szerző:
Bokros Dorottya - Csányi Nikolett - Kacskovics Mihály Béla
Tetszett a cikk?

Orbán Zalaegerszegen elhallgatta az oktatás kérdését, Budapesten több tízezren szeretnék elérni, hogy ne merüljön feledésbe a téma. Videóriportunk az október 23-i eseményekről.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

Orbán Viktor Zalaegerszegen pár száz ember előtt beszélt október 23-án, délután viszont Budapesten tízezres tüntetés volt az oktatás mellett – és Orbán ellen is, hiszen többször is végigsöpört a tömegen az „Orbán, takarodj” rigmus.

A miniszterelnök azonban nemcsak október 23-i beszédében nem foglalkozott az oktatással, hanem a februárban induló tiltakozáshullám kezdete óta gyakorlatilag alig fecsérelt egy-egy mondatot a témára. Orbán hallgatásáról, a tüntetések eredményeiről és saját jövőképükről kérdeztük a Kálvin térről a Műegyetem elé vonulókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Zúgott az "Orbán, takarodj!", a szervezők szerint 80 ezres volt a tüntető tömeg

Szolidaritási tüntetést tartottak vasárnap délután-este a diákok a tanárokért. A demonstráció a Kálvin térről vonult a Műegyetemhez, ahol a színpadon diákok, tanárok, szakszervezeti vezetők mellett felszólalt Karácsony Gergely is, és a szervezők szerint mintegy 80 ezren gyűltek össze. A hvg.hu élő közvetítése végig követte az eseményeket, a demonstráció végén a szervezők pedig azzal a felkiáltással búcsúztak: "Összefogunk, nem félünk, folytatjuk!"

Nagy Iván László hvg360

A NER lényege, hogy egy tanártüntetés is rendszerellenesnek hasson

A tanár-diák tüntetés egy középosztálybeli sztori, és ha nincsenek erős szereplők a civil életben, akik össze tudják hangolni sérelmeiket a rendszer más áldozataiéval, az is marad – véli Gerő Márton szociológus, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója, az ELTE Társadalomtudományi Karának oktatója, aki a társadalmi mozgalmakkal és a civil társadalommal foglalkozik. Szerinte unikum, hogy a tanárok, a diákok és a szülők együtt és aktívan lépnek fel, de a megmozdulások alapvetően a városi iskolák köré szerveződnek, és kérdés, elérik-e a sztrájk mellett kitartó kritikus tömeget, amely jelentősen megakaszthatja a hétköznapi élet menetét.