, amelyre később építik majd a pártok a közös terveiket, és pontosan ki fogják dolgozni, hogyan hozzák vissza a demokráciát, adnak teret újra a népakaratnak, teszik újra függetlenné a közmédiát és zárkóztatják fel a magyarok megélhetését.

Fazekas István

Dobrev több kérdést kapott arról is, hogy a Momentum szavaival miért „csúfolta meg a DK az előválasztást” azzal, hogy Veszprémben megakadályozták a pártból kilépett Katanics Sándor indulását. A témát mind ő, mind a DK szóvivője rövidre zárta azzal, hogy a hat pártból csak a Momentum támogatta Katanicsot, és ők több helyen is kiállnak a kis pártok és a civilek mellett.

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere és a Párbeszéd, az LMP és az MSZP miniszterelnök-jelöltje is a fővárosban turnézott: több kerületben találkozott az általa támogatott jelöltekkel (például a Momentumos Orosz Annával a XI., az LMP-s Csárdi Antallal a VIII. kerületben). Karácsony a hvg.hu-nak azt mondta, a végsőkig kiélezett versenyre számít a miniszterelnök-jelölti összecsapásban, és nem értett egyet azokkal, akik indulásakor azt gondolták, lefutott versenyről van szó. Arról, hogy miért csak viszonylag későn, valamint külön úton, saját mozgalmat alapítva indult el jelöltként úgy fogalmazott, nagyon sok dolgot kellett számba vennie főpolgármesterként, de végül arra jutott, hogy az ellenzéki összefogást legkorábban ösztönző, a Fideszt legyőzni képes és a választók körében népszerű politikusként kötelező volt beszállnia. Azt is megjegyezte,

szerinte teljesen természetes, hogy a legesélyesebb jelölt indul legkésőbb.

Többpárti jelöltként úgy látja, a választásokat nem lehet pártalapon megnyerni: egy egypárti politikus nehezebben fogja tudni megszólítani a többi szimpatizánst és a bizonytalanokat, az erős kötelék pedig a kormányzás szempontjából sem előnyös. Bár a hvg.hu-nak több forrás is állította, hogy Fekete-Győr András visszaléphet Karácsony javára, a főpolgármester szerint ez a kérdés fel sem vetődött közte és a Momentum pártelnöke között. Mindazonáltal úgy véli, a kétfordulós előválasztás lényege pont az, hogy „nem a legnagyobb kicsi, hanem egy közös többszörös győz”, és ha úgy alakul, hogy ő továbbjut, számít a Momentum és szavazóinak támogatására, lévén jó kapcsolatot ápolnak a párttal, és húsz momentumos jelöltet is támogat az előválasztáson.

Arról, hogy mit szól a Párbeszéd, az MSZP és az LMP lehetséges összeolvadásához, annyit mondott: a pártok önálló törekvéseit félre kell rakni a választás utánra, és a mostani, hatpárti felállásra kell fókuszálni. Úgy véli, ennyi pártra egyébként sincs szükség az ellenzékben, és 2022 után időszerű lesz a politikai pártstruktúra újragondolása. Az LMP-Párbeszéd együttműködést, mint a két magyarországi zöld párt összefogását egyébként különösképpen szorgalmazza a közös múlt viharossága ellenére is.

Jakab Péter, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje Miskolcot választotta a kampánystart helyszínének. Sajtótájékoztatóján a pártelnök arról beszélt, nem akarják elkövetni a 2018-as hibákat és pártversenyt hirdetni, ezért csak ott indítanak jelölteket, ahol magukat tartják a legalkalmasabbnak – 59 körzetben mást támogatnak. Hangsúlyozta, az új kormánynak le kell számolnia az urambátyám rendszerrel, véghez kell vinnie az elszámoltatást, és csatlakoztatnia kell Magyarországot az Európai Ügyészséghez.

Jakab, ahogy fogalmazott, „ahhoz kér felhatalmazást, hogy miniszterelnök-jelöltként kihívhassa és legyőzhesse Orbán Viktort”, és az új kormány élén megteremthesse „a szabadság és a jólét Magyarországát”. Hozzátette, rendszerváltásra van szükség, azt pedig csak olyan politikusok vihetik végbe, akik nem voltak jelen az előző, a hozzá fűzött ígéreteket be nem váltott rendszerváltásnál.

A miniszterelnök-jelöltek közül Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom vezetője is bejelentkezett. A hódmezővásárhelyi polgármester éjfél után, a hivatalos start időpontjában a Facebookon élőzött: hangsúlyozta, hogy rengeteg aláírásra van szüksége neki és mozgalma jelöltjeinek, de ő a legkevésbé elutasított ellenzéki vezető, állítása szerint pedig csak az ő programjában szerepel részletesen az elszámoltatás kérdése, így képes lenne legyőzni Orbán Viktort.

A Fekete-Győr András vezette Momentum hétfő délután Hadházy Ákossal és Szél Bernadettel tart utcafórumot Budapesten, Pálinkás József, az Új Világ Néppárt jelöltje pedig kedden kezdi kampányát.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Lesz-e idén forró ősz a politikában?

Az ellenzéki pártok lefoglalják magukat az előválasztással, a Fidesz alapvetően azt mantrázza majd, mint 4 éve ilyenkor, de mégsem lesz eseménytelen az őszi politikai szezon: összeül a törvénygyár, szárnyra kaphat a Pegasus-botrány, jöhet az újabb járványhullám, miközben erős lesz a kormányon a nemzetközi nyomás is.