szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tárcavezető a Kossuth rádióban nyilatkozott. Azt mondta: a magyar egészségügy heroikus küzdelmet vív a járvány ellen.

Minden a koronavírus elleni oltás mellett szól, az oltás hatékonyságával semmi nem vetekszik – mondta az MTI szerint az emberi erőforrások minisztere hétfőn a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Kásler Miklós szerint, ha sokan oltatják be magukat, le lehet törni a járvány negyedik hullámát. Minden tudományos eredmény arra mutat, hogy mindenkinek kérnie kell az oltást, illetve a már kétszer beoltottaknak kérniük kell a harmadik dózist is. A miniszter azt is elmondta:

a vizsgálatok szerint a megfertőződés, a kórházba kerülés az oltatlanok esetében 4-6-szoros eséllyel következik be.

Arról is beszélt a miniszter, hogy az első két oltás után az idő előrehaladtával jelentősen csökken a védettség mind az ellenanyagszintet, mind a sejtes immunitást tekintve, ezt lehet a harmadik oltással ismét 90 százalékra emelni. Megjegyezte, a koronavírus okozta halálozás rizikója a krónikus betegséggel – így a cukorbetegséggel vagy szívelégtelenséggel – küzdők esetében három-négyszeres.

Intenzíves ápoló: "Az egyik beteg újraélesztés közben megmarkolta a kezemet"

"Borzalmas éjszaka. Öt újraélesztés, húszas, harmincas, negyvenes, oltatlan covidos betegek (...) érthetetlen, védhetetlen, ezerszer cáfolt ostoba "indoklások" az oltás ellen ("Billgécc." Tényleg. Ma konkrétan.) azoktól, akik még tudnak beszélni. De mi próbálkozunk. Hét társam és én ma reggel eljöttünk, másik tíz kezdte újra helyettünk" - írta nyilvános Facebook-oldalára Varga Zoltán Péter, Dunakeszi jobbikos önkormányzati képviselője, aki egy budapesti kiemelt koronavírus-ellátó központban dolgozik intenzíves ápolóként.

A magyar egészségügy ugyan heroikus küzdelmet vív, de a legmagasabb szinten helytáll a járványban. Az egészségügyben dolgozók fáradtak, a lelki teher nagy rajtuk

– jelentette ki Kásler, aki reméli, hogy a növekvő átoltottsággal, kevesebb kórházi esettel az ágazat terhei csökkennek

A tervezett műtétekről szólva a miniszter azt mondta: 2013-ban 70 ezer ember szerepelt az egészségügyi várólistákon, ezt 2019-re a kormányzat 41 milliárdos támogatásával sikerült 23-24 ezerre csökkenteni. A járványidőszak alatt nőtt a várólistákon a betegszám, nagyjából a 2013-as adatok felére. A szakmai kollégiumok tájékoztatása szerint például a csípőprotézis-operációra háromnegyed, a szemműtétekre fél évet kell várni. Egyéb területeken – például urológiai vagy nőgyógyászati beavatkozásoknál néhány hetet, néhány hónapot becsült a szakma a várólisták ledolgozásához, ami a 2019-ben mért betegszámokat jelentené – mondta Kásler Miklós.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!