A rafinált Budakeszi körzetet egyszerre nyerheti meg a Fidesz és az ellenzék
Noha Karácsony Gergely főpolgármester biztosra veszi, hogy a Pest 2-es körzetben Szél Bernadett fog nyerni, ez korántsem vehető biztosra. Menczer Tamás az állam képviseletében osztogat, Szél viszont a helyben élő politikus imázst erősíti. Kérdés, hogy melyik jön be jobban.
Budakeszin négy éve félig elpróbálták az összefogást: Szél Bernadett javára visszalépett a DK-s és a momentumos jelölt is, így csak 296 szavazattal kapott ki Csenger-Zalán Zsolt fideszes politikustól. A Jobbik akkor csaknem 6 ezer szavazatot vitt el, de ma már ők is az összefogás része, ezek alapján pedig biztosra lehetne venni, hogy Szél Bernadett független országgyűlési képviselő simán hozza a körzetet. Csakhogy a HVG tudomására jutott egy olyan fideszes mérés eredménye, amely szerint Szél új ellenfele, Menczer Tamás külügyi államtitkár 6-7 százalékkal vezet. Azért ő indult a körzetben, mert Csenger-Zalán Zsolt a ciklus közben jelentette be, hogy inkább nagykövet lesz.
Zsámbék fideszes polgármestere, Horváth László a hvg.hu-nak azt mondta, lehetett érezni, hogy a Fidesz Menczer Tamást indítja majd a választókerületben, a kiválasztáskor nem volt ellenfele. Az államtitkár egyébként csak 2020 júliusában lépett be a pártba, a tagfelvételi lapján ajánlóként Orbán Viktor miniszterelnök, Kubatov Gábor alelnök, valamint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter aláírása szerepel.
Orbán Viktor most is megmozdult érte, a miniszterelnök január végén, a hivatalos rajt előtt ugrott el Budakeszire Menczer mellett kampányolni úgy, hogy a videókban az államtitkárnak csak statisztaszerep és élcelődés jutott.
Nemcsak a zsámbéki polgármester, de több, helyben meghatározó, jobboldali érzelmű beszélgetőtársunk is Menczert érzi esélyesnek, szerintük ugyanis Szél 2018-as csaknem-győzelmébe belejátszott az is, hogy ő akkor az LMP miniszterelnök-jelöltjeként erősebb név volt, és az is, hogy a fideszes Csenger-Zalán Zsolttal eleve nem voltak megelégedve helyben, ez játszhatott közre abban, hogy nem volt fölényes a győzelme. Vannak ellenvélemények is a budakeszi konzervatív közegben, van, aki a választókerület összetétele miatt inkább Szél győzelmére számít. Négy éve megfigyelhető volt, hogy Szél a városokban, míg Csenger-Zalán Zsolt a kisebb településeken volt erős, azóta pedig a fővárosból kiköltözők miatt tovább nőtt a városok létszáma, a választókerület "kulturálisan erősen urbanizálódott". Erre a véleményre erősített rá Wittinghoff Tamás, Budaörs független, de ellenzéki polgármestere, aki szerint az önkormányzati választási eredményekből is egyértelmű, hogy erősödött Szél pozíciója, ő elsöprő győzelemre számít.
Egy helyi forrásunk úgy értékeli, a két jelölt nagyon mást tud: míg Menczer az állam képviselője, aki szállítja a beruházásokat, Szél viszont értékalapú kampányt folytat. Ez vonzó is lehet, de azokat akár el is tántoríthatja, akiket irritál a zöld gondolat. Egy másik forrásunk hasonlóan látja. Arról beszélt, Budakeszi rafinált kerület lesz, benne van, hogy egyéniben Szél Bernadett nyer, viszont a Fidesz–KDNP-listára megy több szavazat. "Dettiről megtapasztalták a helyiek, hogy közel van. Itt lakik, mozog. Ezt az imázst építette fel, és a kampányban nem a zöld ügyek miatt csapkodta az asztalt. Menczernek kapcsolati tőkéje van, azt demonstrálja, hogy tud előre menni, szépen lapátolta a kazánba a szenet az elmúlt fél évben, viszont hiába lakik Budakeszin, nem él a közösséggel. Nem tudni, hogy a két stratégia közül melyik jön be." Ő úgy érzi, Szél vezet, bár Menczer is befuthat, hiszen "ha 20 ezerért lehet kapni szavazatot, valószínűleg 40 méter útért is lehet".
A zsámbéki polgármester szerint Menczer a jelöltté válása előtt is komoly segítséget nyújtott, például megmondta, hová lehet pályázni. De ő Menczer lobbitevékenységének tudja be azt is, hogy az Óbudai Egyetem más városok mellett Zsámbékon is létrehoz egy tudományos és innovációs parkot. Szél Bernadettre viszont azt mondja, nem tudna együttműködni vele. Ami nem is csoda, ha figyelembe vesszük, hogy Szél Bernadett állt neki nyomozni a zsámbéki hulladéklerakó ügyében, amelyben most a rendőrség hűtlen kezelés miatt nyomoz. A polgármester szerint a lerakóügy firtatásával Szél a települést is támadta, a képviselő szerint erről természetesen szó sincs.
