szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ez a HVG hetilap ajánlója.

„Ha a kéket veszed be, a játéknak vége, felébredsz az ágyadban, azt hiszed, amit hinni akarsz. De ha a pirosat, maradsz Csodaországban, és én megmutatom, milyen mély a nyúl ürege” – ajánlott választási lehetőséget a Mátrix című 1999-es filmben a lázadók egyik vezetője, Morpheus az előtte ülő Neónak. Aki habozás nélkül a piros pirulát kéri, és vele a Morpheus által kínált igazságot arról a világról, amiben él – vagy élni vél. Kedves Olvasónk, ha szintén a pirosat választja, akkor tartson velünk, a HVG ez évi utolsó lapszámában is, az elvisz Magyarország külön bejáratú Mátrixába, amely a Nemzeti Együttműködés Rendszere (NER) nevet kapta a megteremtőjétől. (Amennyiben a Wachowski fivérekből lett nővérek neurointeraktív szimulációként készült világának negyedik filmes részére kíváncsi, akkor lapozzon a Szellem rovathoz, ha pedig a Mátrix által is inspirált metaverzum mibenléte érdekli, akkor a Tech + Tudomány rovathoz.)

Utunk először a Fókuszban oldalaira vezet, ahol leírjuk, miként is alakult ki és működik az a propagandagépezetek generálta álomvilág, amelynek feladata ellenőrzés alatt tartani minket. A Gazdaság rovat cikke alapján pedig Morpheusszal egyetértve állapíthatjuk meg, hogy ha az államháztartás állapotáról nyilvánosságra hozott adatokat szemléljük, akkor könnyen lehet, hogy a valóság csupán az agyunk által megfejtett elektromos jelhalmaz, mert hit kérdése, mely számokban bízunk. Csak egy biztos, hogy a megtakarítás illúziója közepette a Rogán Antal által működtetett propagandagépezetnek szánt újabb 120 milliárd forint azt a célt szolgálja, nehogy 2022 áprilisában leálljon a Mátrix könyörtelen és szemfényvesztő gépezete.

Az ellenzék a Wachowski-filmek filozófiai és vallási szövevényében egyfajta megváltóként megjelenő Neót Márki-Zay Péter személyében látja, ám mintha a Nabukodonozor hajó hatpárti legénysége körében megbomlott volna az összhang – derül ki a Medián közvélemény-kutatásából, amelynek üzenetét a Magyarország rovat fejti meg. A következtetés: energiát éppenséggel kifejtenek, de azt leginkább egymás akadályozására pazarolják. Ahogy a filmben is feltűnik a látszólag a Mátrix megtöréséért küzdő, de titokban a harcostársai ellen dolgozó Cypher, úgy gyanítják többen Gattyán Györgyről is, hogy valójában a rendszer embere – akit maga Superman segít. A multimilliárdos politikai újonc szexvállalkozásáról is a Magyarország rovat írt.

Az áruló Cyphernek az a Smith ügynök ígér minden szépet és jót, aki a Mátrix minden pontján jelen van, feladata a lázadást letörni, a vezetőit likvidálni, képes önmaga megsokszorozására, és más alakjába belebújni. A NER tele van megannyi Smith ügynökkel (már a leghétköznapibb angol családnév is a könnyed fel- és lecserélhetőséget jelzi), akik Orbán körül korábban könnyen összekeverhető, nyugdíj előtt álló férfiak voltak, példamutató lojalitással, de küzdősportbeli jártasság nélkül. Újabban viszont a magyar Smith ügynökök nők alakjában jelennek meg – persze nem lázadó Trinityk –, az egyikük Áder Jánosból éppen most zsilipel át Novák Katalinba, akinek a vélhetően az államfői posztig ívelő pályájáról a címlapsztorink ad áttekintést. A kérdés, hogy a magyar Nabukodonozor legénysége és társaik milyen választ adnak Orbán Viktor meglepetésjelöltjére, mennyire tudnak beállni a Neójuk mögé, képesek-e legyőzni a Mátrixot, amely „eltakarja a szemed elől az igazságot”.

Nehogy áprilisban a választóik azt kérdezzék tőlük: „Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?”

NAGY GÁBOR

vezető szerkesztő

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!