szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A rendőrök ismerték a korábbi családi konfliktusokat, tudták, hogy a nő már korábban is igénybe vett krízisellátást, mégsem intézkedtek, otthagyták a családot, amikor kihívták őket.

Nem intézkedett a rendőrség, amikor súlyos családon belüli erőszak miatt hívták ki egy veszélyben lévő nőhöz és hét gyerekéhez, az asszony most peren kívül kapott állapodott meg a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal – írja a Magyar Helsinki Bizottság.

Tavaly február 8-án hajnalban érkezett segélyhívás a rendőrségre: egy kislány tett bejelentést, hogy édesanyját bántalmazza az apja. A rendőrök kivonultak a helyszínre, beszéltek a bántalmazóval, és a nővel is, látták, hogy a lakásban hét gyerek van, és ismerték a korábbi családi konfliktusokat, tudták, hogy a nő már korábban is igénybe vett krízisellátást, mégsem intézkedtek, otthagyták a családot.

Másnap reggel, miután öt gyerek már elment iskolába, így csak a két kisebbik és édesanyjuk volt otthon, a férj felébredt, és újra a nőre támadt, halálosan megfenyegette, fojtogatta és orrba vágta, a nő orra eltörött, végül az ablakon át tudott elmenekülni a szomszédokhoz. Ekkor ők hívták ki rendőröket, míg a két gyereket ismerősök mentették ki a házból.

A kiérkező rendőrök újra beszéltek a megtámadott nővel, keresték a bántalmazót. Majd odamentek a család házához, de nem mentek be, mert tartottak az ott lévő kutyától. Ismét úgy távoztak, hogy rendőri intézkedést nem kezdeményeztek a férfi ellen, távoltartási határozatot nem hoztak, ráadásul a jogokról és támogatási lehetőségekről nem világosították fel a nőt, aki végül a gyerekeivel az ország túlvégében talált menedéket egy krízisszállón.

A cserben hagyott asszony Ivány Borbálának, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédjének segítségével tett panaszt a rendőri mulasztással kapcsolatban. Első fokon a rendőrség nem talált kivetnivalót az eljárásban, de másodfokon a Pest vármegyei rendőrfőkapitány helyt adott a panasznak:

most peren kívül megállapodást kötött a Pest Megyei Rendőrfőkapitánysággal: a rendőrség magánlevélben kér elnézést a nőtől az elmaradt intézkedések miatt, és sérelemdíjként 500 ezer forintot fizet az intézkedések elmulasztásával okozott kárért.

Ivány Borbála ügyvéd kiemelte, hogy ugyan a rendőrség súlyos hibákat követett el azzal, hogy nem védte meg a nőt és a gyerekeket, ugyanakkor a kivizsgálás során igen együttműködően járt el, döntése tisztességes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!