Az igaz, hogy Menczer Tamás a kormányzati projektekre erre építi a kampányát. Március 15-e óta
- bejelentett egy iskolabővítést Biatorbágyon, amit a kormány 2 milliárd forinttal támogat, a tájékoztatón pedig arról beszélt, a részleteket ketten dolgozták ki Ritter Imre német nemzetiségi képviselővel,
- átadta Pátyon az ifjúsági missziósház és cserkészotthont, amire a kormány 230 milliót adott,
- kiposztolta a Facebookra a zsámbéki önkéntes tűzoltók autócseréjére adott 5 millió forintos kormányzati támogatást,
- beszélt arról, hogy megkezdődött a budakeszi Nádas-tó újjáélesztése, amire a kormány 6,3 milliót ad,
- közölte, hogy felújítják a Pátyot Telkivel összekötő utat 6,7 milliárdos kormányzati támogatással.
Ezenkívül összegezte, hogy Budakörnyéke eddig 1,1 milliárd forintot kapott a Magyar Falu Program keretében, szavai szerint elintézte, hogy több vonat fog megállni Magdolnavölgyben, több KISS vonat jár majd a Budapest és Esztergom között, és részt vett az M1-es pátyi lehajtójának alapkőletételén is.
Mindezek mellett elültetett 30 fát Piliscsabán múlt pénteken. Aznapra kértünk tőle időpontot interjúra a riporthoz, azonban nem fértünk bele a programjába. Kedden az iskolafelújítás bejelentésén elkaptuk, ott viszont már nem a kampányról, hanem a többi között a Külügyminisztériumot ért orosz hekkertámadásról, a V4-ről és Putyinról próbáltuk kérdezni a képviselő-jelöltet.
Szél Bernadett a hvg.hu-nak arról beszélt, a körzet jelenlegi fideszes képviselője, Csenger-Zalán Zsolt az elmúlt három ciklusban nem sokat hozott, az összes strukturális probléma megmaradt. Nagy az agglomerációs nyomás, a Fidesz ellehetetlenítette az önkormányzatokat (csak a súlyadóval 1,1 milliárdot vettek el a választókerület településeitől), a térséget hátrányosan érintő útdíj bevezetését évekkel ezelőtt Csenger-Zalán Zsolt is megszavazta a Parlamentben, Mészáros Lőrinc cégének teherautói viszont behajtási díj nélkül "dübörögnek az utakon" – sorolta. Menczer bejelentéseiről pedig azt mondta, "Magyarország nagyon nehéz gazdasági helyzetben van, az ígéretek fontos dolgok, de még fontosabb, hogy meg tudjuk valósítani."
Ha a Fidesz marad kormányon, Szél szerint kérdéses, mi lesz az uniós forrásokkal. Ő a többi között azzal kampányol, hogy aki rá szavaz, az az uniós kötelékek erősítésére, a norvég alappal való kötelék visszaállítására is szavaz, és arra, hogy érkezzen uniós forrás a térségbe.
Szél arról is beszélt, ha a külügyi államtitkár Menczer kiállt volna vele vitázni – mint ahogy nem tette meg –, akkor az orbáni külpolitikáról feltett volna kérdéseket. "Orbán fatálisat tévedett, mikor leszerződött Putyinnal Paks II.-re és a hitelre, Kínával is több mint pragmatikus a barátsága".
Ő két programmal kampányol: egyrészt a közös ellenzéki program kivonatát, másrészt a közösségi programalkotás során összeállt elképzeléseket osztogatja egy "kormányváltáska" feliratú vászonszatyorban. "Több ezret osztottunk már szét" – mondja. A plakátolásban aktívan részt vett, volt, hogy kasírozott, és ő is mászott villanyoszlopra. Csak nem azért, amiért a Fidesz alelnöke.
"Láttam Németh Szilárd képét (aki egy fideszes jelölt támogatása miatt lépett fel egy villanyoszlopra – a szerk). Mindenki máshogy fejezi ki a kampányban az aktivitását. Nálam funkciója is volt ennek, ugyanis én is tettem föl plakátokat."
Az ellene zajló negatív kampány most érte el az ingerküszöbét, egy CÖF által kiadott szórólap után kedden rágalmazás miatt feljelentést tett, és a helyi választási bizottsághoz is fordult.
Szél azt mondja, győzelemre készül, a közvélemény-kutatásokkal nem foglalkozik. Talán Majtényi László, az Eötvös Károly Intézet elnöke neki is szerencsét hoz: a péntek esti fórumon Majtényi ugyanis azzal indított, aki mellett kampányolt, az mind nyert úgy, hogy nem őt gondolták volna esélyesnek.
Szél többszöri kérdésünkre sem válaszolt arra, hogy beül-e a parlamentbe, ha egyéniben nyer ugyan, de közben az ellenzéki összefogás kikap. Azzal érvelt ugyanis, ez az alternatíva nincs a fejében, így nem tudna kampányolni, majd hozzátette, sosem hagyja cserben a választókerületét. Ha ő is veszít, akkor nem lesz képviselő, nem szerepel ugyanis az ellenzék közös listájának befutó helyén. Elmondása szerint Budapestre az elmúlt egy évben a munkáján kívül úgy járt be, mintha kirándulni menne.*
*Az utolsó bekezdést megjelenés után pontosítottuk.