szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyarok mellett a törökök sem egyeztek bele, hogy a NATO-Ukrajna Bizottság ülését megtartsák.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Évek óta világos, hogy a magyar kormány egészen addig nem járul hozzá a NATO-Ukrajna Bizottság formális ülésezéséhez, amíg a kárpátaljai magyarok vissza nem kapják az őket megillető jogokat – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Bukarestben. Arra reagált, hogy a Financial Times arról írt, hogy a magyar kormány nem akarta, hogy hivatalos NATO–Ukrajna-találkozóra kerüljön sor, Kuleba csak egy informális vacsorán találkozik majd a katonai szövetség külügyminisztereivel.

A magyar kormány miatt csak informális vacsorán találkozhat az ukrán külügyminiszter a NATO-val

Dmitro Kuleba azt mondta, Orbán Viktor túszként használja Kijevet, de az ukrán emberekben nincs semmiféle rossz érzés a magyarokkal szemben.

Ezt tulajdonképpen Szijjártó megerősítette és hozzátette, az ukrán külügyminiszter csak a munkavacsorán vesz majd részt.

A külügyminiszter azt is elmondta, amióta kitört az ukrajnai háború, azóta mindenki láthatja, tapasztalhatja, hogy Magyarország nem emlegeti fel a kárpátaljai magyarok jogaival kapcsolatos kérdéseket. "Nem emlegetjük fel őket, de nem is felejtettük el ezeket az ügyeket" – fogalmazott.

Reméljük, hogy minél előbb vége lesz a háborúnak, és ha vége lesz a háborúnak, akkor majd lesz lehetőségünk arra, hogy ezeket a kérdéseket újra megvitassuk. Ettől az álláspontunktól nem tudunk visszalépni és nem is akarunk

- közölte Szijjártó.

A miniszter végül arról számolt be, hogy a NATO-Ukrajna Bizottság ülésével kapcsolatban egy informális, úgynevezett non-paper jellegű kezdeményezést tettek, amelyet Magyarország és Törökország nem írt alá. "Én azt gondolom, hogy azon konzultációs igényeknek, amelyeket a NATO tagállamai megfogalmaztak, megfelelő platformot ad az, hogy ma este informális tanácskozás keretében itt részt vesz az ukrán külügyminiszter" – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!