szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mostantól állami finanszírozásban működik tovább. A kormány korábban visszaélésekre hivatkozva döntött úgy, hogy a maradék három meddőségi magánklinikát is ellehetetleníti.

A magyar állam megvásárolja a Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft.-t, amely a jövőben állami finanszírozásban fog teljes körű meddőségi kezelést nyújtani – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A Magyar Közlönyben már reggel megjelent egy rendelet, mely szerint a kormány közérdekből, külön rendeletben nemzetstratégiai jelentőségűnek minősíti a Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft. “feletti irányítás megszerzésével megvalósuló összefonódást”.

A kormány “a népességfogyás hatékony megállításának és a meddőségi kezelések széles körben elérhetővé tételének” szükségességével indokolta a döntést. A rendeletből az is kiderül, hogy a lépés célja az is, hogy mentesítsék az átvételt a versenyszabályok korlátozásai alól.

Az Emmi közleménye szerint Kásler Miklós miniszter kezdeményezésére az Emmi dolgozta ki az állami meddőségkezelési centrum megvalósításának lehetőségét annak érdekében, hogy minden rászoruló meddő pár számára elérhető legyen ez az egészségügyi szolgáltatás. A nemzetstratégiai jelentőségű ügylet eredményeként a Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft.

teljes körű meddőségi kezelést fog nyújtani a betegek részére állami finanszírozás mellett.

Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter az elmúlt hónapokban egyeztetéseket folytatott a Róbert Károly Magánkórházzal a meddőségkezelési területei állam általi átvételével kapcsolatban. A magánkórház a meddőségi eljárásokat egy újonnan létrehozott gazdasági társaságba szervezte, amelynek tulajdonjogát a magyar állam – a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. útján – megvásárolja. Az állami tulajdonszerzéssel egyidejűleg a magánkórház ezt a tevékenységét megszünteti – tudatták.

A cég egyelőre nem kommentálta a döntést.

Mint korábban megírtuk, a kormány – visszaélésekre hivatkozva – tervszerűen és rekordgyorsasággal szorítja ki a piaci szereplőket a meddőségi ellátásból. Idén nyáron szavazták meg a törvényt, mely kimondta, hogy 2022. július 1-jétől kizárólag állami intézményben lehet meddőségi kezelést végezni, idén szeptember 30-tól pedig már nem is lehet magánklinikákon belekezdeni az új beavatkozásokba. A törvénynek azonban nem teljesen az lett a hatása, amit a kormány várt: a bejelentés óta tömegével menekülnek külföldi klinikára a meddőséggel küzdő magyar párok.

A kormány ködös érveléssel vérezteti ki a meddőségi magánklinikákat

Gulyás Gergely lényegében azzal vádolta meg a meddőségi magánklinikákat, hogy visszaélnek állami forrásokkal. Holott nem is kapnak állami támogatást. A családokért felelős tárca nélküli miniszter szerint ha a szolgáltató nem szerződik a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel, akkor nem biztosított az átláthatósága, ezért indokolt megvonni a megmaradt magánklinikák működési engedélyét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Külföldre menekülnek a meddőségi klinikák államosítása elől a magyar párok

Megsokszorozódtak a jelentkezések Magyarországról a csehországi és szlovákiai meddőségi klinikákon, mióta a kormány egy nyáron elfogadott törvénnyel betiltotta a hazai magánintézetek működését. A külföldi centrumok már készülnek a rohamra: a legtöbb helyen bővítik a magyarul beszélő személyzetet, máshol a marketing-költségvetést is átszabják. Orvosok szerint a magyar párok most már nemcsak az itthon elérhetetlen eljárások miatt lépik át a határt, nagyon sokan azt sem akarják, hogy nekik vagy embrióiknak bármi közük legyen az állami rendszerhez.